Lenart

DANES
20°C
8°C
JUTRI
19°C
12°C
Oceni objavo

Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu v jeseni

V jesenskem in zimskem obdobju poskrbite za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu (KME), pri čemer je pomembno, da so za popolno zaščito pred boleznijo prejeti vsi potrebni odmerki cepiva.

Stopnja obolevnosti za klopnim meningoencefalitisu se v zadnjih  desetletjih povečuje,  ugodne vremenske razmere ter naravno gozdnato okolje, značilne za Slovenijo, pa omogočajo klopom ugodne razmere za njihovo preživetje. 

V Sloveniji zboli približno 270 oseb na leto, najvišja obolevnost je  na Gorenjskem, kjer zboli povprečno 60 oseb letno. Bolezni so izpostavljeni tako odrasli in otroci, ki se gibajo v naravi in vse tiste osebe, ki svoj poklic opravljajo na prostem.

Cepljenje predstavlja edino učinkovito zaščito pred KME,  potrebno  pa je  opraviti osnovno cepljenje z vsemi tremi odmerki.  Priporočljivo je, da se  ga opravi v hladnejšem obdobju leta, torej v prihajajočih jesenskih in zimskih mesecih, ko klopi niso aktivni. Drugi odmerek sledi prvemu v obdobju enega meseca, tretji odmerek pa čez 6 – 12 mesecev. Nato so potrebni poživitveni odmerki: prvi čez 3 leta, kasneje pa na 5 let, po 60. letu starosti pa ponovno na vsaka 3 leta. Za ljudi, ki so s cepljenjem pričeli v začetku tega  leta, se priporoča, da osnovni program cepljenja s tretjim odmerkom zaključijo pred začetkom naslednje sezone aktivnosti klopov, ki bo spomladi. Cepijo se lahko tudi otroci od 1. leta dalje.

Cepljenje poteka v vseh območnih zavodih za zdravstveno varstvo in pri izbranih osebnih zdravnikih.

Kako zmanjšamo nevarnost ugriza klopa?


Tudi za bolezni, kijih prenašajo klopi, velja upoštevati rek: bolje preprečiti kot zdraviti. Klopi, ki jim najbolj ustreza vlažni listnati gozd z bogatim podrastjem, najbolj ogrožajo vaše okončine in najnežnejše predele kože. Torej zlasti zadnji del kolenskega sklepa, podpazduhi m dimlje. Zato za sprehod v naravo oblecite oblačila iz gladkih materialov. Odkrite dele telesa večkrat premažite s snovmi, ki odvračajo mrčes. In najpomembneje: takoj, ko se vrnete domov, se temeljito preglejte.


Kako pravilno odstranimo klopa?


Če si je klop, kljub omenjenim zaščitnim ukrepom utrl pot do vaše kože, se ga morate čim prej znebiti. Dlje kot ga boste gostili, večja je možnost obolenja. Za odstranjevanje klopov je najbolje uporabiti posebno, prav temu namenjeno pinceto, lahko pa uporabite tudi običajno pinceto. Klopa ne odstranjujte na silo, saj lahko odtrgate samo njegov zadnji del, glava, ki povzroča gnojenje, pa ostane v koži.

Vir: UKC Ljubljana in ZD Lenart

Oglejte si tudi