Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 22.10.2016

jasno
Danes bo na Primorskem precej jasno, popoldne občasno zmerno oblačno. Drugod bo sprva tudi precej jasno, marsikje po nižinah pa bo zjutraj in dopoldne megla ali nizka oblačnost. Čez dan bo delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. V Prekmurju in deloma na Štajerskem bo popoldne zapihal južni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 13, na Primorskem do okoli 16 stopinj C.
5°C | 17°C
nedelja, 23.10.2016
6°C | 16°C
ponedeljek, 24.10.2016
12°C | 19°C
torek, 25.10.2016
15°C | 20°C
sreda, 26.10.2016
14°C | 20°C
Opozorila
Sobota, 22.10.2016 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
17°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Vrhpoljska cerkev v Rupnikovi pozlati


TURIZEM, LOKALNE SKUPNOSTI, VERSKE

| |
29.11.2013      12:38
A A

Vrhpoljska cerkev v Rupnikovi pozlati


V nedeljo, 24. novembra 2013, je pater Marko Rupnik predstavil dokončane mozaike v cerkvi sv. Primoža in Felicijana v Vrhpolju. Pater Rupnik je s skupino umetnikov, ki prihajajo iz različnih držav, celo iz Kitajske in Brazilije, postavil 180 m2 mozaika v enem tednu.


Čudež v Kani Galilejski po vrhpoljsko - foto Marjan Božič
Čudež v Kani Galilejski po vrhpoljsko - foto Marjan Božič
Deli:

Nedvomno vrhpoljski mozaik predstavlja svojevrstno posebnost v Rupnikovih delih, ker se prvič pojavlja v ospredju (v glavnem oltarju v sredini prezbiterija – abiti) podoba vstalega Kristusa na vodi, z apostoloma Tomažem, ki mu dovoli, da se dotakne njegovih ran, ter Petrom, ki ga rešuje iz morskih valov.

Na levi strani prezbiterija je upodobljen prvi Jezusov čudež v Kani Galilejski, kjer je spremenil vodo v vino. Tu si je Rupnik privoščil umetniško svobodo in namesto vrča upodobil nafo, ki je svojevrstna vrhpoljska posebnost, kakor tudi hram s sedmimi sodi (7 je število popolnosti).

Na desni strani prezbiterija je upodobljen Janez Krstnik, kot tudi zavetnika cerkve sv. Primož in Felicijan z levi, ki ju nočejo napasti – pojesti. Poleg tega so v stranskih delih cerkve upodobljeni še angel, Marijino oznanjenje, pa srečanje Marije Magdalene z Jezusom ob odprtem grobu ...

Rupnik pri upodobitvi uporablja veliko zlate barve ter enostavne, stilizirane figure ter se tako naslanja na umetnost prvega tisočletja: „Ko je bila vera še čista,“ kot se je izrazil mojster mozaika sam. Mozaiki so polni verske simbolike, kjer ima vsak detajl svoj pomen. Mozaiki s svojimi dovršenimi detajli nedvomno zapeljejo gledalca, tako vernika, kot naključno mimoidočega, da enostavno opusti vse misli ter zgolj občuduje in uživa v lepoti ter tako v bistvu meditira, moli, se izprazni, se pravi praznuje.

Zamisel v Vrhpolju ni nova, zanjo so si na čelu z dolgoletnim župnikom Bercetom prizadevali ducat let. Pred postavitvijo mozaikov je bilo potrebno cerkev nekoliko preurediti, nekatere elemente so prenesli v staro cerkev. Pater Rupnik je 'spotoma' ustvaril še nov križev pot, ki se bolj sklada z mozaiki. To je največje Rupnikovo delo v Sloveniji (po mozaikih na Markovcu, na Mengorah …) in bo že zato zagotovo dobro obiskano.

Rupnikovi mozaiki sicer niso poceni, saj so v veliki meri prevlečeni z zlatimi lističi, vendar si tako velika in gospodarsko močna vas takšno umetnino tudi lahko privošči. Nenazadnje si lahko vsaj vinarji obetajo večji obisk, kajti svetovno znana in oblegana Rupnikova dela so kar precej oddaljena (San Giovanni Rotondo, Lurd, Fatima), tako da bi vrhpoljska cerkev v teh kriznih časih lahko postala za Slovence tako turistična atrakcija kot romarsko središče. Manjka samo še čudež! Pravzprav ne, saj so čudež iz Kane Galilejske menda prvi ponovili prav Vrhpoljci že pred časom … Majhen čudež pa je tudi že, da je pater Rupnik pri ponudbah iz celega sveta izbral ravno Vrhpolje!   

Martin Pevec

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 179
Izšla: 30.09.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2016
Danes ni dogodkov.
24.10.2016 | Družabni dogodki
Predavanje o izdelovanju suhomesnatih izdelkov
28.10.2016 | Kultura
Koncert: SLOVENSKI OKTET