Paliativna oskrba je ključna sestavina zdravljenja raka, vendar je pogosto napačno razumljena. Obdaja jo več mitov, ki povzročajo zmedo in včasih tudi odpor do njene uporabe ter preprečujejo tudi hitrejši napredek v paliativni oskrbi in posledično zmanjšujejo dostopnost paliativne oskrbe večjemu številu bolnikov.
Zdravstveni delavci se lahko obotavljajo, da bi se z bolniki pogovarjali o paliativni oskrbi, saj se bojijo, da bo to razumljeno kot znak, da se „odpovedujejo“ kurativnemu zdravljenju.
Nerazumevanje paliativne oskrbe je posledica zapletenega spleta dejavnikov, vključno z njeno povezanostjo z oskrbo ob koncu življenja, pomanjkanjem ozaveščenosti javnosti in strokovnjakov ter odnosom do bolezni in smrti. Za premagovanje teh nesporazumov so potrebni boljše izobraževanje javnosti in zdravstvenih delavcev ter jasna komunikacija o vlogi paliativne oskrbe v kontekstu bolezni in življenja.
Mit #1: Paliativna oskrba je namenjena le bolnikom ob koncu življenja
Paliativna oskrba je aktivna celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo in podpora njihovim bližnjim. Osnovni namen paliativne oskrbe je izboljšati kakovost življenja bolnika in njihovih bližnjih z obvladovanjem simptomov, stranskih učinkov in čustvenih stisk. Paliativni pristop v obravnavi bolnika naj bi se pričel že zgodaj po diagnozi neozdravljive bolezni in naj bi se sprva tudi prepletal z zdravljenjem usmerjenim k upočasnjevanju osnovne bolezni. Paliativna oskrba je koristna za bolnike v katerem koli stadiju raka, od zgodnje diagnoze do napredovale bolezni.
Mit #2: Paliativna oskrba pomeni opustitev zdravljenja
Paliativna oskrba deluje v povezavi z zdravljenjem, ki je namenjeno zdravljenju ali obvladovanju raka, bolnikom pa pomaga pri obvladovanju simptomov in ohranjanju boljše kakovosti življenja med zdravljenjem. Nudi učinkovito prepoznavo in obravnavo simptomov v kateremkoli stadiju bolezni: pomoč ob razširjeni bolezni skupaj s sistemskim zdravljenjem, obsevanjem in paliativno kirurgijo in ob napredovanju bolezni, ko protitumorsko zdravljenje ni več koristno in možno.
Mit #3: Paliativna oskrba je enaka oskrbi v hospicu
Hospic je sicer oblika paliativne oskrbe, vendar je namenjena predvsem bolnikom, ki se približujejo koncu življenja, običajno takrat, ko ni več možnosti za zdravljenje.
Mit #4: Paliativna oskrba je namenjena le obvladovanju bolečine
Čeprav je obvladovanje bolečine bistveni del paliativne oskrbe, pa ta obravnava veliko več, vključno s simptomi, kot so slabost, utrujenost, oteženo dihanje ter duševne in psihološke težave, kot sta tesnoba in depresija. Zagotavlja tudi podporo družinam, svojcem in pomaga pri odločanju o možnostih zdravljenja.
Mit #5: Bolnik, ki je napoten v paliativno oskrbo, meni, da je njegov onkolog obupal nad njim in njegovo boleznijo
Bolniki v paliativni oskrbi so bolj zadovoljni ne le s celostno obravnavo, ampak tudi s svojim onkologom. Bolniki želijo paliativno oskrbo, ki zagotavlja pravočasno prepoznavo in obravnavo simptomov napredovale bolezni. Želijo biti seznanjeni o načrtu oskrbe in pričakujejo usklajeno delovanje paliativnega tima z njihovim onkologom v času napredovanja bolezni.
Razumevanje, da je paliativna oskrba celosten pristop k izboljšanju kakovosti življenja v kateri koli fazi raka, lahko bolnikom in njihovim družinam pomaga pri sprejemanju informiranih odločitev. Gre za sočutno obliko oskrbe, ki deluje z roko v roki s kurativnim zdravljenjem, da bi obravnavala kompleksne potrebe bolnikov z rakom.
Paliativna oskrba pa ni ustrezna zgolj za bolnike z neozdravljivim stadijem raka, temveč je sestavni del zdravstvene oskrbe bolnikov s kroničnimi boleznimi srca, ožilja, pljuč, nevrološkimi obolenji (npr. kronična srčna okvara, kronična obstruktivna pljučna bolezen, demenca,…) in tudi pri starostnikih z geriatričnimi sindromi.
---
Združenje EuropaColon Slovenija za vse onkološke bolnike, njihove svojce, zdravstvene delavce in druge zainteresirane organizira brezplačno spletno predavanje Paliativna oskrba v Sloveniji z dr. Majo Ebert Moltara, dr. med., specialistko internistične onkologije in vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu Ljubljana.
Na predavanju se bomo posvetili paliativni oskrbi, njenemu namenu in pozitivnim učinkom, koristim za bolnike z rakom in za svojce, ter kako deluje paliativna oskrba za bolnike z rakom v Sloveniji.
Več o predavanju si lahko preberete na spletnih straneh združenja EuropaColon Slovenija TUKAJ.
Predavanje bo v ponedeljek, 16. 9. 2024 ob 18. uri preko Zoom-a. Prijavite se lahko TUKAJ.