Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica
JUTRI
°C
°C
ČET.
°C
°C
Oceni objavo

Kako pripraviti dom na zimo: Jesenska opravila, ki jih ne smete spregledati.

Z jesenjo pridejo hladnejši dnevi, krajši večeri ter misel na zimo, ki se hitro približuje. To je idealen čas, da pripravimo svoje domove na prihajajoče mrzle mesece. Z nekaj koraki si lahko zagotovite prijetno in toplo zimsko sezono, hkrati pa zmanjšate stroške energije in preprečite neprijetna presenečenja, ki jih prinašajo mrzli in vlažni jesensko-zimski dnevi. V nadaljevanju si oglejte najpomembnejša jesenska opravila, ki jih ne smete spregledati.

1. Preverite in vzdržujte ogrevalne sisteme

Preden zima zares potrka na vrata, je ključnega pomena, da preverite delovanje ogrevalnega sistema. Ne glede na to, ali imate centralno ogrevanje, peč na trda goriva, toplotno črpalko ali drugo vrsto ogrevanja, je priporočljivo opraviti pregled še pred zimo.

  • Pregled kurilne naprave: redni servisi ogrevalnih naprav zmanjšajo tveganje za okvare in povečajo njihovo učinkovitost. Če uporabljate peč na plin ali olje, preverite, ali je sistem čist in deluje brezhibno.
  • Čiščenje radiatorjev: poskrbite, da bodo radiatorji očiščeni prahu in zračnih mehurčkov, ki lahko vplivajo na njihovo učinkovitost. Odzračite radiatorje, da zagotovite enakomerno segrevanje vseh prostorov.
  • Zaloge goriva: če uporabljate drva ali pelete, pravočasno poskrbite za dovoljšno zalogo le-teh. Enako velja tudi za plin in olje.
Preverite in vzdržujte ogrevalne sisteme (vir: unsplash.com - Clay Banks)

2. Izolacija oken in vrat

Toplotna izguba skozi slabo izolirana okna in vrata so lahko eden glavnih razlogov za visoke stroške ogrevanja. Poskrbite, da okna in vrata dobro tesnijo ter preprečite uhajanje toplote.

  • Zamenjajte ali obnovite tesnila: preverite, ali so tesnila okoli oken in vrat še vedno učinkovita in jih po potrebi zamenjajte oziroma obnovite z novimi.
  • Namestite zavese ali rolete: te lahko dodatno zmanjšajo toplotne izgube, sploh ponoči. Ob hladnejših nočeh se skozi okna izgubi veliko toplote. Z zastrtimi zavesami oziroma zaprtimi roletami lahko zmanjšamo toplotno izgubo in tako ohranimo stanovanje toplejše. Težje zavese tudi pomagajo zadržati toploto v prostoru.

 

3. Čiščenje in vzdrževanje žlebov

Očistite žlebove (vir: unsplash.com - Jon Sailer)

Jeseni listje pogosto zamaši žlebove, kar lahko privede do težav z odtekanjem deževnice in ob taljenju snega. Zamašeni žlebovi povzročajo, da voda teče po fasadi ali drugih elementih, ki jih lahko poškoduje, obenem pa lahko privede do vlage v domu.

  • Redno čiščenje žlebov: vsaj dvakrat v sezoni preverite in po potrebi očistite žlebove, saj s tem zagotovite neovirano odtekanje vode.
  • Namestitev mrežic na žlebove: Razmislite o namestitvi zaščitnih mrežic, ki preprečujejo nabiranje listja, vejic in drugih smeti v žlebovih.

 

4. Pripravite okolico vašega doma

Če imate vrt ali teraso, je jesen pravi čas, da pripravite zunanji prostor na zimski mraz. Ustrezno shranjevanje vrtnega pohištva in priprava rastlin za zimo lahko prepreči morebitne poškodbe.

  • Shranjevanje vrtnega pohištva: vrtno pohištvo, blazine in drugo dekoracijo zaščitite pred vremenskimi vplivi in mrazom. Shranite jih na suho in pokrito mesto. Za vrtno pohištvo lahko uporabite tudi za to namenjena pokrivala, ki bodo zaščitila vaše pohištvo.
  • Zaščita rastlin: rastline, ki so občutljive na mraz, pokrijte z zaščitno folijo ali, če je možno, jih prenesite v notranje prostore. Tudi lončnice, ki jih gojite zunaj, lahko zaščitite s slamo ali vrtnarsko folijo.

 

5. Preverite streho in podstrešje

Streha je ključni element doma, ki ščiti dom pred številnimi vremenskimi vplivi. Pred začetkom zime je smiselno preveriti ali so strešniki in kritina v dobrem stanju, saj lahko močni zimski vetrovi in sneg povzročijo še dodatno škodo v kolikor so strešniki oziroma kritina že poškodovani.

  • Vizualni pregled strehe: preverite, ali so na strehi poškodovani strešniki ter če so kakršnekoli luknje. Po potrebi pokličite strokovnjaka, da opravi pregled in morebitna popravila.
  • Izolacija podstrešja: poskrbite, da je podstrešje dobro izolirano, saj to preprečuje izgubo toplote skozi streho in ohranja bivalne prostore tople.

 

6. Vzdrževanje vodovoda:

Zmrznjene cevi pozimi lahko povzročijo velike težave, zato ustrezno poskrbite tudi za cevi in se tako izognite nevšečnostim, ki jih lahko povzročijo zmrznjene ali počene cevi.

  • Izolacija cevi: Cevi, ki potekajo skozi neogrevane prostore (garaža, podstrešje), izolirajte s posebnimi materiali, kot so na primer penaste cevi.
  • Izpraznite zunanje pipe: preprečite zamrznitev zunanjih pip in sistemov za zalivanje tako, da jih izpraznite in po potrebi izklopite dovod vode.

 

7. Preverite dimnike in detektorje dima ter ogljikovega monoksida

Če uporabljate peč na drva ali kamin, je dimnik ključni element za varno in učinkovito ogrevanje. Poskrbite za redno vzdrževanje in čiščenje.

  • Čiščenje dimnika: priporočljivo je, da vsako jesen naročite dimnikarja, ki vam bo očistil dimnik in odstranil saje ter druge usedline. To zmanjšuje tveganje požara in izboljšuje učinkovitost ogrevanja.
  • Preverjanje detektorjev dima in ogljikovega monoksida: še pred pričetkom ogrevanja preverite delovanje detektorjev dima in ogljikovega monoksida, še posebej če uporabljate peč na trda goriva. Pravilno delujoči detektorji vam lahko rešijo življenje.

 

8. Osvetlite vhod in poti v okolici doma

Krajši dnevi in več mraka pomeni, da je dobra osvetlitev okoli doma še pomembnejša. Poskrbite, da so zunanje poti, stopnice in vhod ustrezno osvetljeni, da preprečite morebitne zdrse in padce.

  • Zunanja razsvetljava: priporočljivo je, da namestite energetsko učinkovite luči ali solarne svetilke, ki bodo osvetlile pot do vhodnih vrat in okoli hiše. Tako boste zagotovili varnost in boljšo vidljivost v temi.
  • Senzorji gibanja: razmislite o namestitvi luči s senzorji gibanja, ki se bodo prižgale ob zaznavi gibanja. To je energetsko učinkovita rešitev, saj svetijo samo, ko je to potrebno, hkrati pa dodatno povečajo varnost okoli doma.

 

9. Preverite delovanje električnih sistemov

Elektrika igra ključno vlogo pri ogrevanju in osvetlitvi vašega doma. Preverite, ali so električni sistemi in naprave pripravljeni na povečano uporabo.

  • Varnostni pregled električne napeljave: če je vaša električna napeljava starejša, razmislite o preventivnem pregledu, da zmanjšate tveganje požarov ali kratkih stikov.
  • Pripravite varnostni načrt: pozimi lahko zaradi različnih vremenskih razmer pride do izpadov elektrike, zato je priporočljivo, da pripravite osnovno zalogo, ki vam bo omogočila lažjo premostitev tovrstnih obdobij (npr. baterije, sveče, tople odeje,…).
Poskrbite za vaš dom še pred zimo (vir: unsplash.com - Jonnelle Yankovich)

Jesen je idealen čas, da pripravite svoj dom na zimo in se izognete neprijetnostim, ki jih lahko prinese mraz. S pravočasno izvedbo teh opravil boste zmanjšali stroške ogrevanja, izboljšali udobje in poskrbeli za varnost vašega doma. Z dobro pripravljenostjo boste zimo pričakali sproščeno in toplo!

Oglejte si tudi