Logo MojaObčina.si
DANES
21°C
5°C
JUTRI
26°C
5°C
Oceni objavo

Ob 16. evropskem tednu preprečevanja raka materničnega vratu opozarjamo na pomembnost cepljenja proti HPV

Ljubljana, 20. 1. 2022

Strokovno preverjene informacije o okužbah s HPV, raku materničnega vratu in preventivi rešujejo življenja tudi v času pandemije covid-19. Zato Zveza slovenskih društev za boj proti raku v sodelovanju z regijskimi društvi in Sekcijo za šolsko, študentsko in adolescentno medicino ob 16. evropskem tednu boja proti raku poziva starše deklic in dečkov v 6. razredu osnovne šole, da se odločijo za cepljenje proti HPV, morebitne skrbi, ki so v poplavi vse bolj kompleksnih zdravstvenih informacij in dezinformacij povsem človeške, pa naj preverijo pri izbranih zdravnikih svojih otrok ali v strokovno preverjenih gradivih (seznam s povezavami je v prilogi). Cepljenje je priporočljivo tudi za zamudnike, ki se v šestem razredu niso cepili, in odrasle, vendar sta po 15. letu potrebna dva odmerka cepiva, učinkovitost cepljenja pa se s starostjo zmanjšuje.

Mojca Gobec, Ministrstvo za zdravje: »Živimo v času, ko imamo na voljo znanje in tehnologijo, s katerima lahko eliminiramo prvega raka na svetu – raka materničnega vratu. Še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes realnost. V Sloveniji potekata dva pomembna programa: program Zora, presejalni program za odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb na materničnem vratu, in cepljenje dečkov in deklic proti virusu HPV. Da smo na pravi poti, nam je potrdila tudi Svetovna zdravstvena organizacija, ki je Slovenijo prepoznala kot državo, ki lahko med prvimi v Evropi doseže eliminacijo raka materničnega vratu. Zato na ministrstvu apeliramo na ženske, še posebno na mlajše, naj se redno odzivajo na vabilo presejalnega programa Zora, k cepljenju proti virusu HPV pa vabimo dečke in deklice, saj imajo cepljeni v kasnejšem življenju manjše tveganje za raka materničnega vratu in tudi nekatere druge rake, ki jih lahko povzroči ta virus.«

Doc. dr. Urška Ivanuš, spec. javnega zdravja, predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku:

»S cepljenjem proti nalezljivim boleznim smo v preteklosti rešili mnogo življenj. Vendar običajno vidimo le življenja, ki jih izgubimo, tista, ki smo jih uspeli ohraniti, pa nam ostanejo skrita. Koliko bratov in sester od naši dedkov in babic je umrlo zaradi davice in koliko naših staršev ni? Številk »koliko ni«, ne vemo. Vemo pa, da so včasih otroci zaradi davice umirali, danes pa ne umirajo več. Vemo tudi, da imamo zaradi razvoja znanosti in tehnologije sedaj na voljo cepiva, s katerimi lahko preprečimo določene rake - to sta cepivi proti okužbam s HPV in cepivo proti hepatitisu B. Pri prvem smo pred pandemijo dosegli precepljenost okrog 60 %, pri drugem okrog 80 %. Ne razumem, zakaj taka razlika. Svetovna zdravstvena organizacija je cepivo proti HPV označila celo kot izjemno varno. Razlike so tudi med regijami, v Ravnah je precepljenost proti HPV že skoraj 90 % in se v zadnjih letih veča, medtem ko je v Ljubljani že od samega začetka pod 50 %. Je morda na Ravnah cepivo proti HPV kaj drugačno kot v Ljubljani? Ni. Se morda bolj bojimo raka jeter kot raka materničnega vratu in drugih rakov ter bolezni, ki jih povzročajo okužbe s HPV? Po moje ne. Mislim, da ljudje preprosto nimajo dovolj informacij.«

Asist. dr. Mojca Juričič, dr. med., predsednica Sekcije za šolsko, študentsko in adolescentno medicino:

»Cepljenje proti HPV, enako kot druga cepljenja otrok in mladostnikov, potekajo tudi v času pandemije covid-19. Šolski zdravniki in pediatri starše deklic in dečkov v 6. razredu osnovne šole, kot tudi zamudnice, vabimo, da s cepljenjem ne odlašajo. Naj ne čakajo, da bodo mladostnice in mladostniki starejši, ali da bo pandemija covid-19 minila. Okužba s HPV ne bo čakala, okužimo se namreč skoraj vsi, nekateri zbolijo. Okužbe s HPV zelo učinkovito preprečujemo s cepljenjem, s tem pa preprečujemo tudi številne bolezni, ki jih te okužbe povzročajo. Vsi skrbni starši želijo za svojega otroka, mladostnika, mladostnico le najboljše, želijo si predvsem, da bi bil zdrav. Glede zdravja je prav, da se posvetujejo z otrokovim, mladostnikovim, mladostničinim zdravnikom – šolskim zdravnikom ali pediatrom, ki mu ali ji zaupajo, tako glede bolezni in zdravljenja, kot preventive, kamor sodi tudi cepljenje. Tako se je že več staršev obrnilo na nas tudi z vprašanji glede cepljenja proti HPV. Ker je v času pandemije covid-19 omejen osebni kontakt s starši, smo pripravili gradiva za podporo pri odločitvi za cepljenje proti HPV deklic in od lani tudi dečkov .«

 

Dodatne informacije

  • Foto poročilo s fotografijami turkizno osvetljenih slovenskih znamenitosti ob prvi obletnici lansiranja globalne strategije za eliminacijo RMV, izjavami županov občin, ki so osvetlile svoje znamenitosti in izjavami slovenskih strokovnjakov.
  • Priloga (v nadaljevanju sporočila za javnost): : Seznam gradiv (knjižice in kratki video posnetki) s strokovno preverjenimi informacijami o okužbah s HPV in boleznih, ki jih te okužbe povzročajo, ter o cepljenju proti HPV

 

Kontakt:

Diana Krivic, spec., univ. dipl. kom.

Sekretarka in koordinatorka projektov

Zveza slovenskih društev za boj proti raku

M: 051 267 332

E: sekretar@protiraku.si

Splet: https://www.protiraku.si/

Priloga: Seznam gradiv (knjižice in kratki video posnetki) s strokovno preverjenimi informacijami o okužbah s HPV in boleznih, ki jih te okužbe povzročajo, ter o cepljenju proti HPV

Povezava do spletne strani z zbirko vseh povezav: https://www.protiraku.si/Publikacije/Cepljenje-proti-HPV

A) Informativne knjižice o  HPV in cepljenju proti HPV s strokovno preverjenimi informacijami

B) Video posnetki slovenskih strokovnjakov na temo cepljenja proti HPV

Oglejte si tudi