4. avgusta je minilo leto dni od katastrofalnih neurij in poplav, ki so prizadele celotno območje naše občine. Poplave so na preizkušnjo postavile našo skupnost, ki je dokazala, da v težkih trenutkih zna stopiti skupaj in pomagati ljudem v stiski. Ogromno škodo so utrpeli naši občani v 280 objektih, ki živijo ob večjih vodotokih. Po metodologiji AJDA je bila celotna škoda na območju občine Medvode ocenjena na 31 milijonov evrov. Stanovalci enega objekta še vedno čakajo na rušitev in zagotovitev nadomestnega doma. Ostali so s pomočjo prijateljev in znancev ter z lastnimi prihranki, pomočjo zavarovalnic in države večinoma vzpostavili ustrezne razmere za bivanje.
Zelo veliko škodo smo utrpeli tudi na infrastrukturi in objektih v lasti in upravljanju Občine Medvode. Sanacija vse javne infrastrukture, ki jo uporabljajo naši občani je pomembna in nujna, pri čemer je hitrost sanacije odvisna od hitrosti priprave dokumentacije in pridobivanja izvajalcev ter predvsem hitrosti obravnave pri državnih soglasodajalcih. Sanacijo smo najprej lahko izvedli na cestah, sledili pa so bolj zahtevni projekti. Če naštejemo le največje že sanirane objekte, so to:
- sanacija ceste, avtobusne postaje in brežine pri kopališču v Goričanah,
- sanacija podvoza pod železniško progo na cesti Medvode – Goričane,
- sanacija petih usadov v dolini Ločnice,
- sanacija travnate površine na nogometnem igrišču.
V teku so trenutno naslednje sanacije:
- sanacija plazu na cesti Trnovec – Topol pri Medvodah,
- gradnja petih novih mostov v dolini Ločnice.
Trenutno so v teku javna naročila za sanacijo treh plazov:
Skupno smo na območju naše občine evidentirali 23 plazov oziroma usadov.
Zadnjih nekaj mesecev so nam največjo oviro pri sanaciji predstavljali dolgi postopki potrjevanja projektov na Državni tehnični pisarni, saj imamo izvajalce za sanacijo več objektov izbrane že več mesecev, a niso mogli začeti del pred potrditvijo projektov. Veseli smo, da smo julija prejeli zeleno luč za sanacijo petih premostitvenih objektov oziroma manjših mostov v dolini Ločnice in zeleno luč za obnovo stavbe Občine Medvode (objavili smo javno naročilo za izbor izvajalca) s katero se bo v Medvode vrnil tudi krajevni urad Upravne enote Ljubljana. Ta mesec bo izvajalec začel tudi s sanacijo vodovoda pod mostom na državni cesti čez reko Soro v Medvodah. V podpisu je še pogodba za dodatna dva manjša mostova in sanacijo poškodovanih odsekov na različnih lokacijah ceste v dolini Ločnice.
Večji projekti, ki še čakajo na začetek del (in se dela ne bodo začela ta mesec) so:
- gradnja nove brvi čez reko Savo med Vikrčami in Mednim (julija smo prejeli zeleno luč DTP, čakamo pa še zeleno luč DRSV),
- nov most čez reko Soro v Medvodah (poteka projektiranje),
- sanacija mostu čez reko Soro v Goričanah (poteka projektiranje),
- sanacija brvi med Rakovnikom in Spodnjo Senico (obnova načrtovana prihodnje leto, brv je v uporabi).
- dolgoročna rešitev za nogometno igrišče in izgradnja novih objektov (v teh dneh pričakujemo rezultate cenitve obstoječih objektov s strani DTP) – Občina Medvode si v tem primeru želi prestavitev nogometnega igrišča na novo lokacijo na drugi strani reke Sore, območje obstoječega igrišča pa bi se namenilo razlivnemu polju za prihodnje poplave. Prestavitev je odvisna od tega, ali bomo projekt lahko financirali s sredstvi države, saj Občina Medvode v tem trenutku nima zadostnih sredstev za tak projekt.
- več plazov ter nekateri manjši objekti.
Kako se financira popoplavna sanacija v Medvodah?
V mesecu dni po poplavah smo govorili predvsem o intervenciji in intervencijskih stroških. Teh je bilo v občini Medvode za 663.640,58 evra. Stroške intervencije nam je država povrnila oktobra lani.
Ocenjena vrednost škode na območju občine Medvode znaša dobrih 31 milijonov evrov, pri čemer je ocena škode na objektih in površinah v lasti in upravljanju Občine Medvode 13,7 milijona evrov. Ocena škode v AJDI je ocenjena na podlagi predpisane metodologije, medtem ko je dejanska vrednost škode znana po sanaciji glede na vrednost del, ki so potrebna za vzpostavitev v prvotno stanje. Občina Medvode je oktobra lani s strani Republike Slovenije prejela predplačilo za sanacijo škode v vrednosti 5.055.644 evrov oziroma približno 40 %. Pred kratkim smo s pogodbami in odprtimi javnimi naročili že dosegli omenjeni znesek, vnaprej pa pričakujemo natančna navodila države, na kakšen način bomo občine dostopale do preostalih 60 % vrednosti škode. Po naših trenutnih podatkih bomo z državo sklepali pogodbe za konkretne sanacije pri čemer se nam poraja vprašanje, ali bomo morale občine zalagati sredstva za te investicije, saj bi bil to za občine zelo velik zalogaj.
Sanacija vodotokov in dolgoročna odpornost občine
Pri naštevanju smo se osredotočili na objekte v pristojnosti Občine Medvode, sanacija škode na vodotokih, ki je bila ocenjena na približno 12 milijonov evrov, je v pristojnosti države. Ta je na našem območju doslej izvedla predvsem čiščenje strug in brežin vodotokov, medtem ko na večja sanacijska dela še čakamo. V dolini Prešnice bomo z obnovo ceste lahko začeli potem, ko bo država sanirala vodotok. Predvsem pa nestrpno pričakujemo dolgoročne ukrepe, ki bodo zaščitili naše prebivalce pred novimi poplavami. Pri tem je Občina Medvode v sodelovanju z občani odigrala proaktivno vlogo, saj je delovna skupina »Poplave 2023«, ki jo je imenoval župan in jo vodi prof. dr. Jože Duhovnik, državi že predstavila Programske zasnove obnove strug reke Save in Sore s pritoki, v katerih so predlogi ukrepov, ki bi zaščitili naše občanke in občane.
Življenje v Medvodah se počasi vrača v stare tirnice. Ob sanaciji gradimo boljše in bolj odporne objekte, za katere upamo, da bodo lažje kljubovali vse pogostejšim izzivom, ki jih prinašajo vremenske spremembe. Verjamemo, da bodo Medvode po zaključeni obnovi, ki bo trajala še nekaj let, lepše in bolj primerne za bivanje, njeni prebivalci pa še bolj povezani in z manj skrbi za svoje premoženje in življenja.
Občina Medvode vse lokalne informacije o lanskih avgustovskih poplavah zbira na enem mestu, in sicer na spodnji povezavi.