V torek, 4.februarja 2025 ob 15.uri smo otvorili novo razstavo na mirenskem pokopališču. Razstava, ki je poimenovana »VSEMIR«, je nadomestila dosedanjo razstavo »Spomni se name«. Razstava Vsemir govori o meji, ki je mirensko pokopališče leta 1947 presekala na dva dela ter ga razdelila med Jugoslavijo in Italijo. Meja je potekala čez grobove in tako razdelila ne samo žive, ampak tudi mrtve. V večni mir pokopališča je vnesla nemir.
Ljudje tako niso več mogli pokopavati svojih najdražjih na drugi strani meje in se niso smeli več srečevati. Izjema je bil 1. november, ko so na pokopališče lahko prišli vsi. Ta dan je bil v resnici namenjen bolj živim kot mrtvim. Čeprav je bilo pokopališče strogo zastraženo, so se ljudje lahko vsaj videli, si na skrivaj kaj sporočili ali vrgli kak predmet čez mejo. Včasih je tudi kdo izkoristil priložnost in poskušal zbežati čez mejo v želji po novem, boljšem življenju.
Življenje Mirencev in vseh obmejnih prebivalcev se je nekoliko izboljšalo leta 1955, ko so dobili prepustnice, s katerimi so lahko nekajkrat mesečno prečkali mejo. Izrednega pomena pa je bilo sprejetje Osimskih sporazumov leta 1975, saj se je z njimi meja med državama dokončno uredila in popravila. Na mirenskem pokopališču se je zaradi tihe diplomacije meja premaknila že leto prej, tako da je pokopališče v celoti ostalo na jugoslovanski strani.
Mirensko pokopališče simbolizira krhkost življenja in minljivost. Spominja nas na izgube, srečanja in prehode v boljše življenje. Poudarja, kako hitro se lahko spremenijo stvari, ki se nam zdijo nespremenljive, ter nas spodbuja k razmisleku o mejah človeka in človeških povezavah.
Z vidika turistične ponudbe je Miren Kras z digitalizacijo muzeja pridobil veliko. Muzej omogoča obisk brez vodnika v 12-urnem časovnem razponu, kar ga postavlja med najsodobnejše muzeje v regiji. Informacije so dostopne preko digitalnih medijev in ekranov, kar pritegne mlajše generacije.
Produkt MUZEJI NA MEJI, ki ga je zasnoval in v okviru EPK lansiral GORIŠKI MUZEJ je tako povezal slovenske in italijanske občine v novo kulturno zgodovinsko ter hkrati TURISTIČNO DOŽIVETJE, ki vzporedno spodbuja tudi pohodništvo in kolesarjenje, ter pretok gostov , ki vstopajo na eni ali drugi strani po celotni trasi z bogato izobraževlano izkušnjo, zapakirano v zabavno doživetje.
Nova pridobitev, ki omogoča dostop preko QR kode, bo povečala pretočnost obiskovalcev in omogočila boljši dostop do vsebin v več jezikih. Projekt vključuje tudi lokalne prebivalce in osebne zgodbe, ki obiskovalce še posebej nagovorijo. Vse to še povečuje možnosti za daljše bivanje obiskovalcev, saj spodbuja obisk drugih turističnih in gostinskih točk v regiji.
Razstavo si je mogoče ogledati s QR kodo, ki si jo lahko brezplačno generirate na spletni strani Olaii na povezavi: https://olaii.com/experiences/5235/ogled-razstave-vsemir-v-muzejski-zbirki-miren?date=2025-02-05. Vstopnice bodo na voljo tudi v fizični obliki,
tako v prostorih Goriškega muzeja, kot v mirenski knjižnici, v prostorih
občine in v Pomniku miru na Cerju.
Razstava je odprta vsak dan od 9.00-21.00 uro.