Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 20.02.2018

oblačno
Ponoči bo oblačno, v vzhodni polovici Slovenije bo znova pričelo rahlo snežiti. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do -1, na Primorskem, kjer bo pihala šibka do zmerna burja, okoli 3 °C.
2°C | 8°C
sreda, 21.02.2018
3°C | 8°C
četrtek, 22.02.2018
4°C | 7°C
petek, 23.02.2018
3°C | 6°C
sobota, 24.02.2018
4°C | 8°C
Opozorila
Ponedeljek, 19.2.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
8°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Je trden kaj most ali Skice iz Nove Gorice


UMETNOST

| |
19.03.2016      18:14
A A

Je trden kaj most ali Skice iz Nove Gorice


Most je za Marijo Mercina, pisateljico, profesorico, slovenistko in avtorico knjige Je trden kaj most, ki smo jo predstavili v Lavričevi knjižnici, prispodoba vezi, povezanosti. V spremni besedi h knjigi je Barica Smole zapisala, da knjiga Je trden kaj most gradi most iz besed, ki se pne iz preteklosti v sedanjost, od širšega goriškega prostora do njegove srčike ─ Nove Gorice. Pogovor z avtorico je vodila literarna kritičarka Ana Geršak, nekoč tudi sama njena dijakinja.


Deli:

V knjigi je osemnajst zgodb, ki so sicer nastale v različnih časovnih obdobjih. Najprej je bil delovni naslov tega ciklusa Skice iz Nove Gorice. Potem pa se ji je avgusta 2009 zgodilo srečanje s kamnom in prišel je tudi naslov. Avtorica pravi, da se istoveti z drevesi, z rekami. Ima občutek, da je kot reka, kot Vipava, ki se izliva v Sočo. Njen prostor je kraj, kjer je doma, je dolina, svetloba, je sprehod skozi različne pokrajine. Ima prav poseben zvezek, v katerega si zapisuje srečanja v tem prostoru: srečanje s kamnom, z drevesi, reko, mimoidočimi. Srečanja prinesejo spomine, prinesejo zgodbo. Tudi spomine na kraje svojega otroštva, Goče, Ajdovščino. Ob pisanju odkriva vedno kaj novega o sebi. Pravi, da je šele sedaj odkrila, zakaj je bilo v njej veselje do poučevanja, do profesorskega poklica. Osrednji del zgodb je stara mama in vnuki, kako doživljajo mesto, pravzaprav obe mesti, naravo.

Nova Gorica je bila najprej pot. Pot od železniške postaje do gimnazije, pa tudi  pot do izobrazbe. Ko se je preselila v Novo Gorico kot profesorica, se je zavedela, da je pravzaprav na poti zgodovine Gorice. Gorica ji govori v jeziku ljudi, govori ji skozi ta srečanja, ki so se strnila v to knjigo. Novo Gorico imenuje zaželeni otrok zgodovine, spominja se njenih dreves. Tudi ta srečanja z drevesi imajo svoje zgodbe. Silvo Karim, ki je knjigo oblikovala in opremila, so ta drevesa tako nagovorila, da je liste »usodovca« narisala na notranjo stran platnic. Za likovno podobo knjige pa sta se z avtorico dogovorili, da bosta uporabili grafike Franka Vecchieta. Grafik je povedal, da je pisateljica nevede izbrala prav grafike, ki so nastale, ko se je s središča mesta (Trsta) preselil na tržaški kras, v naravo. Franko Vecchiet je zasnoval tudi mozaik na Trgu Evrope, trgu med obema Goricama ob železniški postaji v Novi Gorici. Na tem trgu, ob tem mozaiku, je tudi posneta fotografija avtorice na zavihku knjige.

Knjiga je poetična a ima skrito tudi satirično ost. Novo Gorico je Marija Mercina upodobila sicer kritično, a vendar tudi kot veselo.

Knjiga je uvrščena na bralni seznam Primorci beremo 2016. Zato vas vabimo, da jo preberete.

 

Zdenka Žigon
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 194
Izšla: 26.01.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 1
20.02.2018 | Umetnost
Zimske počitniške delavnice za otroke
20.02.2018 | Tečaji in delavnice
Spremeni sebe – presenečen boš

Bodite prvi pri oddaji mnenja.