Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.10.2016

pretežno jasno
Zvečer bodo krajevne plohe povsod ponehale. Noč bo večinoma oblačna, le na Primorskem bo deloma jasno. Burja se bo nekoliko okrepila.
3°C | 13°C
sobota, 29.10.2016
3°C | 14°C
nedelja, 30.10.2016
7°C | 13°C
ponedeljek, 31.10.2016
6°C | 12°C
Opozorila
Sreda, 26.10.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
13°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Razvili smo Tematsko pohodno pot Kope


TURIZEM

| |
11.12.2014      10:39
A A

Razvili smo Tematsko pohodno pot Kope


Da bi zgodbe tega dela Pohorja približali obiskovalcem, smo del planinske poti med gorsko-turističnim centrom Kope in Ribniško kočo zasnovali in uredili kot Tematsko pohodno pot Kope. Pot, ki je v eno smer dolga okoli 5 km, je zaradi blagega terena primerna tudi za družine z otroki in starejše. Za izhodišče sta primerni tako Ribniška koča kot gorsko-turistični center Kope.


Deli:

Pohorske planje so travišča, ki se razprostirajo po površju Pohorja, in sicer med Malo Kopo, Črnim vrhom in Roglo. So rezultat človeškega delovanja ter razvoja kmetijstva, rudarstva, fužinarstva, glažutarstva in gozdno-lesne industrije, kar je zaznamovalo Pohorje v preteklih stoletjih. Potrebe po obdelovalni zemlji in lesu kot energentu ali surovini so bistveno spremenile podobo Pohorja, ki bi bilo danes brez tega vso pokrito z gozdom – s prevlado bukve in jelke.

Prisotnost naravovarstveno pomembnih habitatnih tipov ter živalskih in rastlinskih vrst pohorskih planj je posledica prepleta naravnih danosti in človekovih dejavnosti v preteklosti. Tako je ta prostor prepoznan kot naravovarstveno pomembno območje na državni in evropski ravni. Med drugim spada tudi v vseevropsko omrežje Natura 2000. Pohorske planje, ostanek pretekle kulturne krajine, so danes predvsem vrstno bogata travišča s prevladujočo vrsto "navadni volk", ki so se razvila na kislih tleh z malo hranili. Na delih z manj hranili in vode se pojavljajo jesenska vresa, borovnice in brusnice. Na svetlejših delih planj z živordečimi plodovi nase opozarja jerebika. Plodovi borovnice, brusnice in jerebike so pomemben vir prehrane divjega petelina in ruševca. Na pohorskih planjah ima svoje domovanje metulj borovničev mnogook, ki ga v Sloveniji najdemo samo na Pohorju.

Razgledi in odprte površine pohorskih planj sredi gozdov so še posebno privlačni za obiskovalce.

Da bi zgodbe tega dela Pohorja približali obiskovalcem, smo del planinske poti med gorsko-turističnim centrom Kope in Ribniško kočo zasnovali in uredili kot Tematsko pohodno pot Kope. Pot, ki je v eno smer dolga okoli 5 km, je zaradi blagega terena primerna tudi za družine z otroki in starejše. Za izhodišče sta primerni tako Ribniška koča kot gorsko-turistični center Kope.

Priljubljeno planinsko pot smo nevsiljivo opremili z informacijami o posebnostih in zgodbah tega dela Pohorja, ki jih poleg objektov, kot so pokončne in ležeče table, na inovativen način sporočajo lesene klopi z lesenimi knjigami. Vsa besedila so v slovenskem in angleškem jeziku. Pri izdelavi smo uporabili lokalno dostopen koroški les in pohorski kamen. Pred Centrom Kope, novim večnamenskim objektom Občine Mislinja, smo postavili pravo skorjanko z odprtim ognjiščem – takšno, v kakršni so nekoč prebivali pohorski gozdarji.

Na celotni trasi smo v sodelovanju s tremi planinskimi društvi (PD Slovenj Gradec, PD Mislinja, PD Ribnica na Pohorju) povsem obnovili usmerjevalno signalizacijo – z novimi usmerjevalnimi tablami, nosilnimi drogovi ter markacijami.

O zasnovanem in izvedenem izobraževanju za turistične vodnike s področja varstva narave in trajnostnega turizma smo v glasniku že pisali. Dodatno smo zasnovali ter izdelali še tiskan promocijski material ter tako pred poletno sezono 2015 pripravili nov turistični produkt tega dela Pohorja, ki temelji na spoštovanju narave in tradicije ter izzivih sodobnega časa.

Kot pravimo tisti, ki se vsakič znova, v vseh letnih časih, vračamo v pohorske gozdove in na prostrane planje: ko pustimo, da vidimo, čutimo, slišimo Pohorje, takšno kot je, potem bo postalo del nas za vedno, kjerkoli in kamorkoli nas bo zaneslo. Kot pa je rekel avstrijski vizionar in umetnik Hunderwasser: »We are guest of nature – behave. V naravi smo gostje – obnašajmo se.« In Pohorje nam bo hvaležno vračalo.

Osnovna ideja tematske pohodne poti je plod zagledanosti posameznika v čare Pohorja in razmišljanja o priložnostih, zasnova in izvedba pa je rezultat sodelovanja široke skupine posameznikov in posameznic. Pri tem se zahvaljujem vsem, ki so kakorkoli pomagali, če tudi zgolj z idejami ali konstruktivno kritiko, pri izvedbi pa predvsem: podjetju Duler d. o. o. (še posebej Vesni Jurjec, Manci Duler, Tomažu Dulerju) ter Tomažu Pleuniku, Benu Ogrinu, Dominik Hajzerju in Damjanu Pejovniku, Andreju Knezu in podjetju SANS, mizarstvu Pajenk, Manji Gorinšek, Piji Kristan, Zavodu RS za varstvo narave (še posebej Mojci Bedjanič, Juriju Guliču in Sebastjanu Štrucu) ter Tomažu Miheliču in Sonji Rozman, Zavodu za gozdove Slovenije OE Slovenj Gradec (še posebej Branku Gradišniku, Zdravku Miklašiču, Vladu Petriču in Jerneji Čoderl), Zavodu za gozdove Slovenije KE Mislinja (še posebej Mirku Cehnerju), Planinskemu društvu Slovenj Gradec (še posebej Stanetu Pogorevčniku), Planinskemu društvu Mislinja (še posebej Jožetu Hribarju), Planinskemu društvu Ribnica na Pohorju (še posebej Ediju Mithansu), MDO PD Koroška (še posebej Romanu Močniku), mislinjskim gozdarjem Juretu Tasiču, Dušanu Kotniku ter Ksandiju Založniku, Občini Ribnica na Pohorju, Občini Mislinja, Mestni občini Slovenj Gradec, lastnikom zemljišč, Pokrajinskemu arhivu Maribor (še posebej Sabini Lešnik), Etnografskemu muzeju Slovenije (še posebej Nadji Valentinčič Furlan), Slovenskemu filmskemu arhivu (še posebej Alojziju Teršanu), Kulurno-etnološkemu društvu Josipdol (še posebej Daniju Cvetku), Turističnemu društvu Mislinja, Andreju Guliču, Tanji Lešnik Štuhec ter Luki Zajcu, Jožetu Potočniku, Matjažu Ježu in Faniki Jeromel, Jocu Koprivnikarju, Martinu Žužku Kresu, Urošu Rozmanu, Tomu Jeseničniku, Karmen Sonjak, Ivanu Plevniku, Maši Čas, Karli Zajc Berzelak in Stanetu Berzelaku.

Izvedbo Tematske pohodne poti Kope so finančno omogočili: Evropski sklad za regionalni razvoj, Občina Mislinja, Občina Ribnica na Pohorju in Mestna občina Slovenj Gradec.

Do pomladi 2015 bomo oblikovali tudi predlog organizacijskega modela vzdrževanja poti. Kot se je pokazalo tekom do sedanjega izvajanja projekta "Ureditev rekreacijskih in turističnih poti na zahodnem Pohorju v območjih Natura 2000", morda ključna težava turističnega razvoja tega dela Pohorja ni pomanjkanje investicij, temveč neusklajen, stihijski razvoj, številni parcialni interesi ter neučinkovito upravljanje prostora. Brez sistematičnega pristopa k skupnemu upravljanju tega prostora bo na Pohorju težko zagotoviti dolgoročni, na lastnih potencialih temelječ bolj trajnosten turistični razvoj.

Besedilo in fotografije
Peter Zajc, RRA Koroška

Dogodek je potekal v okviru izvajanja projekta "Ureditev rekreacijskih in turističnih poti na zahodnem Pohorju v območjih Natura 2000".


Operacijo delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete "Razvoj regij", prednostne usmeritve "Regionalni razvojni programi". 

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinsko glasilo Slovenj Gradec
Številka: 43
Izšla: 27.05.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5
27.10.2016 | Družabni dogodki
Potopisno predavanje Marinke Dretnik, Bojane Flis in Daše Kotnik
27.10.2016 | Kino
Računovodja
29.10.201 | Šport
Šmarška farna pot
29.10.2016 | Kino
A je to: Pat in Mat
29.10.2016 | Kino
Pr'Hostar
29.10.2016 | Kino
Jack Reacher: Nikoli se ne vrni
30.09.2016 | Kultura
Tomaž Furlan: WEAR
30.10.2016 | Kino
Filmska matineja: Kubo in dve struni (3D, sinhronizirano)
30.10.2016 | Kino
A je to: Pat in Mat
30.10.2016 | Kino
Ouija: Izvor zla
30.10.2016 | Kultura
Karaoke nr. 8
31.10.2016 | Kino
A je to: Pat in Mat
31.10.2016 | Kino
Krogi
02.11.2016 | Kultura
Likovna razstava Kulturnega društva koroških likovnikov
02.11.2016 | Tečaji in delavnice
Art terapevtska delavnica: Jaz in vsi moji lastni resursi
02.11. - 30.11.2016 | Kultura
Trebušni ples
03.11.2016 | Kultura
Zdravilna energija dreves
03.11. - 06.11.2016 | Kultura
2nd HAND IZMENJAVA OBLAČIL
03.11.2016 | Tečaji in delavnice
Horarna astrologinja Brigita Pavčnik
03.11.2016 | Kino
Doktor Strange
04.11.2016 | Tečaji in delavnice
Vedeževalka Teja
04.11.2016 | Kultura
SNG Celje: Nostalgična komedija (Vinko Möderndorfer)
05.11.2016 | Kino
Troli (3D, sinhronizirano)
05.11.2016 | Tečaji in delavnice
Bioterapevt Mate Lesjak
05.11.2016 | Kino
Pr'Hostar
05.11.2016 | Kultura
Hugo Wolf goes Jazz, v okviru projekta Hugo Wolf za mlade – odprta vaja jazz glasbenikov
05.11.2016 | Kino
Doktor Strange

Bodite prvi pri oddaji mnenja.