Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.09.2018

pretežno jasno
Popoldne bo večinoma sončno. Pihal bo severni do severovzhodni veter, na Primorskem šibka do zmerna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 19, na Primorskem okoli 22 °C.
16°C | 21°C
torek, 25.09.2018
5°C | 19°C
sreda, 26.09.2018
3°C | 20°C
četrtek, 27.09.2018
2°C | 25°C
petek, 28.09.2018
8°C | 27°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.9.2018 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Lutke Milana Klemenčiča tudi v Španiji


KULTURA

| |
22.05.2017      14:33
A A

Lutke Milana Klemenčiča tudi v Španiji


Milana Klemenčiča, začetnika lutkovnega gledališča v Sloveniji, spoznavajo tudi drugod po Evropi, trenutno v španski Granadi, kjer se je zaustavila potujoča razstava o treh pionirjih lutkarstva v Evropi. Razstavo sta pripravila Lutkovni muzej in Lutkovno gledališče Ljubljana, iz slovenske prestolnice se je preselila v Osijek, trenutno je v Granadi, svojo pot pa bo junija končala v bližnjem Čedadu.


Deli:

Klemenčič je na svojem domu v Šturjah leta 1910 uprizoril igro Mrtvec v rdečem plašču, kar velja za rojstvo slovenskega lutkovnega gledališča. Ob Špancu Lanzu in Italijanu Podrecci sodi med velikane evropskega lutkarstva sploh. V Slovenijo je presadil italijansko in nemško tradicijo ter se posvečal predvsem marioneti beneškega modela. V Granadi so na ogled Klemenčičevi lutke, scenografije in dokumenti, dogajanje pa spremljajo lutkovne predstave, številna predavanja in strokovne delavnice, povezane z ohranjanjem lutkovne kulturne dediščine in pridobivanjem novega občinstva. Lutkovno gledališče Ljubljana bo v Granadi med drugim dvakrat uprizorilo Klemenčičevega Doktorja Fausta iz leta 1938.

Projekt, ki ga v okviru programa Ustvarjalna Evropa podpira Evropska komisija, je namenjen osvetlitvi nekaterih ključnih mejnikov v lutkovni zgodovini: Klemenčičevega miniaturnega gledališča, marionetnega gledališča Podrecce, ki je s svojim varietejskim in opernim programom pomembno vplival na evropsko lutkovno umetnost, ter del Lanza, ki v družbi svetovno znanih -skladatelja Manuela de Falle in pesnika Federica Garcie Lorce - velja za utemeljitelja španskega lutkarstva.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 200
Izšla: 31.08.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.