Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Ljubljana
DANES
2°C
0°C
JUTRI
2°C
1°C
Oceni objavo

Kako upravljati s čustvi med zdravljenjem raka

Med boleznijo življenje ne dela razlik med telesom, umom in dušo.  Za zdravo in kakovostno življenje so pomembni: ljubezen in pozitivno mišljenje, oživitev življenjske energije in veselja, oživitev osebnih virov energije in notranja harmonija. Vsak lahko najde pot nazaj na ta kraj - v svoje notranje središče - in v sedanjost. 

Ko oseba prejme diagnozo raka, je zelo običajno, da doživlja številna različna čustva, z nekaterimi od njih pa se morda težko spopada. Ob prvi diagnozi oseba lahko doživi šok in težko sprejme informacije, ki jih posreduje zdravniška ekipa. Morda občuti strah in tesnobo zaradi raka in zdravljenja.

Zavedanje čustev je prvi korak

Če doživljate čustva, kot so žalost, strah, panika ali zaskrbljenost, in slednja vztrajajo dlje časa, postanejo ekstremna ali nestabilna, je pomembno, da vaša zdravstvena ekipa ve, kako se počutite. V nasprotnem primeru lahko to vpliva na vašo sposobnost spoprijemanja z boleznijo in zdravljenjem ter vodi v stanja, kot sta depresija in tesnoba. Pri drugih lahko ta čustva pridejo in izginejo ter se z njimi lahko spopadajo v okviru svoje podporne mreže - vključno z družino in prijatelji.

Spoprijemanje je način, kako se ljudje prilagajamo stresnim situacijam, tako da uporabljamo svoje vire za spopadanje, ki presegajo naše običajne zmožnosti. Obstajajo številne tehnike, ki nam lahko dajo smernice, razvijejo naše vire in nam pomagajo, da se v teh čustvenih stanjih počutimo bolje in so čustva bolj obvladljiva. Poglejmo si nekatere izmed njih.

Pomoč pri spremembah razpoloženja

  • Izrazite svoja čustva, poiščite podporo. Ljudje so ugotovili, da lahko, če izrazijo svoje neprijetne občutke, kot sta jeza ali žalost, lažje opravijo z njimi. Nekateri svoja čustva razrešijo tako, da se pogovorijo s prijatelji ali družino, drugim je lažje, če se pogovorijo s preživelimi bolniki z rakom, podporno skupino ali svetovalcem. Če se o svojih razpoloženjih in občutkih raje ne pogovarjate z drugimi, jih lahko razrešite tako, da o njih razmišljate ali si jih zapišete.
  • Bodite čim bolj dejavni. Aktivnosti, kot je hoja, telovadba ali nežna joga in raztezanje, vam lahko pomagajo osredotočiti se na druge stvari, ne le na raka in skrbi, ki jih prinaša. 
  • Poskusite s preprostimi dihalnimi vajami. Globoko vdihnite s trebušno prepono (mišica med pljuči in trebuhom). Vdih zadržite za nekaj sekund - kolikor dolgo vam je to udobno - in nato počasi izdihnite. Ponovite še dvakrat. Nato se za trenutek sprostite in se prepustite izkušnji, da ste umirjeni in dihate sproščeno ter udobno.
  • Druge metode za samopomoč. Meditacija, vodene slike, komplementarne terapije (imenovane tudi integrativna medicina), izboljšanje prehrane, akupunktura, glasbena terapija, masaža in druge metode lahko dodajo še eno raven pomoči.


Ker so spremembe razpoloženja lahko povezane z zdravljenjem, se o tem pogovorite tudi s svojo zdravstveno ekipo. 

 

Odpravljanje negativnih misli

Ta tehnika lahko pomaga prepoznati in spremeniti samodejne negativne misli, ki lahko povečajo stres in tesnobo. Kaj lahko storite?

  • Začnite pisati dnevnik in si zapisujte negativne misli, ki se vam pojavijo čez dan. Na primer:  »Počutim se, kot da mi ne bo nikoli bolje« ali »To je preveč zame«.
  • Vprašajte se: Zakaj mislim, da so te misli resnične? Ali temeljijo na dejstvih ali občutkih? Ali lahko na to gledam drugače? Kakšen nasvet bi dal nekomu v enakem položaju? 
  • Oblikujte bolj pozitivne in realistične misli, kot so: »Delam in trudim se po svojih najboljših močeh« ali »Na voljo imam podporo. Vem, da nisem sam(a).«  Pomaga tudi: »To zmorem«, »Prišli bodo boljši dnevi«, »Obkrožen(a) in hvaležen(a) sem za ljubezen in podporo«, »Lahko se soočim s tem izzivom«, »Osredotočam se na pozitivne stvari«,  »Živim dan za dnem, grem korak za korakom« itd.
  • Začetne negativne misli zamenjajte z bolj pozitivnimi. Namesto »Počutim se, kot da mi ne bo nikoli bolje« lahko rečete:  »To je izziv, vendar sem se že spopadel(a) s težkimi situacijami«.

---

Ne pozabite, da na tej poti niste sami in imate na voljo podporo. Organizacije bolnikov kot je Združenje EuropaColon Slovenije za rake prebavil, si prizadevamo, da vas podpremo in opolnomočimo.

Vabimo vas, da se udeležite spletnega predavanja CELOSTNA PODPORA SEBI: Od mene za mene z Jano Pahole, dr. med., integrativno onkologinjo in spec. internistične onkologije, Svetlika.si., ki bo v ponedeljek, 16. 12. 2024 ob 18.00. Na predavanju boste spoznali orodja, kako ravnati, ko se pojavi v življenju nov trenutek, nova sprememba in kako živeti čimbolj polno vsak dan.

Predavanje je brezplačno, potrebne so prijave TUKAJ. 

Več o predavanju si poglejte na spletnih straneh združenja EuropaColon Slovenija TUKAJ.

Komentarji

Prosimo, da pri komentiranju upoštevate pravila za objavo komentarjev.
Ta prispevek še nima komentarjev. Bodi prvi!

Oglejte si tudi