Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica
JUTRI
°C
°C
NED.
°C
°C
Oceni objavo

Pripravite se na zimo: od 15. novembra je obvezna zimska oprema

Letošnja jesen nam je postregla s precej visokimi temperaturami, vendar pa je na vrata že potrkala tudi zimska sezona in s seboj prinesla precejšnjo ohladitev. Poleg tega, da moramo iz omar ponovno vzeti bunde in plašče, pa je potrebno poskrbeti tudi za ustrezno zimsko opremo vozil. Bliža se namreč 15. november, ko morajo biti, po zakonu, vsa vozila v Sloveniji opremljena z ustrezno zimsko opremo.

Poskrbite za ustrezno zimsko opremo (vir: pixabay.com - Mariakray)

S 15. novembrom morajo imeti vsa vozila zimske pnevmatike oziroma ustrezno zimsko opremo, ki je za motorna in priklopna vozila v cestnem prometu obvezna do 15. marca prihodnje leto in tudi v zimskih razmerah izven tega obdobja.

Seveda pa se morajo na vožnjo v zimskih razmerah pripraviti tudi vozniki, saj se pozimi pogosto srečujejo z zahtevnejšimi prometnimi razmerami. Megla, dež in nizke temperature lahko naredijo površino cestišča spolzko, na določenih delih pa celo ledeno.

Vozniki morajo poskrbeti, da njihova vozila ustrezajo zakonskim predpisom, saj je v nasprotnem primeru predpisana denarna kazen, obenem pa je pomembno, da se vozniki zavedajo, da s kršenjem tovrstnih predpisov ogrožajo tako sebe, kot druge udeležence v prometu. Zimske pnevmatike so prilagojene zimskim razmeram na cestah in zagotavljajo boljši oprijem pri nizkih temperaturah ali na poledenelih ter zasneženih površinah. Obenem pa vplivajo tudi na zaviralni čas, obrabo ter porabo goriva. Veliko vlogo ima tudi globina profila (minimalno 3 mm) ter tlak v pnevmatikah, ki ga je potrebno mesečno preverjati.

Poznamo tudi celoletne pnevmatike ki so prilagojene vsem vremenskim razmeram, vendar so le-te primernejše za območja, kjer je manj snega, priporočljivo pa je, da jih uporabljamo do temperature maksimalno -3 °C. Na območjih, kjer je več snega in so temperature pod -3 °C se odsvetuje uporabo celoletnih pnevmatik.

Čeprav se mogoče zdi uporaba celoletnih pnevmatik enostavnejša, saj se vam ni potrebno ukvarjati z menjavo, je pomembno, da na prvo mesto vedno postavimo varnost. Preučite zimske razmere v vašem okolju in se nato odločite ali vam bolj ustrezajo celoletne ali zimske pnevmatike.

Kot pravijo strokovnjaki, je pozimi priporočljivo uporabljati zimske pnevmatike, saj so številni testi pokazali, da celoletne pnevmatike ne dosegajo kvalitete, kakor jo nudijo zimske pnevmatike. Dejstvo je, da morajo celoletne pnevmatike ustrezati širokemu naboru zahtev, saj morajo biti prilagojene za vse razmere na cesti – vroč asfalt v poletnih dneh, mrzel v zimskih dneh, sneg, poledico,…). Ravno zaradi tega se celoletne pnevmatike ne morejo primerjati z zimskimi, ki so narejene prav za zimske razmere na cestah.

Kako ločimo zimske in celoletne pnevmatike?

Na bočnici vsake pnevmatike se nahajajo številne pomembne oznake, na katere moramo biti pozorni pri nakupu (na primer: nosilnost, mesec/leto proizvodnje, dimenzije,….).

Na zimskih in celoletnih pnevmatikah pa lahko najdemo tudi oznako M + S (angl: mud and snow), kar pomeni, da so pnevmatike narejene za blato in sneg. Na celoletnih pnevmatikah najdemo samo oznako M + S, medtem ko na zimskih pnevmatikah najdemo, poleg oznake M + S, tudi simbol gore in snežinke, kar nam pove, da so pnevmatike prilagojene za zimske razmere.

Oznake M + S ter gora in snežinka na pnevmatiki (vir: unsplash.com - Frank Albrecht)

Kaj vse sodi pod zimsko opremo vozil si lahko preberete v Pravilniku o delih in opremi vozil (46. člen).

Med 15. novembrom in 15. marcem naslednjega leta morajo biti vsa vozila opremljena s predpisano zimsko opremo. Zimska oprema pa je obvezna tudi izven tega obdobja, v kolikor so zimske razmere še vedno prisotne – če se ob sneženju sneg oprijema vozišča, če je vozišče zasneženo, zaledenelo (ledena deska) ali poledenelo (poledica). V zimskih razmerah ne smemo pozabiti niti na vidljivost. Vsa stekla na vozilu moramo očistiti, saj je vožnja z zaledenelimi ali zarošenimi stekli nevarna. Prav tako moramo iz avta odstraniti sneg, led in druge snovi, ki bi jih lahko med vožnjo stresali po vozišču.

Priporočamo, da za menjavo pnevmatik ne čakate do zadnjega dne, saj so v tem obdobju številni vulkanizerji precej zasedeni in se lahko zgodi, da vam ne bodo uspeli urediti menjave do predpisanega roka, ko je potrebno vozila opremiti z zimsko opremo.

Oglejte si tudi