Vsak korak nosi v sebi zgodbo. V nekaterih odzvanja spomin na pretekle pohode, v drugih pomen prazničnega dne. Vsako leto 8. februarja se veterani, pohodniki in ljubitelji slovenske kulture znova srečamo na tej poti. Povezujejo nas tradicija, tovarištvo in spoštovanje – drug drugega in preteklosti.
Letošnji 23. pohod spomina in prijateljstva je kot vsako leto pritegnil pohodnike iz vse Slovenije. Zbrali so se v Radovljici pri Srednji gostinski in turistični šoli (STGŠ), kjer so jih pozdravili organizatorji, OZVVS Zgornja Gorenjska. Na pot jih je s pozdravnimi besedami pospremil radovljiški požupan mag. dr. Milan Rems. Prijetno sončno jutro je dodalo poseben čar in prvi koraki proti Bledu so bili lahkotni, zaznamovani z dobrim razpoloženjem in pogovori med starimi znanci ter novimi obrazi.
Na Bledu so pohodnike, za katere je blejska Festivalna dvorana ponovno ostala zaprta, a jim je gostoljubje izkazal Jani Klemenčič v svojem lokalu (Hvala, Jani!), pričakali praznični krofi in topel čaj. Ob pol enajstih so se pri Prešernovem spomeniku pohodnikom pridružili še drugi obiskovalci in skupaj so, ob postrojenih veteranskih in domoljubnih praporih, praporščake je vodil namestnik praporščaka ZVVS Jože Klun, prisluhnili kulturnemu programu. Zbrane je pozdravil blejski župan Anton Mežan, slavnostni govornik je bil Borut Sajovic, prisotna sta bila tudi predsednik ZVVS generalmajor Ladislav Lipič in minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar. Recitacije učencev blejske osnovne šole Medeje Uršič , Aleksandra Berce, Jakoba Ulčar in Maksa Eržen pod mentorstvom Mete Pazlar, ubrano petje učenke Malajke Katrašnik ter igranje Špele Šemrl na harmoniko so pohodnike spomnili, zakaj se prav na ta dan podajo na pot. S svojo recitacijo o zanemarjanju slovenskega jezika je pred nadaljevanjem poti proti Vrbi presenetil tudi vodja pohoda Edi Ferkolj. Po proslavi je delegacija veteranov iz Gornje Radgone in Zgornje Gorenjske položila lovorov venec in cvetje na grobove Janeza Svetine, Mira Podjeda in Marije Stare.
»Ni le pohod, je poklon Prešernu, kulturi in vsemu, kar nas povezuje,« je poudaril eden izmed udeležencev.
Zastava in veteranske prapore je veter popeljal naprej skozi Piškovco proti Vrbi. Kolona dvestotih pohodnikov, ki se je vila skozi pokrajino, ki jo je Prešeren opisoval kot oltar Gorenjske, je predstavljala čudovit prizor. Ob prihodu v Vrbo jih je pozdravil aplavz obiskovalcev in župan Občine Žirovnica, sledilo je tradicionalno polaganje venca ob pesnikovem spomeniku, nato so pohodniki prisluhnili slovesnost v Vrbi.
Ko so se vrnili v Radovljico, jih je pričakala zaslužena malica in priložnost za sproščeno druženje vseh »…ki smo zato se zbrat´li, ker dobro v srcu mislimo«.
Pohod ni le prireditev, je vez med ljudmi in opomink na vrednote, ki jih je potrebno ohranjati.
»Se vidimo drugo leto!« so si ob slovesu obljubili pohodniki, odločeni, da bodo 8. februarja 2026 znova stopili na to pot.