Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 26.06.2017

jasno
Danes bo precej jasno, zjutraj bo po nekaterih nižinah nastala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 31 stopinj C.
17°C | 31°C
torek, 27.06.2017
17°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
19°C | 28°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 26°C
petek, 30.06.2017
17°C | 25°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 5h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Spominska komemoracija v 'Malnu', ......


KULTURA, KRONIKA

| |
24.01.2014      22:39
A A

Spominska komemoracija v 'Malnu', Kostanjevicadr. Savin Jogan
dr. Savin Jogan
Deli:

V nedeljo, 19.01.2014, je v Kostanjevici na Krasu potekala spominska slovesnost ob 70. obletnici požiga hiše, pri katerih se še danes reče 'v Malnu'.

 

17.januarja 1944 je namreč prišlo do ovadbe družine Povodnik, zaradi česar se je nemška vojska kruto znesla nad domačimi. Očeta Jožefa, mater Pavlo, hčeri Marijo z otrokoma in Vero je nagnala v poslopje mlina, ter vse skupaj zažgala. Marijin mož je tragedijo preživel, ker se je ravno vračal domov in se še pravočasno skril v bližnjem hlevu. Žal pa je par mesecev kasneje tudi njega doletela smrt.

Starejši krajani, ki so bili  v času tega dogodka v vasi, se ga še vedno živo spomnijo. In še zdaj, po tolikih letih, ne razumejo takšne krutosti.

 

Spominske slovesnosti so se udeležili mnogi gostje; dr. Savin Jogan, ki je bil tudi slavnostni govornik, dr. Maca Jogan, članica predsedstva združenj borcev za vrednote NOB Slovenije, g. župan Zlatko Martin Marušič, g. Vladimir Krpan, predsednik območnega združenja borcev za vrednote NOB iz Nove Gorice, predstavniki krajevne in lokalnih Zveze borcev, nosilci praporov Zveze borcev, svojci žrtev tedanjega poboja, ki živijo v Kostanjevici. Dvorano pa so do zadnjega kotička napolnili še nastopajoči in poslušalci od blizu in daleč.

 

Dr. Jogan je v govoru opozoril tudi na druge krute dogodke, ki so se zgodili v času druge svetovne vojne ter poudaril, da je potrebno te spomine negovati in prenašati kasnejšim rodovom kot opomin, da se taka grozodejstva ne bi več dogajala.

 

Barbara S.Pahor
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Miren-Kostanjevica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.