Logo MojaObčina.si

Šempeter-Vrtojba

DANES
24°C
11°C
JUTRI
26°C
13°C
6360

Občinski nagrajenci 2021

Občina Šempeter-Vrtojba je tudi letos razpisala in bo ob praznovanju svojega občinskega praznika na slavnostni seji Občinskega sveta Občine Šempeter-Vrtojba podelila občinske nagrade in priznanja. Občinske nagrajence je na svoji 26. redni seji 17. junija 2021 izbral Občinski svet na podlagi predlogov Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja. Podeljeni bosta dve Nagradi Občine Šempeter-Vrtojbe za mlade, ki ju bosta prejela Rebeka Pregelj in Nik Šuler ter dve Priznanji Občine Šempeter-Vrtojba, katerih prejemika sta ŠENT – Slovensko združenje za duševno zdravje, Dnevni center za ljudi s težavami v duševnem zdravju – enota Nova Gorica in Vojko Pirih. Nagrada za mlade se podeli mladim do dopolnjenega 25. leta starosti za uspehe in dosežke ob začetku ustvarjanja oziroma delovanja, medtem ko Priznanje Občine Šempeter-Vrtojba lahko prejmejo posamezniki, podjetja, zavodi, organizacije, skupnosti, združenja, društva za posamične uspehe ali vidne dosežke na najrazličnejših področjih dela in ustvarjanja, ob važnih jubilejih, dolgoletnemu uspešnemu delovanju ter ob drugih slovesnejših priložnostih.

Komisija je letošnje predloge obrazložila takole:

  • NAGRADO ZA MLADE OBČINE ŠEMPETER-VRTOJBA za uspehe in dosežke na glasbenem področju in kot spodbudo za nadaljnje ustvarjalno delo prejme Rebeka Pregelj iz Šempetra pri Gorici.

Rebeka Pregelj je od nekdaj izkazovala zanimanje za široko paleto različnih področij. Obiskovala je splošni oddelek Gimnazije Nova Gorica in jo zaključila kot zlata maturantka. V prostem času, pa je prepevala v Mladinskem pevskem zboru Šempeter-Vrtojba (večkrat tudi kot solistka) in sodelovala z različnimi kulturnimi društvi na Goriškem. Vzporedno se je posvečala tudi glasbenemu izobraževanju na Glasbeni šoli Nova Gorica, tako je po gimnaziji študij nadaljevala na UL Akademiji za glasbo, kjer je leta 2020 zaključila dodiplomski študij petja. Na pevskih tekmovanjih dosega opazne rezultate; leta 2019 zlato plaketo na državnem tekmovanju TEMSIG, I. nagrado na mednarodnem tekmovanju Lav Mirski v Osijeku, priznanje za najmlajšo finalistko na mednarodnem tekmovanju Seghizzi, III. nagrado na mednarodnem tekmovanju Concorso giovani musicisti città di Treviso. Letos pa je dosegla 1. mesto na mednarodnem tekmovanju v sodobnem samospevu Aegis carminis. V prihodnji koncertni sezoni bo kot dobitnica avdicije nastopila s Simfoničnim orkestrom SNG Opera in balet Ljubljana. Svoje znanje izpopolnjuje na mojstrskih tečajih in seminarjih pri priznanih profesorjih. Pripravila je samostojni recital znotraj ciklov Mladi mladim Glasbene mladine ljubljanske v Slovenski filharmoniji, Nedeljske matineje v Narodni galeriji UL AG, Glasba z vrtov Sv. Frančiška Kulturnega doma Nova Gorica. Nastopila je na številnih festivalih doma in v tujini. S Komornim godalnim orkestrom NOVA je na festivalu sodobne glasbe Kogojevi dnevi 2019 krstno izvedla skladbo Tilna Slakana »Ko sva sama«. Redno sodeluje tudi z italijanskima ansambloma baročne in renesančne glasbe Super Flumina Babylonis in Cappella Altoliventina, s katerima se posvečajo obujanju zanimanja za staro glasbo. Letos se poleg glasbe posebno posveča tudi novi študijski poti, saj obiskuje prvi letnik študija medicine na UL Medicinski fakulteti.

  • NAGRADO ZA MLADE OBČINE ŠEMPETER-VRTOJBA za uspehe in dosežke na športnem področju in kot spodbudo za nadaljnje deloprejme Nik Šuler iz Šempetra pri Gorici.

Nik Šuler je športnik - plesalec, ki že 14 let profesionalno trenira breakdance in je od leta 2014 del slovenske članske reprezentance, ki vsako leto zastopa Slovenijo na največjih tekmovanjih. Poleg tega je od leta 2017 tudi uradno registriran športnik pri Olimpijskem komiteju Slovenije. V svoji karieri je kot posameznik ter tudi v skupini do sedaj dosegel že veliko odličnih rezultatov na mednarodni ravni. Njegovo prvo mednarodno odličje sega v leto 2014, ko je postal svetovni podprvak, kar mu je ponovno uspelo tudi leta 2016. Leto 2017 je bilo njegovo najuspešnejše leto, saj je postal tako evropski kot tudi svetovni prvak, poleg tega pa je v tudi solo kategoriji zasedel odlično 5. mesto na evropskem prvenstvu ter 4. mesto na svetovnem prvenstvu. Leta 2018 je dosegel naslov evropskega podprvaka ter bronasto priznanje na svetovnem prvenstvu. Še vedno je aktualni evropski prvak ter svetovni podprvak, dosežka katera je dosegel leta 2019 in katera bo tudi letos poskušal ubraniti. Svoje znanje deli tudi mlajšim generacijam, saj že več let poučuje mlade plesalce v več plesnih šolah po celotni Sloveniji. Poleg vsakodnevnih treningov, nastopov doma in v tujini ter poučevanja mladih je Nik uspešen tudi pri študiju. Leta 2020 je diplomiral na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, trenutno pa opravlja magisterij. Njegova največja želja je uvrstitev na Olimpijske igre, ki se bodo odvijale leta 2024 v Parizu.

  • PRIZNANJE OBČINE ŠEMPETER VRTOJBA ob 20. obletnici delovanja prejme ŠENT – Slovensko združenje za duševno zdravje, Dnevni center za ljudi s težavami v duševnem zdravju – enota Nova Gorica

Dnevni center je nevladna, neprofitna organizacija, ki je lanskega novembra praznovala 20 let delovanja in opravljanja humanitarne dejavnosti. Dnevni center je danes verificiran, javno socialno varstveni program, ki predstavlja pomembno dopolnitev javne službe socialnega varstva na področju pomoči osebam s težavami v duševnem zdravju in njihovim svojcem. Njihovo glavno poslanstvo je psihosocialna rehabilitacija oseb s težavami v duševnem zdravju, s katerim dosegajo višjo stopnjo samostojnega življenja, brez nepotrebne stigmatizacije, diskriminacije, izključenosti. Njihova prednost je majhnost, dostopnost, prožnost, umeščenost v civilno družbo in lokalno okolje, predvsem pa prepoznavanje potreb posameznikov in ranljivih skupin v goriški regiji. Program prinaša pozitivne rezultate, saj omogoča zmanjševanje hospitalizacij, bivanje v domačem okolju, dvig kakovosti življenja, obogatitev vsakdanjega življenja ter razbremenitev svojcev. Zavzemajo se za individualni pristop in pri tem sodelujejo z različnimi ustanovami in službami. Poleg osnovne dejavnosti so tudi učno središče za študente družboslovnih in humanističnih smeri. Izvedli so preventivne delavnice za mladostnike »Duševno zdravje in mladi po osnovnih in srednjih šolah«, sodelovali pri številnih projektih tako doma kot v tujini: projekt Nisem več sam – delam kot prostovoljec, Stopimo skupaj, festival z Igro nad stigmo, projekt RE-generacija, projekt Pridi, vključi se in naredi, projektu Zeli za ljudi, mednarodni projekt EdiCitNet, projektu EZTS-GO Salute-Zdravje in drugih. Pomembno je tudi njihovo čezmejno sodelovanje s sorodno organizacijo C.S.M. in FUSAM v sosednji Gorici in vsakoletno čezmejno integracijsko srečanje Inclusia v Celovcu. V občini Šempeter-Vrtojba sodelujejo s Centrom za dnevne aktivnosti starejših, KO Šempeter, Turističnim društvom Občine Šempeter-Vrtojba ter Osnovno šolo Ivana Roba. V dvajsetih letih delovanja so bili zelo uspešni in zelo dejavni ter tako postali na Goriškem dobro poznani.

  • PRIZNANJE OBČINE ŠEMPETER-VRTOJBA za dolgoletno nesebično pomoč prejme Vojko Pirih iz Vrtojbe.

Vojko Pirih je eden izmed prostovoljcev Medobčinskega društva slepih in slabovidnih, ki sodeluje pri storitvi GO ŠOFER katera nudi brezplačne prevoze za obisk zdravnika, bolnišnice, lekarne, občine, banke in trgovine za starejše od 65 let. Gospod Pirih se rade volje odzove na potrebe ljudi v svojem lokalnem okolju, saj ga v to vodijo njegove osebne vrednote in prepričanja. Kot član medobčinskega društva slepih in slabovidnih prostovoljno pomaga tudi ostalim članom društva. Nesebično nudi pomoč v zdravilišču, kot spremljevalec tetraplegika iz naše občine. Vojko Pirih je bil tudi dolgoletni predsednik ŠUD Vrtojbica in je veliko prispeval na področju športno-turističnega utripa v Občini Šempeter-Vrtojba. V času njegovega predsedovanja je bilo društvo trikrat izbrano kot najboljši organizator prireditve Slovenija kolesari. Dvajset let se je tudi aktivno vključeval v delo ND Bilje.

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi