Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

delno oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 17°C
torek, 24.10.2017
2°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 20°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
8°C | 18°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
17°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Lavričeva knjižnica v mesecu maju


DOGODKI, UMETNOST

| |
25.04.2016      15:07
A A

Lavričeva knjižnica v mesecu maju


V maju Občina Ajdovščina praznuje svoj praznik. Kar dva naša dogodka bosta posvečena Ajdovščini in njeni preteklosti, ki jo najbrž premalo poznamo …


Deli:

AJDOVSKA PREDILNICA MED LETI 1826 - 1950

Ajdovščina - V torek, 3. maja, ob 19.00, vas Lavričeva knjižnica vabi na predavanje Dušana Krečiča.      Ker se ni sprijaznil s trditvami, da je nad sto let zgodovine ajdovske tekstilne tovarne, od 1826 do 1950, zaradi dveh svetovnih vojn in prekucij z mejami in državami izgubljene,  Dušan Krečič od leta 1969 do leta 2010 zaposlen v Tekstini, po upokojitvi večino prostega časa zbira vse dosegljivo  o tej malo ali večini popolnoma neznani preteklosti  prve tekstilne tovarne na slovenskem ozemlju,  katere tradicija  se s Tekstino d.d. ohranja že 190 let. Z besedo in sliko nam bo predstavil nova spoznanja, rezultate petih let raziskovanja preteklosti podjetja, v katerih se je prepričal, da je ohranjenega in še neodkritega  po arhivih v Gorici, Trstu, na  Dunaju  in v škatlah z družinskimi spomini ter fotografijami v Ajdovščini in okolici še več.

VELIKA LEDENA JAMA V PARADANI IN LEDENIKI GORE

Vipava - Mag. Danijel Rojšek, iz novogoriške območne enote Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave nam bo v ponedeljek, 9. maja ob 20.00, v predavanju predstavil naravoslovne in kulturno‐zgodovinske značilnosti Velike ledene jame v Paradani in izbranih ledenikov na Gori ter Nanosu. Predvsem pri prvi gre za dediščino svetovnega pomena.

MOZAIK KRŠČANSTVA OB MRZLI REKI

Ajdovščina – V torek, 17. maja ob 19.00, boste lahko prisluhnili predstavitvi knjige Ivana Albrehta.

Ob zaključku službovanja v ajdovski župniji leta 1999 je Ivan Albreht napisal drobno publikacijo o zgodovini ajdovske župnije. Potem, ko je leta 2012 prišel kot duhovni pomočnik v Šturje, se je dela lotil znova, tokrat s pogledom na zgodovino krščanstva na obeh straneh Hublja, torej v Ajdovščini in Šturjah, saj je med pisanjem odkrival, da je bilo vsakdanje in tudi versko življenje v obeh župnijah kljub večstoletni deželni in devetdeset let tudi škofijski meji na Hublju neločljivo povezano. V knjigi Mozaik krščanstva ob Mrzli reki je nanizanih 250 zgodb, pravzaprav krajših poročil, ki skupaj sestavljajo pester mozaik verskega in družbenega življenja ob Hublju. Ob tem je avtor želel vsaj nekoliko odkriti ozadja in posledice opisanih dogodkov.

POEZIJA V SLIKAH

Ajdovščina – V torek, 24. maja ob 19.00, sledi predstavitev pesniške zbirke Ane Balantič.

Ana Balantič je pesnica in pisateljica iz Idrije, ki vedno išče svoje izrazne poti. Uhojene steze niso njene. Predstavili bomo njeno razkošno pesniško zbirko Poezija v slikah, ki je izšla 2015. Razkošje je dvopomensko. Ko je prejela nagrado Mladike iz Trsta, so ocenjevalci zapisali: "Očarljiva izpoved, v kateri lirski subjekt vzporeja dogajanje v naravi z vzgibi lastne notranjosti in vzpostavlja neko ravnovesje med obema svetovoma. Ritem je harmonično uravnotežen in metaforika zelo izvirna." Dvopomenski pa je tudi naslov knjige: Poezija v slikah. Metaforično in jezikovno samosvoje pesmi je avtorica opremila s svojimi klekljanimi slikami, s katerimi išče novo, drugačno klekljarsko pot. Pesnico bo predstavila Ivana Slamič, ki je za zbirko napisala tudi daljše razmišljanje o ustvarjanju Ane Balantič. Ob tej priložnosti bomo v knjižnici razstavili izbor njenih izjemnih klekljanih slik.

VEČER Z DRUŠTVOM HOSPIC

Ajdovščina – Vabljeni v torek, 31. maja ob 19.00, na večer z društvom HOSPIC

O smrti , izgubah, žalosti neradi govorimo, a čas je, da spregovorimo in nagovorimo tisto, kar boli. Slovensko društvo hospic, ki v slovenskem prostoru deluje že enaindvajseto leto, je z območnim odborom za severno Primorsko pričelo z delovanjem letošnje leto. V sodelovanju z njimi in Občino Ajdovščina bomo v knjižnici pripravili tri tematske večere, projektno poimenovane HOSPICITAT, ki se bodo zvrstili do konca leta 2016. Prvi večer bosta naša gosta Bojan Bizjak Zakawski (pesnik in pisatelj) ter prostovoljka Slovenskega društva hospic Anica Rijavec. Z njima se bo Tamara Paravan (koordinatorica Hospica za severno Primorsko) ob knjigi Ljubezen in žalost: česa se lahko naučimo od otrok (avtorice Stein Husebo) pogovarjala o odnosu do smrti in umiranja pri nas.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
25.10.2017 | Ostalo
PREDAVANJE: Zdravje skozi življenjska obdobja
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Predavanje: Demenca, kako jo prepoznati in kje poiskati pomoč?«
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
Predavanje: Ženske za znanost

Bodite prvi pri oddaji mnenja.