Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.10.2016

oblačno
Popoldne bo na severovzhodu delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. Drugod bo oblačno, v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 14 do 20 stopinj C.
14°C | 19°C
sreda, 26.10.2016
12°C | 14°C
četrtek, 27.10.2016
7°C | 14°C
petek, 28.10.2016
2°C | 17°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.10.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
19°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Večer na Zofi: Bilo je nekoč v Preboldu: Kino...


KULTURA

| |
15.02.2016      19:26
A A

Večer na Zofi: Bilo je nekoč v Preboldu: KinoDeli:

V sklopu Večerov na Zofi je v torek, 9. februarja 2016, v Občinski knjižnici Prebold v soorganizaciji JSKD Žalec in MSK Žalec potekal nadvse pester večer. Ob zaključku projekta Kino (o)živi smo odprli dokumentarno razstavo, ki bo na ogled do 8. marca 2016 (v času odprtosti knjižnice), spremlja pa jo tudi izdaja kataloga z naslovom Kino na Slovenskem: Kino (o)živi, Prebold.

Vodja in koordinatorica projekta Katja Huš je predstavila celoten projekt, potek dela, najdbe in ugotovitve o zgodovini kina v Preboldu. Potem ko je ekipa projekta preteklo zimo v sodelovanju med Slovensko kinoteko, Občino Prebold in KUD Svoboda Prebold v prostorih nekdanjega preboldskega kina ponovno zavrtela filmske kolute, so v kraju zbirali tudi gradivo in informacije o zgodovini tega lokalnega kina. Brskali so po arhivih, starih časopisih, zasebnih zbirkah, se pogovarjali z domačini in zapisovali njihove spomine.

Na torkovi prireditvi smo delček teh spominov obudili z navzočima pričevalcema, ki sta se nostalgično vrnila v čase, ko je bil kino za Preboldčane ena izmed redkih dostopnih zabav. »Sploh ni bilo govora, da se ne bi šlo v kino, Prebold je res živel, in ljudje s krajem,« je povedala Ida Ocvirk. Vedno polne dvorane se je spomnil tudi Dušan Fric. Njegovi najzgodnejši spomini obiskovanja predstav sežejo v čas druge svetovne vojne, ko je bila njegova mama blagajničarka v kinu. Takrat se je lahko prikradel v projekcijsko kabino in »čez linco gledal filme«. Leta 1952 je postal kinooperater in filme vrtel naslednjih deset let.

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občinska knjižnica Prebold? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2016
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.