Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 01.05.2017

delno oblačno
Zvečer in ponoči bo pretežno jasno, vzhodni veter se bo polegel.
4°C | 21°C
torek, 02.05.2017
7°C | 20°C
sreda, 03.05.2017
7°C | 21°C
četrtek, 04.05.2017
7°C | 19°C
petek, 05.05.2017
7°C | 20°C
Opozorila
Nedelja, 30.4.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
21°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dolenjske Toplice v odsevu časa


KULTURA, OBČINSKE, LOKALNE SKUPNOSTI

| |
05.06.2015      15:06
A A

Dolenjske Toplice v odsevu časa


800 – letnica prve omembe Dolenjskih Toplic je bila obeležena z današnjo tiskovno konferenco, ki jo je povezovala višja svetovalka za gospodarstvo in družbene dejavnosti, ga. Majda Gazvoda. Osrednja prireditev bo danes, 5. 6. 2015, ob 19h v Kulturno kongresnem centru Dolenjske Toplice.


Deli:

Tiskovne konference sta se udeležila tudi župan Jože Muhič in predstavnik Krke d.d., ki sta finančno podprla in omogočila projekt celovitega popisa zgodovine Dolenjskih Toplic. Po treh letih poglobljenega raziskovanja vseh udeleženih avtorjev, se monografija odpravlja v tiskarno, založniški del pa je prevzela Občina Dolenjske Toplice.

 

Na tiskovni konferenci je dr. Rober Peskar predstavil monografijo Dolenjske Toplice v odsevu časa, ki je po letu 2001 prva obsežnejša tiskovina o Dolenjskih Toplicah. Po besedah dr. Peskarja je namen monografije pregled zgodovine kraja, še bolj pomembno poslanstvo monografije pa je »vzpostaviti trden odnos do njegove zgodovine in njegove dediščine ter naravnih danosti, tokrat celoviteje in bolj interdisciplinarno, kot še nikoli doslej.«

 

Pomembno raziskovalno delo so opravili številni avtorji, ki so se lotili področja naravoslovja in geologije, materialnih ostalin topliške doline, cerkvenega središča v Toplicah in njegovega razvoju do danes, arhitekturne in parkovne ureditve, politične, gospodarske in socialne situacije, topliškega turizma, društvenega življenja, monografija pa bo vsebovala tudi seznam arhivskega in bibliografskega gradiva.

 

Kar 555 strani zanimivih in poučnih vsebin, ki jih bo krasilo bogato slikovno gradivo, zaokroža posebno odkritje mag. Franceta Barage, ki je s proučevanjem srednjeveških listin ugotovil, da prva omemba Dolenjskih Toplic sega v leto 1215, s čimer je letošnjemu izidu monografije dodal poseben pomen in težo. Dr. Rober Peskar je ob tej priložnosti zapisal, da se »monografija uvršča med vzorčne te vrste, njen namen pa bo v celoti dosežen, če bo v prihodnosti vzpodbudila še bolj poglobljene raziskave topliške preteklosti in njenih ljudi.«

 

Vsi navdušenci, ki bi želeli monografijo postaviti na svojo knjižno polico, se za več informacij obrnite na TIC Dolenjske Toplice (kontaktni podatki na povezavi).
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dolenjske Toplice!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
01.05.2017
Danes ni dogodkov.
09.05.201 | Šport
DRUŠTVENI POHOD NA MIRNO GORO
09.05.201 | Družabni dogodki
MEDKULTURNOST - NAŠE BOGASTVO
02.05.201 | Šport
POHOD IN MEDDRUŠTVENO SREČANJE NA MAKUTAH
09.05.201 | Šport
DRUŠTVENI POHOD NA MIRNO GORO
09.05.201 | Družabni dogodki
MEDKULTURNOST - NAŠE BOGASTVO

Bodite prvi pri oddaji mnenja.