Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo večinoma sončno, predvsem popoldne bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
19°C | 34°C
sobota, 24.06.2017
20°C | 32°C
nedelja, 25.06.2017
20°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 31°C
torek, 27.06.2017
17°C | 32°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 9h
Popoldne in zvečer so možne močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra, ni izključen tudi pojav toče. Ob tem so možni porasti hudourniških voda.
19°C
34°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Zelena – vredna svoje soli


KULTURA

| |
02.12.2013      20:54
A A

Zelena – vredna svoje soli


Nekateri ljudje zelene ne morejo videti, ker je tako žilava. Nekaj v njeni teksturi jim povzroča občutek nelagodja. Drugi jo imajo radi in ji ravno zaradi njene žilavosti pravijo “naravna zobna nitka”. Hrustljava in sočna, slana, a hkrati sladka, je uganka v kraljestvu rastlin. Gomoljna zelena je delikatesa, vendar so njeni listi strupeni in grenki. Zaradi rebraste oblike, podobne polovici cevi, je popolna za pomakanje v namaze in omake z raznimi poslasticami.


Deli:

Zdi se, da gre zelena dobro skupaj z vsem. Ljudje jo radi jedo z namazi iz oreščkov ali semen, prav tako jo radi uživajo z jagodičevjem, datlji, zmešano v blenderju z bananami, v solati ali pa narezano na trakove. Ima zelo malo kalorij glede na količino, zato se ponaša z enim izmed nanižjih razmerij med kalorijami in volumnom. Kljub temu nas zaradi svoje hranilnosti poteši. Zelo dobro potuje. Sveža ostane tudi, če gre čez velike temperaturne razlike, zoperstavi se spremembam v tlaku in “traja” kar dolgo, tudi brez hlajenja. Je več kot le trdoživa, je skoraj “supernaravna”. Če dno “šopka” zelene postavimo v vodo, bo ne le ostala sveža tedne, začela bo celo ponovno rasti.

 

Vendar je zelena več kot le lepa na pogled. Glede na hranila je prava gonilna sila, bogata z bazičnimi minerali. Je osvežilno sočna, a še vedno nizkokalorična. Med vsemi kopenskimi rastlinami je ena izmed najboljših virov natrija. Ima veliko vlaknin, bogata je s fitonutrienti, vsebuje obilo antioksidantov in vitaminov.

 

Je odlična za re-hidracijo, saj je polna vode in elektrolitov, zato je prava hrana za tiste, ki so precej fizično aktivni. Zagotavlja 18 različnih aminokislin, z vsemi osmimi esencialnimi vred, zato je odličen vir popolnih beljakovin. Čeprav so zunanja rebra zelene lahko žilava in celo lesnata, so notranji deli izjemno mehki, nežni in lahko žvečljivi.

 

Zelena je resnično vredna hvale. V svetu, kjer se vse zeleno ponuja kot najbolj hranilno na svetu, zelena prejme izredno visoke ocene. Ne pozabite vključiti te vsestranske zelenjave v vaše recepte za juhe, solate in prelive.

 

Avtor prispevka: Dr. Douglas Graham, avtor svetovne knjižne uspešnice Prehrana 80/10/10

 

Izvirnik: http://foodnsport.com/blog/articles/celery-more-than-worth-its-salt.php

Prevod: Nina Kermc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KNJIŽNI BUTIK? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
KNJIŽNI BUTIK
KNJIŽNI BUTIK
Cesta 24. Junija 66
Tel:040 755 696
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.06.2017 | Kultura
Splavarjenje 2017
25.06.201 | Družabni dogodki
Spoznaj ekstremne športe na Laguni
25.06.2017 | Turizem
Kolesarjenje po Plečnikovi Ljubljani
29.05.2017 | Tečaji in delavnice
V 8 TEDNIH DO ZAVESTI OBILJA IN BLAGINJE​
23.06.2017 | Kultura
Splavarjenje 2017
24.06.2017 | Turizem
Kolesarjenje po Ljubljanskem barju
25.06.201 | Družabni dogodki
Spoznaj ekstremne športe na Laguni
25.06.2017 | Turizem
Kolesarjenje po Plečnikovi Ljubljani
26.06.201 | Šole in vrtci
Računalniške počitnice na Poletni šoli FRI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo