Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 16.10.2018

oblačno
Ponoči in zjutraj bo zmerno do pretežno oblačno. Predvsem na zahodu so še možne manjše padavine. Po nižinah vzhodne Slovenije bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 10, na Primorskem do 15 °C.
10°C | 18°C
sreda, 15.10.2018
10°C | 14°C
četrtek, 17.10.2018
11°C | 17°C
petek, 18.10.2018
11°C | 20°C
sobota, 19.10.2018
9°C | 21°C
Opozorila
Ponedeljek, 15.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Zimzeleni na Galetovcu


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
15.10.2017      17:27
A A

Zimzeleni na GaletovcuDeli:

Ko sem včasih odhajal v hribe, je bila Pokljuka le  izhodišče za vzpone na skalne dvatisočake, zdaj pa je vabljiva za pohajanje po gozdnih poteh, med tisočerimi sestoji smrek, ki pa jih neusmiljeno desetka lubadar.  Žalosten je pogled na velikanske skladovnice  napadene hlodovine, ki  čaka na odvoz. Še bolj boleče je gledati  vse drče, kolovoze in globoke kolesnice, ki ostajajo za težkimi stroji….Upam pa, da bo narava zacelila te grde rane.

To je bil prvi vtis o jesenski Pokljuki, ko sem pogledoval skozi okno avtobusa. Tudi megla me je spominjala na letni čas, a želel sem, da bi se pokazalo sonce. Pri Mrzlem studencu je križišče več cest. Mi smo krenili proti jugu mimo visokih šotnih barij  Šijec in  Blejsko barje, ko so prameni sončnih žarkov barvali pokrajino.

 

Ko smo stopili iz avtobusa pri poti na Belsko planino, se je sramežljivo pokazalo in takoj je bilo razpoloženje še boljše. Namesto grdih gozdnih vlak sem opazoval redke obarvane listavce, prisluhnil tišini na planini, saj so na živahno poletno dejavnost spominjale le pospravljene zaprte koče in sledi živine.

 

Med potjo smo se  vsi vprek pogovarjali o gobah: koliko jih je bilo, katere so najboljše, ali bomo katero našli… Kmalu smo se čudili skupini rdečih mušnic, ki so vzbudile veliko zanimanja, saj bi bil lahko  kje blizu tudi jurček. A zaman. 

 

Tako smo prišli na vrh Galetovca,  razglednega vrha na Pokljuki, a nadležna megla v dolini nam je skrila poglede na Bled z okolico ter bližnje hribe. Bili pa smo deležni nekaj sončnih žarkov in prijaznega obiska gorenjskih znancev.

 

Vodnik Milan se je odločil, da nas popelje preko planine Ilovec proti Gorjušam po mehkih gozdnih poteh, kjer je bilo spet nekaj zlatorumenih listavcev. Tudi na tej planini je bilo vse spokojno  mirno, a slutil sem, da se je moralo še pred nekaj dnevi tu pasti veliko živine.

 

Spet je sonce presekalo meglo, postajalo je vedno topleje. Vse je dišalo po jeseni, poti so  posute z listjem, ki je šelestelo pod nogami…

 

Kolonije rdečih mušnic pa so se pojavljale skoraj do makadamske ceste, kjer nas je čakal avtobus. V sebi sem sklenil, da se bom vrnil na Pokljuko še večkrat, saj ponuja toliko lepega v vsakem letnem času. Sicer pa te lepote znamo ceniti šele zdaj, ko škripljejo kolena, ko je korak počasnejši… ko…

 

Zaploskali smo našemu Janku in Jožetu za prehojeno pot, se zahvalili Milanu  in se odpeljali na Zatrnik na zasluženo malico.

 

Zapisal: »Sladki Joško«(J.V.)

Slike: Milan Jerman
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 463
Izšla: 01.10.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.10.2018 | Umetnost
Bela krizantema
19.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: CODELLI
19.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: Prvi človek
21.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: Mala noga
21.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: CANKAR
16.10.2018 | Umetnost
Bela krizantema
17.10.2018 | Tečaji in delavnice
KAKO NAJTI NOTRANJE RAVNOVESJE? - ZAČETEK CELOLETNE VADBE ZA ŽENSKE
18.10.2018 | Ostalo
ŠOLA ZA ŽUPANE BO TUDI NA VRHNIKI
19.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: CODELLI
19.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: Prvi človek

Bodite prvi pri oddaji mnenja.