Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno.
17°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
19°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 25°C
petek, 30.06.2017
17°C | 26°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
31°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Župani iz Burgundije na obisku


OBČINSKE, EVROPSKI PROJEKTI

| |
22.11.2016      12:22
A A

Župani iz Burgundije na obisku


Župan Tadej Beočanin je v Vipavskem Križu pripravil sprejem za 80 člansko delegacijo iz francoske pokrajine Burgundije. V delegaciji so bili župani in drugi predstavniki občin, ki so v organizaciji francoskega veleposlaništva spoznavali Slovenijo.


Deli:

Goste iz Burgundije sta v grajski kleti najprej pozdravili Maja Krapež in Nikita Kodrič, dijakinji srednje šole Veno Pilon iz Ajdovščine. V francoskem jeziku sta predstavili skupne točke, ki ajdovsko občino povezujejo s Francijo: vsestranski umetnik Veno Pilon, ki je dobršen del svojega življenja preživel v Franciji, pa vinska kultura oziroma tradicija pridelave vin in s tem povezano gostoljubje, nenazadnje pa tudi profesor francoskega jezika na ajdovski gimnaziji Samuel Farsus, rojen Francoz, ki je tudi kratek a prisrčen program zasnoval. Dekleti sta odrecitirali še besedilo slovenske himne v obeh jezikih in doživeli nedeljeno navdušenje gostov.

Župan Tadej Beočanin je v nadaljevanju predstavil glavne značilnosti Vipavske doline, ukrepe občine za spodbujanje gospodarstva in možnosti vlaganja v občini ter potenciale vipavskega turizma. Goste iz francoske Burgundije, ene svetovno najbolj znanih vinskih dežel, je presenetil s podatkom, da v dolini pridelujemo vina iz kar 25 sort grozdja, v pokušino pa jim je ponudil pet izbranih vin - ob domačem pršutu, siru ter pečenih kostanjih.

Ob tem je predstavil tudi industrijsko in kulturno dediščino doline ter vlogo, ki jo je ajdovska Kastra igrala pri obrambi rimskega cesarstva. Prav Rimljanom smo lahko hvaležni, da so v naše kraje zanesli vinsko trto, ki je danes temelj gastronomske ponudbe.

V zahvali za tako prisrčen in domiseln sprejem se je vodja delegacije iz Burgundije navezal še na Rimljane, ki so tudi prišli v njihovo pokrajino, le da so tam kopali in talili železovo rudo, vendar so jo pretopili v orožje, s katerim so potem osvajali Francijo. Se pa je strinjal o posebnem temperamentu vinskih dežel in tako so družno odpeli eno od njihovih napitnic.

ep
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.