Logo MojaObčina.si
JUTRI
26°C
13°C
PET.
28°C
14°C
Oceni objavo

Mednarodni dan muzejev

V želji po večji prepoznavnosti že od leta 1977 praznujemo Mednarodni dan muzejev in vsako leto se temu prazniku pridružuje tudi vse več slovenskih muzejev. Z dnevom odprtih vrat in različnimi prireditvami obeležijo muzeji svoj praznik. Želja je, da vsaj ta dan obišče muzeje čim več obiskovalcev in se seznani z vsebino in delom le teh. V Občini Lukovica smo v četrtek 18. maja tako lahko obiskali dva muzeja, čeprav je muzejskih zbirk v občini še kar nekaj. Marko Kveder nam je predstavil muzej  »Kvedrova tišlarija«,  in zraven povabil člane in članice Društva starodobnih vozil iz Kamnika. Muzejska zbirka obsega  tri dele, ki tvorijo celoto. Tako smo si lahko ogledali  muzejsko zbirko starega tišlarskega orodja, tišlarskih miz in tudi nekaj novejšega, a še vedno starega električnega orodja. Svoje mesto je v  prizidku muzeja našel tudi  lesen lepotec Ford T. Slednji letos obeležuje sto letnico od prve serijske izdelave. In če smo pri Kvedru spoznavali orodja in postopke obdelave lesa, bi lahko rekel, da smo se v »Sadjarskem muzeju Tepka«, ki  se nahaja na kmetiji Pr' Matet v Gradišču pri Lukovici, spoznavali z osnovno surovino za Kvedrov muzej. Da, les je osnovni material za oba muzeja saj prvemu daje material za obdelavo, drugemu daje sad. In o tem kakšen sad daje smo lahko videli v drugem muzelu. Namen muzejev ni samo pokazati zgodovino pač pa tudi ohranjati spomin za naslednje rodove. In tako smo lahko  Pr' Matet dobili razlago o pomenu, nekdaj pogosto, a danes že redko uporabljanih besed v sadjarstvu kot so ostrouka, norc, čestela, bunkovc, cajna, pajštva, lesa in mnogo drugih. Predavanje Boštjana Godca iz Kmetijskega inštituta Slovenije je bilo letos na temo Plodonosni gozdni rob. Želja je, da namesto tujerodnih rastlin na gozdni rob vrnemo izbrane domorodne  plodonosne, medovite minoritene drevesne ali grmovne vrste. Seveda pogovor ni tekel samo  gozdnem robu saj če imaš strokovnjaka pri hiši potem vprašanja kar sama vrejo na plan in za vsakega se je našel odgovor. Prijetno druženje, odličen ambient, tako v enem kot drugem muzeju, ter številne informacije in zanimivosti popestrijo dan in nas obogatijo z novimi spoznanji.

 DJD   

Oglejte si tudi