Logo MojaObčina.si

Polzela

DANES
26°C
7°C
JUTRI
29°C
12°C
4176

Na Polzeli gnezdita štorklji

Verjetno večina izmed nas pozna pesem skupine Čuki, ki pravi, da štorklje že letijo z neba. Tokrat pa so priletele na Polzelo. Štorklje gnezdijo na dimnikih, električnih drogovih, zelo redko na drevesih.


Na Polzeli pa sta se dve beli štorklji naselili prav na drevesu, in sicer na lipi. Bela štorklja je ptica selivka, ki prezimuje v Južni Afriki, iz prezimovališč pa se vrne v drugi polovici aprila. Zanimivo je to, da se spola med seboj ne razlikujeta, predvidevamo pa, da sta štorklji samec in samica. Partnerja med seboj z obrednim klopotanjem s kljunom utrjujeta svojo zvezo. V Sloveniji gnezdi do 200 parov, največ jih zasledimo v Prekmurju, kjer je štorklja tudi znamenitost. Čas gnezdenja je predvidoma med aprilom in julijem. Gnezdo si štorklji naredita iz vej in suhe trave, vendar pa ga vsako leto dogradita, zato postane zelo veliko in težko. V enem leglu je od tri do pet jajc. Na žalost štorklje v Sloveniji spadajo med potencialno ogrožene vrste, saj na njih pretijo intenzivno kmetijstvo, izginjanje travnikov in žice električnih napeljav. Če se boste sprehajali po cesti ob železnici, vabljeni, da poiščete drevo in gnezdo ter si ogledate zelo zanimiv in dokaj redek prizor na Polzeli.


Hana Cilenšek

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi