Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.01.2017

jasno
Popoldne bo v zahodnih krajih delno jasno z občasno zmerno oblačnostjo. Drugod bo pretežno oblačno, predvsem v južni Sloveniji bo občasno še rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -4 do 1, na Primorskem do 6 stopinj C.
-7°C | 0°C
četrtek, 19.01.2017
-7°C | 0°C
petek, 20.01.2017
-9°C | 0°C
sobota, 21.01.2017
-9°C | 1°C
nedelja, 22.01.2017
-9°C | 0°C
Opozorila
Sreda, 18.1.2017 ob 13h
Do četrtka zjutraj bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Počasi bo slabela v četrtek čez dan, a bo do večera na izpostavljenih legah v sunkih še lahko dosegala hitrost okoli 100 km/h.
-7°C
0°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Vrtna opravila v juniju


GOSPODARSTVO, POSLOVNE, LOKALNE SKUPNOSTI, SOSED SOSEDU

| |
03.06.2014      12:49
A A

Vrtna opravila v juniju


Tudi naši vrtovi nas v tem času razveseljujejo z množico pisanih cvetov. Spomladanske cvetlice cvetijo, poletne s cvetenjem dobro začenjajo. V tem mesecu se pomlad zaključi in prične se poletje. Z njim nastopijo tudi višje temperature in posledično pomanjkanje vode.


Deli:

Zelenjavni vrt


Večina vrtnin je v polni rasti. Rastline redno zalivamo in odstranjujemo nadležne plevele. Presajamo sadike poznega zelja, ohrovta, pora, zelene, blitve in cvetače na njihovo končno mesto, kjer smo pred tem lahko gojili in že pospravili zgodnje vrste solatnic. Sejemo endivijo in radič, ki ga kasneje razredčimo, da se listi močno razvijejo, okrepijo korenine in naredijo čvrste glave. Redčimo tudi rdečo peso. Paradižniku odstranjujemo stranske poganjke, da hranila prehajajo v plodove. Glavni poganjek privežemo k opori.
Krompir, kumarice, zelje in fižol osipavamo. Kumaram in bučkam odščipnemo vršičke po petem listu, da spodbudimo rast. Pobiramo redkvico, grah, bob, zgodnjo kolerabico, solato, korenček in zgodnji krompir.
Imamo tudi precej obiskovalcev našega vrta. Najbolj nam nagajajo polži, bramorji, voluharji in krti ter strune. Na voljo imamo kar nekaj pripomočkov, s katerimi si pomagamo pri njihovem zatiranju. Tedensko gnojimo z mineralnimi gnoji, ki jih raztopimo v vodi.

Zeliščni vrt


Pobiramo  meliso, baziliko in druga zelišča. Nabiramo cvetove bezga in jih sušimo v senci. Škodljivce zatiramo z primernimi ekološkimi pripravki. Gnojimo po potrebi. Hren izkopljemo in odstranimo stranske korenine, da se razvije močan koren. Če gojimo zelišča v okrasnih loncih na balkonih ali dvoriščih bodimo pozorni na močno izhlapevanje vode. Močno segreti lonci niso dobro domovanje za naša zelišča.

Sadni vrt


Naš sadovnjak je v polni rasti. Na pečkarjih se pojavljata jablanov in hrušev škrlup. Pri hruškah bodimo previdni na hruševo rjo. Stresne situacije in poškodbe, ki lahko nastanejo zaradi toče ali suše rešujemo z uporabo foliarnih gnojil. Izbiramo lahko med mineralnimi gnojili in gnojili organskega izvora. Proti koncu meseca izvajamo poletno rez sadnih dreves. Odstranjujemo bolne in odmrle veje in nove, pokončno rastoče veje. Po potrebi uporabljamo sredstva za varstvo rastlin.
Obiramo češnje, breskve, marelice, ribez, jagode in kosmulje. Redčimo plodove jablan in hrušk. V sušnem obdobju namakamo. Oljke pred cvetenjem poškropimo proti oljčni muhi. Nastavljamo lahko tudi feromonske vabe.

Vinograd


Pri žlahtnih sortah opravljamo redna sistematična škropljenja proti peronospori vinske trte, pepelasti plesni in sivi grozdni plesni. Bodimo pozorni na rdečo sadno pršico, ki lahko napade tudi vinsko trto. V vinogradu poskrbimo za ustrezno zračnost trsov in ne prebujno rast.

 

Okrasni vrt


Rastline v juniju bujno rastejo, na žalost jim pleveli zelo lepo sledijo in predstavljajo konkurenco okrasnim rastlinam, zato jih odstranjujemo. Lahko fizično z okopavanjem ali pa v ta namen uporabimo herbicide.
Pogostemu okopavanju se lahko izognemo, da tla okrog rastlin prekrijemo z različnimi zastirkami. Lahko uporabimo lubje, lesne sekance, kamenje ali črno folijo proti plevelom. Najbolj naravno in estetsko deluje lubje.

Prekrita tla z zastirko:
- preprečujejo rast plevelu,
- preprečujejo preveliko izhlapevanje vode iz tal,
- greda deluje naravno in lepo.

V tem mesecu ne smemo pozabiti na škropljenje vrtnic. Najpogostejši škodljivci so listne uši in gosenice, med boleznimi prevladujejo pepelasta plesen, rja in črna listna pegavost. Proti boleznim moramo ukrepati preden se le - te pojavijo.
Vrtnicam po cvetenju poganjke skrajšamo za 2 do 3 liste oziroma očesa in jih pognojimo, da jih nahranimo za nove cvetne nastavke. Na cvetličnih gredah očistimo spomladi cvetoče vrste in naredimo prostor za poletne cvetlice. Rododendronom in azalejam odstranjujemo semenske nastavke, da bodo prihodnje leto bujnejše cveteli. Odcvetele trajnice izkopljemo in razdelimo. V tem času obrezujemo žive meje. Oblikovane žive meje obrezujemo konec meseca junija, ko se rast poganjkov ustavi. Visokim trajnicam postavimo oporo.

 

Trata v juniju


Travo redno kosimo in dognojujemo (pazimo, da koncentracija gnojila ni prevelika, sicer se pojavljajo ožgana mesta). Pri višjih temperaturah jo kosimo višje, da se zemlja ne izsuši prehitro. Z redno košnjo oblikujemo gosto in zdravo travno rušo, ki je gladka in prijetna za hojo. Kako pogosto kosimo, je odvisno od vrste travne mešanice, ki smo jo posejali, od vremena (v vlažnih in toplih dnevih kosimo pogosteje) in letnega časa. Poleti kosimo povprečno dvakrat na teden, v sušnih obdobjih kosimo samo enkrat. Če kosimo prepogosto ali premalo, se med travo pričnejo razraščati mahovi in pleveli, ki travo oslabijo. Pokošene trave ne pustimo ležati na trati, ker s tem spodbudimo delovanje deževnikov. Na trati ne puščamo pokošenih šopov trav, ki nam  lahko plesnijo. Če jo kosimo občasno in preveč v živo, se bo poskušala obrasti, vendar to rastline preveč izčrpa in trata bo slabotnejša. Velja pravilo, da pri vsaki košnji odkosimo samo tretjino listne mase. Pod drevjem in grmovjem kosimo redkeje in višje. Če želimo imeti pisan travnik z marjeticami, bomo kosili na 10 cm višine. Vrtno trato redno namakamo. Če se v sušnem vremenu zgornja plast zemlje strdi v trdo skorjo, jo moramo rahlo zrahljati. Tako bo voda lažje prodrla v notranjost in tudi korenine ne bodo prizadete. Namakamo zjutraj ali zvečer. V sezoni trato redno gnojimo. V primeru, da trata postaja rumenkasta in slabotna, je to znak pomanjkanja dušika, ki je najpomembnejše hranilo za rast travnih bilk. Večkrat ko jo  kosimo, bolj jo moramo dognojevati, saj s košnjo odstranjujemo večino hranil, ki so že prisotna v rastlini.
Odstranjujemo plevele, preden razvijejo seme in se razrastejo. Na majhnih površinah je najbolje, da to opravimo ročno.

 

Vse pripomočke za nego in vzdrževanje Vašega vrta Vam ponujamo v Vrtnem centru Eurogarden, kjer Vam bomo tudi pomagali in svetovali ter skupaj našli najboljšo rešitev!

Eurogarden Vam želi veliko veselja in zadovoljstva v Vašem bujno rastočem in cvetočem vrtu!
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ljubljana!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.01.2017 | Ostalo
Napredna tehnologija lahko rešuje življenja
18.01.2017 | Družabni dogodki
Predstavitev članstva v Zavodu Ypsilon
18.01.2017 | Tečaji in delavnice
MS Office Word začetni
18.01.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
18.01.2017 | Tečaji in delavnice
Y.business delavnica: Nailing Content Marketing
18.01.2017 | Umetnost
Človeški faktor
19.01.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
19.01.2017 | Umetnost
Človeški faktor
20.01.2017 | Tečaji in delavnice
Photoshop - oblikovanje fotografij
23.01.201 | Tečaji in delavnice
7 ključnih novosti po 1. 1. 2017
23.01.2017 | Umetnost
Človeški faktor
23.01.2017 | Tečaji in delavnice
Kako (pre)živeti in uspeti na socialnih omrežjih?
23.01.2017 | Umetnost
Človek, ki je gledal svet
24.01.2017 | Umetnost
Človeški faktor
24.01.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
24.01.2017 | Tečaji in delavnice
MS Office Excel nadaljevalni 2. del
24.01.2017 | Umetnost
Človek, ki je gledal svet
25.01.201 | Tečaji in delavnice
Posebnosti poslovanja in izdelava zaključnega računa za društva
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
MS Office Word nadaljevalni
25.01.2017 | Ostalo
Izmenjava oblačil Tekstilnica
25.01.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
25.01.2017 | Umetnost
Človek, ki je gledal svet
18.01.2017 | Ostalo
Napredna tehnologija lahko rešuje življenja
18.01.2017 | Družabni dogodki
Predstavitev članstva v Zavodu Ypsilon
18.01.2017 | Tečaji in delavnice
MS Office Word začetni
18.01.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
18.01.2017 | Tečaji in delavnice
Y.business delavnica: Nailing Content Marketing
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo