Osrednja točka je bil dvig cen komunalnih storitev oskrbe z vodo ter odvajanja in čiščenja komunalnih in padavinskih voda. Svetniki so podprli predlog, po katerem se bo družini, ki mesečno porabi 12 m³ vode, položnica po novem letu zvišala za 10 evrov. Razlog za dvig je neugodno finančno stanje komunale. Direktor Komunalnega podjetja Vrhnika, dr. Boštjan Aver, ki je to funkcijo nastopil spomladi, je pojasnil, da komunalnemu podjetju brez dviga cen grozi nelikvidnost. Ocenjuje, da bo konec leta med 800 in 900 tisoč evrov izgube. Po besedah direktorja je izgubo mogoče pripisati nerealno zastavljenemu poslovnemu načrtu za letošnje leto, saj je predvideval 1,2 milijona evrov prihodkov iz vzdrževanja javnih površin in javne razsvetljave, v resnici pa je občina ta sredstva močno zmanjšala. Po njegovih besedah so bili nerealni tudi elaborati cen javnih gospodarskih storitev, ki so celo predvidevali njihovo znižanje. Opozoril je tudi na po njegovem mnenju neupravičeno porabljenih 170 tisoč evrov za digitalizacijo.
Župan Daniel Cukjati je pojasnil, da so s komunalnim podjetjem imeli več pogajanj, saj je bil začetni predlog še višji. Na koncu je pristal na tokratni predlog dviga cen, a s predpostavko, da komunalno podjetje poišče rešitve za dolgoročno znižanje stroškov. Aver je pojasnil, da so v luči tega zaustavili vse investicije, nadaljnjo digitalizacijo, zmanjšali število zaposlenih z načrtovanih 90 na 80, pripravili realne elaborate za cene odvajanja in čiščenja komunalnih voda ter oskrbe z vodo, poleg tega pa skrbno pripravili (trda pogajanja) javna naročila.
Občinski svet je sprejel tudi proračun za prihodnje leto, ki na dohodkovni strani predvideva 27 milijonov evrov prihodkov in 31 milijonov evrov odhodkov. Dejansko gre za "popravek" dvoletnega proračuna, sprejetega konec leta 2023, potreba po spremembi pa je nastala zaradi višje povprečnine, višjega prihodka iz naslova uravnotežene razvitosti občin in ker so bili prihodki, predvideni iz EU sredstev oz. proračuna, zamaknjeni v leto 2025.
Med drugim je svet podprl spremembo kategorizacije več občinskih cest ter se strinjal s sklepom o javnem razpisu za podelitev koncesije za pomoč družini na domu v občini. Do sedaj je to nalogo opravljal Dom upokojencev Vrhnika, ki pa tega zaradi pomanjkanja kadrov ne more več opravljati. Občinski svet je potrdil tudi program dela občinskega sveta za prihodnje leto.
Zadnja točka so bila vprašanja in pobude. Peter Pikl je pohvalil praznično okrasitev mesta in drsališče ter predlagal, da bi po vzoru drsališča razmislili tudi o montažnem poletnem bazenu. Irena Oblak je med drugim podala pripombo na slabo stanje območja za raztros pepela na vrhniškem pokopališču. Jernej Fefer je od občine zahteval, da mu med drugim posreduje podatke o odpravninah direktorjev komunalnega podjetja. Anže Grampovčan je predlagal občini, naj pozove pravosodno ministrstvo k obnovi sodišča na Vrhniki. Ana Skledar je predlagala, da bi občina dala predlog pristojnemu ministrstvu za vzpostavitev srednje šole na Vrhniki. Tomaž Gorišek je imel pripombo na motečo osvetlitev reflektorjev športnega parka, ki vplivajo na udeležence v prometu, in predlagal, da se pozove pristojne državne službe k postavitvi svetlobnih ovir med novo obvoznico v Verdu in avtocesto. Edin Behrič pa je predlagal, da občina subvencionira dovoz vode tistim občanom, ki so brez vode in jim jo dovažajo gasilci.
Gašper Tominc