Diagnoza raka in zdravljenje lahko povzročita spremembe osebe, ki je zbolela, kar lahko vpliva na zmožnost telesne intime in na odnos s partnerjem ali zakoncem. Številni bolniki z rakom debelega črevesa in danke imajo lahko različne težave z intimnostjo, odvisno od vrste zdravljenja.
Spremembe vključujejo spremembe telesne podobe, ko gre za stomo (vrečko), ter čustvene in psihološke vidike ponovne vzpostavitve intimnosti po diagnozi in/ali zdravljenju.
- Moški lahko po kemoterapiji doživijo obdobja nizkega testosterona, težave z erekcijo ali zmanjšano število spermijev po obsevanju medeničnega področja.
- Ženske lahko doživijo nenadno menopavzo po kemoterapiji ali operaciji odstranitve jajčnikov med operacijo danke.
- Pri nekaterih bolnikih je prisoten strah, povezan z obvladovanjem stome med intimnimi odnosi.
- Bolniki, ki si poskušajo ustvariti družino, se lahko zaradi zdravljenja ali operacije nenadoma soočijo z neplodnostjo.
Pri bolnikih se pogosto pojavi strah
pred partnerjevo zavrnitvijo. Na spremembo se morata prilagoditi tako
bolnik, kot njegov partner, saj partnerjevo sprejemanje stome lahko vpliva na
bolnikovo sprejemanje stome. Hkrati pa se tudi bolniki bojijo pokazati
parterjem, zato med odnosom ugasnejo luči, ali stomo pokrijejo z zato
namenjenim spodnjim perilom.
Priporočljivo je, da se bolniki o tem, kako se počutijo, pogovorijo s svojim partnerjem, za dodatne informacije in pomoč pa se obrnejo tudi na specializirano medicinsko sestro za nego stome, zdravnika, kliničnega psihologa, ki jim lahko pomagajo pri obvladovanju teh težav.
Dobra komunikacija je nujen del vsakega razmerja.
Iskren in odkrit pogovor s partnerjem je pomemben prvi korak k razpravi o težavah v zvezi z intimnostjo. Mnogi partnerji potrebujejo zagotovilo, da se oseba z rakom še vedno zanima zanje. Partnerja lahko skrbi, da lahko izražanje želje po ponovnem intimnem odnosu povzroči stres in nelagodje za oba. Priporočljivo je, da partnerja skupaj raziščeta te občutke, kaj čutite do svojega telesa.
Normalno je, da so bolniki lahko nesamozavestni zaradi brazgotine, stome ali pa se spopadajo s stranskimi učinki zdravljenja. Ne glede na to, kakšne so bolnikove potrebe - ali čuti potrebo po telesni naklonjenosti ali ga telesna bližina še ne zanima – je dobro to sporočiti partnerju. Partner najverjetneje čaka na znak, da bo vedel, kaj naj stori, kako naj ravna in kaj njegov bližnji potrebuje.
Dovolite si, da se počutite ljubljene in negovane.
Spremembe v in na telesu so lahko težke, ne glede na starost. Pomembno je, da je bolnik prijazen, sočuten do sebe. Da se ukvarja tudi s tistimi zadevami, ki so mu na sebi všeč, kot denimo inteligenca, smeh, prijaznost in druge pozitivne lastnosti.
Ne glede na to, v katerem življenjskem obdobju ste, je pomembno, da se odkrito pogovorite s svojim partnerjem, ter poiščete pomoč pri strokovnem osebju, kadar mislite, da jo potrebujete. Spolnost naj bo varna, med samim odnosom bolnik ne sme občutiti bolečin, zato naj se položaj prilagaja bolniku. Pomembno je, da se osredotočite na čustva in ne na neprijetnosti zaradi vrečke.
---
Več o pogostih težavah pri moških in žensk, ki se zdravijo zaradi raka debelega črevesa in danke, si lahko preberete na spletni strani združenja EuropaColon Slovenija TUKAJ .
SKUPAJ SMO V TEM!