Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.04.2017

pretežno oblačno
Danes bo sprva oblačno. Padavine bodo od zahoda slabele in do zgodnjega popoldneva ponehale tudi v vzhodnih krajih. Delno se bo zjasnilo, na severozahodu pa bo ostalo bolj oblačno in predvsem na zahodu se bodo občasno še pojavljale krajevne padavine, deloma plohe. Čez dan bo spet zapihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo na severozahodu okoli 10, drugod od 12 do 18 stopinj C.
12°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
7°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
3°C | 17°C
ponedeljek, 01.05.2017
4°C | 20°C
torek, 02.05.2017
8°C | 17°C
Opozorila
Petek, 28.4.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
17°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Triprsti in belohrbti detel v projektu LIFE ......


TURIZEM

| |
30.10.2015      19:58
A A

Triprsti in belohrbti detel v projektu LIFE KočevskoSamica belohrbtega detla hrani mladiča v gnezdilnem duplu odmirajoče bukve.
Samica belohrbtega detla hrani mladiča v gnezdilnem duplu odmirajoče bukve.
Deli:


Kočevski gozdovi so v slovenskem merilu pomembno zatočišče dveh najbolj ogroženih vrst žoln - triprstega in belohrbtega detla - v Sloveniji. Za oba ledenodobna relikta so pomembni jelovo-bukovi sestoji z velikim deležem mrtvega lesa, ki je v zadovoljivi količini ohranjen le še v pragozdovih in rezervatih ter težje dostopnih grebenskih gozdovih. Triprsti detel domuje v gorskih gozdovih s prevladujočimi iglavci nad 800 m, belohrbti pa izbere zrele bukove sestoje. Hranita se s podlubniki in ličinkami hroščev, ki živijo v trhlem in razpadajočem lesu. Populacija obeh vrst na Kočevskem je ocenjena le še na nekaj deset parov. Ob letošnjem popisu na vzhodni (topliški) strani roškega grebena nismo več našli triprstega detla, nekaj parov belohrbtih detlov pa le v zasebnih gozdovih Poljanske gore in pragozdu Kopa. Glavno grožnjo detloma predstavljata premajhen delež odmrlega drevja in razdrobljenost življenjskega prostora, ki sta posledica večje intenzivnosti gospodarjenja in odpiranja gozda s prometnicami. V sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije načrtujemo za ohranitev ogroženih detlov povečati delež odmrle lesne mase z izločanjem manjših območij -  ekocelic, kjer bomo prepuščali drevesa naravnemu razvoju, povečali število posameznih habitatnih dreves in površino gozdnih rezervatov. Aktivnosti se odvijajo v okviru projekta Evropske skupnosti LIFE Kočevsko, ki se ga izvaja v okviru finančne pomoči LIFE+ za ohranjanje habitatov in vrst na območjih Natura 2000.


ANDREJ HUDOKLIN, Zavod RS za varstvo narave
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dolenjske Toplice!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!