

Prva parna lokomotiva je v Evropi sprožila revolucijo: geografske meje so prebodle železniške proge, ki so slovenski prostor povezale z Gradcem, Ljubljano in Trstom, ter ga vklenile v gospodarski sistem Avstro-Ogrske. Do 20. stoletja so tirnice postale osnova mobilnosti, razvoja in kulturne izmenjave med Slovenijo, Avstrijo, Italijo ter Madžarsko.
V duhu povezovanja, se je tudi Knjižnica Pavla Golie Trebnje, 17. aprila 2025, pridružila vseslovenskemu projektu Knjige v vlaku, ki ga koordinirajo Slovenske železnice. Gre za pobudo, kjer knjižnice podarijo knjige vlakom, potniki pa jih lahko med vožnjo brezplačno berejo ali celo odnesejo s seboj domov. Ta preprosta, a močna ideja spodbuja bralno kulturo in ustvarja prostor za srečevanje neverjetnih zgodb.
S projektom Knjige v vlaku in knjižničnim sloganom »Knjiga na vlaku je svet na dlani« si želimo tudi mi preoblikovati vlake v prostore, kjer besede nadomeščajo tirnice: knjige postajajo metaforične postaje, ki odpirajo obzorja domišljije. Medtem ko so zgodovinske železnice zbliževale mesta, knjižne strani zdaj povezujejo ljudi prek zgodb – so križišče stikov in idej, kjer fizična mobilnost prehaja v intelektualno.
Pripravila: Suzana Jankovič, Knjižnica Pavla Golie Trebnje