Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.07.2018

delno oblačno
Danes bo dopoldne precej jasno, popoldne pa občasno spremenljivo oblačno. Predvsem v hribovitem svetu bo nastala kakšna vročinska nevihta. Najvišje dnevne temperature bodo od 27 do 32 °C.
16°C | 33°C
sobota, 19.07.2018
15°C | 34°C
nedelja, 21.07.2018
19°C | 32°C
ponedeljek, 22.07.2018
18°C | 29°C
torek, 23.07.2018
16°C | 32°C
Opozorila
Petek, 20.7.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
33°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Lutke Milana Klemenčiča tudi v Španiji


KULTURA

| |
22.05.2017      14:33
A A

Lutke Milana Klemenčiča tudi v Španiji


Milana Klemenčiča, začetnika lutkovnega gledališča v Sloveniji, spoznavajo tudi drugod po Evropi, trenutno v španski Granadi, kjer se je zaustavila potujoča razstava o treh pionirjih lutkarstva v Evropi. Razstavo sta pripravila Lutkovni muzej in Lutkovno gledališče Ljubljana, iz slovenske prestolnice se je preselila v Osijek, trenutno je v Granadi, svojo pot pa bo junija končala v bližnjem Čedadu.


Deli:

Klemenčič je na svojem domu v Šturjah leta 1910 uprizoril igro Mrtvec v rdečem plašču, kar velja za rojstvo slovenskega lutkovnega gledališča. Ob Špancu Lanzu in Italijanu Podrecci sodi med velikane evropskega lutkarstva sploh. V Slovenijo je presadil italijansko in nemško tradicijo ter se posvečal predvsem marioneti beneškega modela. V Granadi so na ogled Klemenčičevi lutke, scenografije in dokumenti, dogajanje pa spremljajo lutkovne predstave, številna predavanja in strokovne delavnice, povezane z ohranjanjem lutkovne kulturne dediščine in pridobivanjem novega občinstva. Lutkovno gledališče Ljubljana bo v Granadi med drugim dvakrat uprizorilo Klemenčičevega Doktorja Fausta iz leta 1938.

Projekt, ki ga v okviru programa Ustvarjalna Evropa podpira Evropska komisija, je namenjen osvetlitvi nekaterih ključnih mejnikov v lutkovni zgodovini: Klemenčičevega miniaturnega gledališča, marionetnega gledališča Podrecce, ki je s svojim varietejskim in opernim programom pomembno vplival na evropsko lutkovno umetnost, ter del Lanza, ki v družbi svetovno znanih -skladatelja Manuela de Falle in pesnika Federica Garcie Lorce - velja za utemeljitelja španskega lutkarstva.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 199
Izšla: 29.06.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.