Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.02.2017

oblačno
Ponoči bo sprva pretežno jasno, proti jutru se bo zmerno pooblačilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, ob morju okoli 5 stopinj C.
2°C | 11°C
sreda, 22.02.2017
3°C | 12°C
četrtek, 23.02.2017
7°C | 12°C
petek, 24.02.2017
8°C | 11°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.2.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
11°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Skriljanci ponovno med Skriljani


KULTURA, DOGODKI

| |
27.10.2015      11:19
A A

Skriljanci ponovno med Skriljani


Po 65-ih letih so Skriljanci ponovno obiskali Skriljane in se jim predstavili v svoji podobi. Za mnoge je to mala »znanstvena fantastika«. Tudi za nas Skriljane! Da ne bo skrivnost prevelika naj zapišemo, da govorimo o spominih in živi besedi gospodov, ki so na prelomu petdesetih let prejšnjega stoletja bivali v dijaškem domu v Skriljah (današnjem objektu osnovne šole) in obiskovali nižjo gimnazijo v Dobravljah. To se je dogajalo med letom 1950 in letom 1952. Prav te gospode so domačini in sošolci na šoli takrat poimenovali »SKRILJANCI«.


Skriljanci ponovno med skriljani
Skriljanci ponovno med skriljani
Deli:

Nekaj nad petdeset fantov je bilo težko krotiti, pravi njihova vzgojiteljica Vika Samsa – Radojevič. Njihovo igrivost se da razbrati  tudi iz njihovih triindvajsetih pripovedi, ki vsaka  po svoje  unikatno predstavlja takratno življenje in delo v domu ter na šoli kot so ga videli mladi fantiči.

Pri tem je potrebno povedati, da so ti fantje prišli z vseh vetrov - Vipavske in Soške doline, Krasa ter Trnovske in Banjške planote. Prvih pet razredov so obiskovali v domačem kraju in njihove učiteljice ter učitelji so jih predlagali – po lastni presoji kot najbolj perspektivne - za nadaljevanje šolanja na nižji gimnaziji. Zato so morali napisati pisno prošnjo in ti fantje so imeli to srečo, da jim je bila ugodena. Tako so se znašli v Skriljah. S tem so uresničili tudi marsikatero željo staršev, ki so v šolanju svojih otrok videli lepšo prihodnost. In res – marsikateri izmed njih je kasneje pomembno prispeval k razvoju Primorske in tudi Slovenije kot celote.

V svojih spominih  pogosto omenjajo zelo strogega ravnatelja Milenka Vodopivca in njegove učiteljice ter učitelje, ki so – tudi s trdo roko - zelo veliko zahtevali od njih.To so prepoznali šele kasneje, ko so nadaljevali s šolanjem v drugih okoljih in praviloma vsi po vrsti izboljšali svoj učni uspeh. Morda ni odveč, če zapišemo še takratni predmetnik – slovenščina, srbohrvaščina, nemščina, ruščina, matematika, zgodovina, zemljepis, prirodopis, risanje, petje in telovadba. Zanimivo, ni kaj !

Tako imamo danes pred seboj knjigo, ki priča o takratnem času in dogodkih na področju izobraževanja pri nas. Z njo so obogatili naše vedenje o življenju in delu na tem področju ter iztrgali pozabi del zgodovine samih Skrilj. Hvala vam!

In kdo so ti Skriljanci, ki so prispevali k temu? Zahvaliti se moramo vsem triindvajsetim avtorjem prispevkov, še posebno pa uredniškemu odboru v sestavi Alojz Hojak, Andrej Frančeškin, Karlo Skrt in Jože Šušmelj, ki so v samozaložbi izdali to knjigo.

Zapisati še velja, da so se pretekli vikend prijazno odzvali vabilu Sveta krajevne skupnosti in Društva prijateljev mladine Skrilje ter nam predstavili svojo knjigo. Domačini smo z zanimanjem spremljali njihovo predstavitev, ki jo je povezovala  Andreja Škvarč. Po predstavitvi smo z njimi prijetno pokramljali o dogodivščinah v domu in samih Skriljah kot so jih videle njihove takratne mladostniške oči. Posebno iskrivi in zanimivi so bili pogovori z našimi domačinkami in domačini  - njihovimi vrstniki, ki so isto stvar mnogokrat videli z različnimi očmi in  v drugačni luči.

Jože Bizjak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 183
Izšla: 27.01.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.