Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
9°C | 21°C
četrtek, 19.10.2017
8°C | 22°C
petek, 20.10.2017
10°C | 22°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 21°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Župani iz Burgundije na obisku


OBČINSKE, EVROPSKI PROJEKTI

| |
22.11.2016      12:22
A A

Župani iz Burgundije na obisku


Župan Tadej Beočanin je v Vipavskem Križu pripravil sprejem za 80 člansko delegacijo iz francoske pokrajine Burgundije. V delegaciji so bili župani in drugi predstavniki občin, ki so v organizaciji francoskega veleposlaništva spoznavali Slovenijo.


Deli:

Goste iz Burgundije sta v grajski kleti najprej pozdravili Maja Krapež in Nikita Kodrič, dijakinji srednje šole Veno Pilon iz Ajdovščine. V francoskem jeziku sta predstavili skupne točke, ki ajdovsko občino povezujejo s Francijo: vsestranski umetnik Veno Pilon, ki je dobršen del svojega življenja preživel v Franciji, pa vinska kultura oziroma tradicija pridelave vin in s tem povezano gostoljubje, nenazadnje pa tudi profesor francoskega jezika na ajdovski gimnaziji Samuel Farsus, rojen Francoz, ki je tudi kratek a prisrčen program zasnoval. Dekleti sta odrecitirali še besedilo slovenske himne v obeh jezikih in doživeli nedeljeno navdušenje gostov.

Župan Tadej Beočanin je v nadaljevanju predstavil glavne značilnosti Vipavske doline, ukrepe občine za spodbujanje gospodarstva in možnosti vlaganja v občini ter potenciale vipavskega turizma. Goste iz francoske Burgundije, ene svetovno najbolj znanih vinskih dežel, je presenetil s podatkom, da v dolini pridelujemo vina iz kar 25 sort grozdja, v pokušino pa jim je ponudil pet izbranih vin - ob domačem pršutu, siru ter pečenih kostanjih.

Ob tem je predstavil tudi industrijsko in kulturno dediščino doline ter vlogo, ki jo je ajdovska Kastra igrala pri obrambi rimskega cesarstva. Prav Rimljanom smo lahko hvaležni, da so v naše kraje zanesli vinsko trto, ki je danes temelj gastronomske ponudbe.

V zahvali za tako prisrčen in domiseln sprejem se je vodja delegacije iz Burgundije navezal še na Rimljane, ki so tudi prišli v njihovo pokrajino, le da so tam kopali in talili železovo rudo, vendar so jo pretopili v orožje, s katerim so potem osvajali Francijo. Se pa je strinjal o posebnem temperamentu vinskih dežel in tako so družno odpeli eno od njihovih napitnic.

ep
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.