Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 04.12.2016

pretežno oblačno
Ponoči bo na jugozahodu zmerno do pretežno oblačno, drugod delno do pretežno jasno. Zjutraj bo po nekaterih nižinah nastala megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do -3, na Primorskem do 6 stopinj C.
-3°C | 4°C
ponedeljek, 05.12.2016
-2°C | 3°C
torek, 06.12.2016
-2°C | 5°C
sreda, 07.12.2016
-4°C | 4°C
četrtek, 08.12.2016
-4°C | 2°C
Opozorila
Nedelja, 4.12.2016 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
-3°C
4°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Razvili smo Tematsko pohodno pot Kope


TURIZEM

| |
11.12.2014      10:39
A A

Razvili smo Tematsko pohodno pot Kope


Da bi zgodbe tega dela Pohorja približali obiskovalcem, smo del planinske poti med gorsko-turističnim centrom Kope in Ribniško kočo zasnovali in uredili kot Tematsko pohodno pot Kope. Pot, ki je v eno smer dolga okoli 5 km, je zaradi blagega terena primerna tudi za družine z otroki in starejše. Za izhodišče sta primerni tako Ribniška koča kot gorsko-turistični center Kope.


Deli:

Pohorske planje so travišča, ki se razprostirajo po površju Pohorja, in sicer med Malo Kopo, Črnim vrhom in Roglo. So rezultat človeškega delovanja ter razvoja kmetijstva, rudarstva, fužinarstva, glažutarstva in gozdno-lesne industrije, kar je zaznamovalo Pohorje v preteklih stoletjih. Potrebe po obdelovalni zemlji in lesu kot energentu ali surovini so bistveno spremenile podobo Pohorja, ki bi bilo danes brez tega vso pokrito z gozdom – s prevlado bukve in jelke.

Prisotnost naravovarstveno pomembnih habitatnih tipov ter živalskih in rastlinskih vrst pohorskih planj je posledica prepleta naravnih danosti in človekovih dejavnosti v preteklosti. Tako je ta prostor prepoznan kot naravovarstveno pomembno območje na državni in evropski ravni. Med drugim spada tudi v vseevropsko omrežje Natura 2000. Pohorske planje, ostanek pretekle kulturne krajine, so danes predvsem vrstno bogata travišča s prevladujočo vrsto "navadni volk", ki so se razvila na kislih tleh z malo hranili. Na delih z manj hranili in vode se pojavljajo jesenska vresa, borovnice in brusnice. Na svetlejših delih planj z živordečimi plodovi nase opozarja jerebika. Plodovi borovnice, brusnice in jerebike so pomemben vir prehrane divjega petelina in ruševca. Na pohorskih planjah ima svoje domovanje metulj borovničev mnogook, ki ga v Sloveniji najdemo samo na Pohorju.

Razgledi in odprte površine pohorskih planj sredi gozdov so še posebno privlačni za obiskovalce.

Da bi zgodbe tega dela Pohorja približali obiskovalcem, smo del planinske poti med gorsko-turističnim centrom Kope in Ribniško kočo zasnovali in uredili kot Tematsko pohodno pot Kope. Pot, ki je v eno smer dolga okoli 5 km, je zaradi blagega terena primerna tudi za družine z otroki in starejše. Za izhodišče sta primerni tako Ribniška koča kot gorsko-turistični center Kope.

Priljubljeno planinsko pot smo nevsiljivo opremili z informacijami o posebnostih in zgodbah tega dela Pohorja, ki jih poleg objektov, kot so pokončne in ležeče table, na inovativen način sporočajo lesene klopi z lesenimi knjigami. Vsa besedila so v slovenskem in angleškem jeziku. Pri izdelavi smo uporabili lokalno dostopen koroški les in pohorski kamen. Pred Centrom Kope, novim večnamenskim objektom Občine Mislinja, smo postavili pravo skorjanko z odprtim ognjiščem – takšno, v kakršni so nekoč prebivali pohorski gozdarji.

Na celotni trasi smo v sodelovanju s tremi planinskimi društvi (PD Slovenj Gradec, PD Mislinja, PD Ribnica na Pohorju) povsem obnovili usmerjevalno signalizacijo – z novimi usmerjevalnimi tablami, nosilnimi drogovi ter markacijami.

O zasnovanem in izvedenem izobraževanju za turistične vodnike s področja varstva narave in trajnostnega turizma smo v glasniku že pisali. Dodatno smo zasnovali ter izdelali še tiskan promocijski material ter tako pred poletno sezono 2015 pripravili nov turistični produkt tega dela Pohorja, ki temelji na spoštovanju narave in tradicije ter izzivih sodobnega časa.

Kot pravimo tisti, ki se vsakič znova, v vseh letnih časih, vračamo v pohorske gozdove in na prostrane planje: ko pustimo, da vidimo, čutimo, slišimo Pohorje, takšno kot je, potem bo postalo del nas za vedno, kjerkoli in kamorkoli nas bo zaneslo. Kot pa je rekel avstrijski vizionar in umetnik Hunderwasser: »We are guest of nature – behave. V naravi smo gostje – obnašajmo se.« In Pohorje nam bo hvaležno vračalo.

Osnovna ideja tematske pohodne poti je plod zagledanosti posameznika v čare Pohorja in razmišljanja o priložnostih, zasnova in izvedba pa je rezultat sodelovanja široke skupine posameznikov in posameznic. Pri tem se zahvaljujem vsem, ki so kakorkoli pomagali, če tudi zgolj z idejami ali konstruktivno kritiko, pri izvedbi pa predvsem: podjetju Duler d. o. o. (še posebej Vesni Jurjec, Manci Duler, Tomažu Dulerju) ter Tomažu Pleuniku, Benu Ogrinu, Dominik Hajzerju in Damjanu Pejovniku, Andreju Knezu in podjetju SANS, mizarstvu Pajenk, Manji Gorinšek, Piji Kristan, Zavodu RS za varstvo narave (še posebej Mojci Bedjanič, Juriju Guliču in Sebastjanu Štrucu) ter Tomažu Miheliču in Sonji Rozman, Zavodu za gozdove Slovenije OE Slovenj Gradec (še posebej Branku Gradišniku, Zdravku Miklašiču, Vladu Petriču in Jerneji Čoderl), Zavodu za gozdove Slovenije KE Mislinja (še posebej Mirku Cehnerju), Planinskemu društvu Slovenj Gradec (še posebej Stanetu Pogorevčniku), Planinskemu društvu Mislinja (še posebej Jožetu Hribarju), Planinskemu društvu Ribnica na Pohorju (še posebej Ediju Mithansu), MDO PD Koroška (še posebej Romanu Močniku), mislinjskim gozdarjem Juretu Tasiču, Dušanu Kotniku ter Ksandiju Založniku, Občini Ribnica na Pohorju, Občini Mislinja, Mestni občini Slovenj Gradec, lastnikom zemljišč, Pokrajinskemu arhivu Maribor (še posebej Sabini Lešnik), Etnografskemu muzeju Slovenije (še posebej Nadji Valentinčič Furlan), Slovenskemu filmskemu arhivu (še posebej Alojziju Teršanu), Kulurno-etnološkemu društvu Josipdol (še posebej Daniju Cvetku), Turističnemu društvu Mislinja, Andreju Guliču, Tanji Lešnik Štuhec ter Luki Zajcu, Jožetu Potočniku, Matjažu Ježu in Faniki Jeromel, Jocu Koprivnikarju, Martinu Žužku Kresu, Urošu Rozmanu, Tomu Jeseničniku, Karmen Sonjak, Ivanu Plevniku, Maši Čas, Karli Zajc Berzelak in Stanetu Berzelaku.

Izvedbo Tematske pohodne poti Kope so finančno omogočili: Evropski sklad za regionalni razvoj, Občina Mislinja, Občina Ribnica na Pohorju in Mestna občina Slovenj Gradec.

Do pomladi 2015 bomo oblikovali tudi predlog organizacijskega modela vzdrževanja poti. Kot se je pokazalo tekom do sedanjega izvajanja projekta "Ureditev rekreacijskih in turističnih poti na zahodnem Pohorju v območjih Natura 2000", morda ključna težava turističnega razvoja tega dela Pohorja ni pomanjkanje investicij, temveč neusklajen, stihijski razvoj, številni parcialni interesi ter neučinkovito upravljanje prostora. Brez sistematičnega pristopa k skupnemu upravljanju tega prostora bo na Pohorju težko zagotoviti dolgoročni, na lastnih potencialih temelječ bolj trajnosten turistični razvoj.

Besedilo in fotografije
Peter Zajc, RRA Koroška

Dogodek je potekal v okviru izvajanja projekta "Ureditev rekreacijskih in turističnih poti na zahodnem Pohorju v območjih Natura 2000".


Operacijo delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete "Razvoj regij", prednostne usmeritve "Regionalni razvojni programi". 

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
December 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
05.12.2016 | Kino
Pojdi z mano
05.12.2016 | Tečaji in delavnice
Pšenična trava krepi zdravje
05.12.2016 | Tečaji in delavnice
Plesni večer z Gordano Kolarič
05.12.2016 | Kino
Večerni filmski abonma in izven: Glej in se čudi: sanjarjenje o povezanem svetu
07.12.2016 | Tečaji in delavnice
Predstavitev knjige Bojana Krevha: Jaz
07.12.2016 | Kultura
Trebušni ples
08.12.2016 | Kultura
Delavnica: izdelava vrečk
08.12.2016 | Kultura
Moljčkova urica s Sašo
08.12.2016 | Kultura
Ljubezen po rusko
08.12.2016 | Kultura
Moljčkova urica z Alenko
08.12.2016 | Tečaji in delavnice
Predstavitev Oriflame kozmetike
08.12.2016 | Kultura
Družinski nastop
08.12.2016 | Kino
Ujeta
08.12.2016 | Kultura
Klavirski duo Marina Horak in Lovorka Nemeš Dular
10.12.2016 | Tečaji in delavnice
Predpraznična delavnica s Hermanom Lisjakom
10.12.2016 | Kino
Zapoj (3D, sinhronizirano)
10.12.2016 | Kino
Božična žurka v pisarni
10.12.2016 | Kino
Ujeta
12.12.2016 | Kino
Pojdi z mano
12.12.2016 | Tečaji in delavnice
Terapevtska hipnoza
12.12.2016 | Tečaji in delavnice
Terapevtska hipnoza
12.12.2016 | Kino
Božična žurka v pisarni
13.12.2016 | Kino
Film tedna: Ujeta
Pokaži več
Skrij
Pokaži več
Skrij
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.