V torek, 11. februarja 2025, je v Medobčinski splošni knjižnici Žalec potekalo strokovno predavanje o waldorfski pedagogiki, ki sta ga vodila ravnatelj Waldorfske šole in vrtca Savinja Jože Školc ter vzgojiteljica Tatjana Penič.
Uvodoma je ravnatelj predstavil izvorno idejo waldorfske šole filozofa in naravoslovca Rudolfa Steinerja. Osnove waldorfske pedagogike se začnejo že v prenatalnem obdobju in trajajo vse do 21. leta. Že v vrtcu sta poudarjena ritem in ponavljanje, ki otroku dajeta občutek varnosti. V šoli osrednjo vlogo prevzame razredni učitelj, program pa je vseskozi prilagojen otrokovi razvojni stopnji.
Bistvo waldorfske pedagogike je v tem, da otrokom ob pravem času, na pravi način, s posebnimi pristopi predstavi primerne vsebine, ki na njegov razvoj blagodejno vplivajo in mu s pomočjo celostnega pristopa k poučevanju omogočajo čim večji razvoj sposobnosti. Vseskozi pa je zraven poudarjeno sodelovanje s starši.
Učni načrt, predmetnik, urnik in ves učno-vzgojni proces izhajajo iz poznavanja duhovno-duševnega in telesnega razvoja otroka. Razvoj čustev je enako pomemben kot razvoj razmišljanja in volje, kar omogoči oblikovanje svobodne osebnosti, ki lahko z lastnim razmišljanjem ustvarjalno rešuje življenjske izzive.
Glavna spodbuda, ki daje značaj vsemu delu in življenju v waldorfski šoli, je osredotočanje na naravo odraščajoče osebnosti ter celostni pristop k učenju in poučevanju.
Na predavanju smo si lahko ogledali tudi izdelke učencev, ki jih ustvarjajo popolnoma sami. Tako so ustvarili kvačkane žoge, zvezke, berila itd. Veselimo se naslednjega srečanja v marcu, ko bomo spoznali, kako z ritmom in gibom krepijo možgane ter kako to počnejo v Waldorfski šoli.
Besedilo: Ana Špička
Fotografije: Katarina Pasarić in Ana Špička