DANES
22°C
12°C
JUTRI
20°C
13°C

Najpogostejši razlogi za zamašitev kanalizacijskih cevi

Odpadna voda se iz objektov odvaja po sistemu kanalov. To so cevi različnih premerov, ki se zaradi snovi, ki ne sodijo v kanalizacijski sistem, lahko zamašijo in nam povzročijo težave - poplavljanje stanovanja, kleti, razlivanje odpadne vode iz jaškov po dvorišču in utrjenih površinah.

Glavni vzrok za zamašitve kanalizacijskih cevi so odpadki, ki jih neosveščeni občani mečejo v svoje odtoke. Najpogosteje najdemo na mestih zamašitve vlažilne robčke, ki jih uporabljajo mamice pri previjanju dojenčkov ter kozmetične robčke. Zmotno je mišljenje, da v kanalizacijskem sistemu ti robčki razpadejo. Čeprav izgledajo papirnati, so narejeni iz plastike, ki se ne ali zelo težko raztrga in razpada več sto let. Pogosto jih zamenjamo za vlažen toaletni papir, ki je narejen iz papirja in v kanalizaciji dejansko razpade. Zato preden uporabite in odvržete robček v kanalizacijo, pozorno poglejte oznake na embalaži.

 

Drugi najpogostejši vzrok zamašitev kanalizacijskih cevi je odpadno jedilno olje ter ostale maščobe, ki se zlivajo v odtoke. Sledi jim kavna usedlina, razne bombažne krpe, damski vložki, tamponi, kondomi, papirnate brisače, deli oblačil (npr. spodnje perilo, hlačne nogavice…), vatirane palčke za ušesa, ostanki hrane, ostanki iz predelave sadja… V kanalizacijskih ceveh smo našli celo ostanke živalskih trupel. 

 

Odpadki v kanalizacijskem sistemu ovirajo ali onemogočajo pretok odpadne vode ter povzročajo okvare črpalk v črpališčih. Zaradi motenega pretoka odpadne vode lahko pride do onesnaženja vodotokov. Ob zamašitvi kanalizacije se namreč odpadna voda z vsemi odpadki, ki jih občani mečejo v odtoke, preliva v potok ali reko.

 

Komunalno stanovanjska družba Ajdovščina vzdržuje 152 km kanalizacije v občini Ajdovščina in 58 km kanalizacijskih cevi v občini Vipava. Med vzdrževanje med drugim spadajo tudi redni pregledi kanalizacije in redna deratizacija. Poleg vseh nevšečnosti, ki jih v kanalizacijskem sistemu povzročajo odpadki, so kanalizacijske cevi z ostanki hrane idealen kraj za prehranjevanje podgan.

K nemotenemu delovanju kanalizacijskega sistema in čistilnih naprav lahko veliko prispevamo predvsem uporabniki če:

  • - v odtoke ne odlagamo odpadkov, ker ovirajo ali celo onemogočajo pretok odpadne vode;
  • - v odtoke ne zlivamo/odlagamo hrane, ker omogoča razmnoževanje glodavcev;
  • - v odtoke ne zlivamo olja ter ostalih maščob, ker se nalagajo na stene cevi;
  • - v odtoke ne zlivamo nevarnih snovi, saj lahko upočasnijo ali celo zavrejo biološko stopnjo čiščenja odpadne       vode na čistilni napravi.
1/3



 

 

K nemotenemu delovanju kanalizacijskega sistema in čistilnih naprav lahko največ prispevamo uporabniki sami, zato odpadkov ne odlagajte v straniščno školjko temveč v ustrezen zabojnik za odpadke!

 

  • - Vlažilne robčke, damske vložke, tampone, kondome, vatirane palčke za ušesa, papirnate brisače odlagamo v zelen zabojnik za ostanek odpadkov.
  •  
  • - Vatirane palčke za ušesa odlagamo v zelen zabojnik za ostanek odpadkov.
  •  
  • - Jedilno olje in mast odpeljemo v zbirni center ali oddamo v akciji zbiranja nevarnih odpadkov.
  •  
  • - Ostanke hrane ter kavno usedlino odlagamo v rjav zabojnik za biorazgradljive kuhinjske odpadke.
  •  
  • - Nevarne snovi odpeljemo v zbirni center ali oddajamo v akciji zbiranja nevarnih odpadkov.

 

 

Oglejte si tudi