Raziskave kažejo, da imajo bolniki, ki aktivno sodelujejo pri zdravstveni oskrbi, boljše rezultate, vključno z boljšim obvladovanjem simptomov, učinkovitejšim zdravljenjem in potencialno daljšim preživetjem. Aktivna vloga lahko zmanjšuje občutek nemoči ali preobremenjenosti. Svoje zdravljenje lahko usmerjate tako, da je v skladu z vašimi cilji in vrednotami, zlasti če dajete prednost določenim vidikom kakovosti življenja.
Kaj lahko storite, da kljub težki diagnozi, (p)ostanete proaktivni?
Izobražujte se o svojem stanju - Pozanimajte se o vrsti raka, ki ga imate, vključno z njegovim stadijem, možnostmi zdravljenja in prognozo. Uporabljajte zaupanja vredne medicinske vire in vprašajte zdravnika za zanesljive informacije. Zdravnika povprašajte tudi o najnovejših raziskavah, kliničnih preskušanjih in napredku pri zdravljenju vašega raka.
Postavljajte vprašanja - Ne oklevajte in vprašajte onkologa, medicinske sestre in druge zdravstvene delavce o svoji diagnozi, zdravljenju, neželenih učinkih,... Vprašanja si zapišite v blok že pred obiskom, da ste pripravljeni in si med obiskom beležite odgovore. Vprašajte o prednostih in slabostih vsake možnosti zdravljenja, vključno z morebitnimi stranskimi učinki, časom okrevanja in vplivom na kakovost vašega življenja.
Poiščite drugo mnenje - Če niste prepričani o diagnozi ali načrtu zdravljenja, razmislite o drugem mnenju drugega strokovnjaka. To vam lahko da zagotovilo ali predstavi alternativne možnosti.
Razumite svoj načrt zdravljenja - Prepričajte se, da v celoti razumete svoj načrt zdravljenja, vključno z zdravili, postopki in nadaljnjo oskrbo. Razumite, zakaj so določeni načini zdravljenja priporočeni, kaj vključujejo in kako so usklajeni z vašimi cilji. Spremljajte obiske pri zdravniku, jemanje zdravil oziroma terapij in laboratorijske izvide. Uporabite dnevnik ali aplikacijo za spremljanje simptomov, zdravljenja in neželenih učinkov.
V angleškem jeziku je na voljo brezplačna aplikacija Moj DiCE Sopotnik za bolnike z rakom želodca in požiralnika, ki vam nudi prav to - opolnomočenje, dodatne informacije in podporo na dosegu roke. Registrirajte se še danes in pridobite dostop do varnega okolja s številnimi informacijami, ki vam bodo v pomoč TUKAJ.
Odkrito komunicirajte z zdravstveno ekipo – Zdravstveni ekipi zaupajte skrbi glede neželenih učinkov, simptomov in čustvenih izzivov. Če nekaj ne deluje, ne čakajte do naslednjega obiska, ampak se obrnite na svojega zdravnika. Bodite iskreni glede tega, kako se počutite fizično in psihično, saj to pomaga vaši ekipi, da prilagodi zdravljenje in zagotovi najboljšo podporo.
Sodelujte pri sprejemanju odločitev - Sodelujte v razpravah o svoji oskrbi, pri čemer upoštevajte tako strokovne zdravniške nasvete kot tudi svoje osebne vrednote in preference. Vi niste rak. Vi imate raka, zato je pomembno, da je zdravljenje usklajeno z vašim življenjskim slogom, prednostnimi nalogami in želenimi rezultati. Če menite, da določeno zdravljenje ni primerno za vas, se zavzemajte zase.
Ohranite zdrav življenjski slog - Upoštevajte priporočila glede prehrane in telesne dejavnosti, ki so primerna za bolnike z rakom. Ustrezna prehrana in telesna dejavnost lahko pomagata pri obvladovanju neželenih učinkov zdravljenja in izboljšata vaše splošno počutje. Obvladajte stres s tehnikami sproščanja, kot so meditacija, joga ali svetovanje.
Razmislite o podpornih storitvah - Poiščite čustveno podporo v podpornih skupinah za bolnike z rakom, na terapiji ali v pogovorih s prijatelji in družino. Čustveno počutje oziroma duševno zdravje je ključnega pomena za vaše splošno zdravje.
V združenju EuropaColon Slovenija od letos deluje tudi podporna skupina za mlajše bolnike do 55 let z raki prebavil. Več informacij dobite TUKAJ.
---
V združenju EuropaColon Slovenija, kjer že 16 let pokrivamo rake prebavil, se zavzemamo za vzpostavitev in gradnjo sodelovalnega pristopa, pri katerem bolnik in svojci tesno sodelujejo z izvajalci zdravstvenih storitev v partnerskem odnosu, ki temelji na spoštovanju in zaupanju.
Vse bolnike z raki prebavil, njihove svojce, prijatelje, zdravstvene delavce in druge zainteresirane vabimo na brezplačni izobraževalno-družabni dogodek ONKRAJ OBZORJA.
Dogodek je zasnovan tako, da udeležence opolnomoči, izobrazi in opogumi, da se bodo počutili bolje opremljeni za pot, ki je pred njimi - ne glede na to, ali se nahajajo na začetku, sredi zdravljenja ali po zaključku zdravljenja, hkrati pa jim pomaga vzpostaviti pomembne stike z drugimi, ki razumejo njihove izkušnje v sproščenem in varnem okolju. Da začutimo, da lahko SKUPAJ - zdravstveni tim s strokovnjaki, bolniki, svojci in združenje, ter vsi, ki smo del širše skupnosti, deluje kot močna ekipa, ki lahko igra pomembno vlogo na poti z rakom.
Več o dogodku si lahko preberete na spletnih straneh združenja EuropaColon Slovenija TUKAJ.
Dogodek bo v soboto, 12. 10. 2024 v M Hotelu v Ljubljani. Prijavite se lahko TUKAJ.
Vabljeni tudi na Dan odprtih vrat na Onkološki inštitut v Ljubljani v torek, 17. 9. 2024 med 10.00 in 15.00 uro.
SKUPAJ SMO V TEM!