Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica
JUTRI
°C
°C
ČET.
°C
°C
Oceni objavo

Kako biti bolj prijazni do narave ob dnevu spomina na mrtve

1. november, dan, ko se spominjamo svojih pokojnih, je v Sloveniji globoko zakoreninjen praznik. V dneh okrog 1. novembra množično obiskujemo pokopališča, prinašamo cvetje, prižgemo sveče ter urejamo grobove svojih bližnjih. Kljub temu, da s tem izkazujemo spoštovanje in ljubezen do preminulih, pa se pogosto ne zavedamo okoljskega odtisa, ki ga ustvarja ta tradicija. Okoljska ozaveščenost postaja vse bolj pomembna in prazniki, kot je dan mrtvih, niso izjema.

Okoljski vpliv sveč in cvetja

Slovenija je med vodilnimi državami v svetu po uporabi nagrobnih sveč, vseeno pa je pohvalno dejstvo, da se je v zadnjih letih količina kupljenih nagrobnih sveč zmanjšala, k čemur vsekakor pripomore vse večja okoljska ozaveščenost.

Večina sveč je izdelanih iz plastike in parafina – derivatov nafte, ki niso razgradljivi. Po uporabi te sveče najpogosteje končajo na odlagališčih ali v sežigalnicah, kar povzroča velike količine odpadkov in emisij toplogrednih plinov. Poleg tega parafin pri gorenju sprošča strupene snovi, ki lahko škodujejo zdravju in okolju.

Podobno kot sveče tudi plastični cvetlični aranžmaji in umetno cvetje predstavljajo veliko težavo, saj potrebujejo več desetletij, da se razgradijo, pri tem pa onesnažujejo tla in vodo.


Kako lahko obeležujemo dan spomina na mrtve bolj ekološko?

Ob vse večjem zavedanju o okoljskih izzivih lahko praznik obeležujemo bolj trajnostno, ne da bi zmanjšali pomen tradicije in spoštovanja do pokojnih. V nadaljevanju si lahko preberete nekaj nasvetov, kako praznovati 1. november na bolj ekološki način.

1. Izberimo trajnostne sveče

Namesto plastičnih sveč izberimo ekološke alternative;Sveče iz naravnih materialov: izberemo lahko sveče iz čebeljega voska, sojinega voska ali palminega olja. Te so biorazgradljive in pri gorenju sproščajo manj škodljivih snovi.

Izberimo trajnostne sveče (pixabay.com - GoranH)
  • Solarne sveče: dolgoročna rešitev, ki ne potrebuje zamenjave oziroma je njihova življenjska doba bistveno daljša od navadnih sveč. Solarne lučke se polnijo s sončno energijo in ponoči svetijo, kar omogoča bolj trajno obeležitev spomina na mrtve
  • Steklene sveče: namesto plastičnih sveč izberimo steklene, ki jih lahko ponovno uporabimo tako, da vanje dolijemo vosek.
  • Sveča na kamenčku: v zadnjih letih pa lahko na grobovih najdemo tudi številne kamenčke s poslikavo. Poiščite kamen in nanj narišite svečo ali drug motiv, ki vas spominja na pokojne ter ga ob dnevu spomina na mrtve položite na grob.

 

2. Uporabimo naravno, lokalno cvetje

Naravno cvetje je boljša izbira od plastičnih aranžmajev, saj prinaša svežino, prijetno dišavo in okolju prijazno alternativo.

  • Sezonsko in lokalno cvetje: izberimo sezonsko cvetje, ki ga gojijo lokalni pridelovalci. Tako podpiramo lokalno gospodarstvo in zmanjšamo ogljični odtis, ki ga povzroča transport cvetja.
  • Trajnice ali rastline v loncih: namesto odrezanega svetja prinesimo na grob trajnice ali druge rastline v loncih, ki jih lahko kasneje presadimo na vrt ali v naravo. S tem bomo ustvarili trajen spomin in prispevali k ohranjanju okolja.
  • Suhocvetnice: suhe rože so dolgotrajne, estetsko lepe in ne povzročajo odpadkov, kar je še ena trajnostna alternativa svežemu cvetju.


3. Manj je več

Namesto množičnega prižiganja sveč ali kupovanja velikih aranžmajev lahko:

  • Simbolno prižgemo eno svečo v spomin na vse preminule. To zmanjša količino odpadkov in obenem ohranja pomen spomina.
  • Manjši aranžmaji iz naravnih materialov: namesto velikih, plastičnih aranžmajev lahko sami izdelamo manjše, iz naravnih materialov, kot so slama, listje, storži, zimzelene vejice,… Takšni aranžmaji so okolju prijazni in po uporabi razgradljivi.
Uporabimo naravno in lokalno cvetje ter ne pozabimo, manj je več. (vir: pixabay.com - MemoryCatcher)


4. Reciklirajmo in ponovno uporabimo

Steklene sveče ali kovinske svečnike lahko večkrat uporabimo. Namesto, da vsako leto kupujemo nove plastične sveče, preprosto zamenjamo vložek ali v steklene sveče dolijemo vosek. V kolikor so materiali že dotrajani pa poskrbimo, da odpadke, kot so steklo, kovina in plastika, ločeno zbiramo in recikliramo. Veliko pokopališč že ima urejene sisteme za ločeno zbiranje odpadkov.

 

5. Naravni aranžmaji

Iz naravnih materialov, ki jih najdemo v naravi lahko sami izdelamo čudovite dekoracije:

  • Naravni aranžmaji iz storžev, vej, mahu ali posušenih rož: ti materiali so popolnoma razgradljivi, hkrati pa odražajo estetsko naravno lepoto.
  • Okrasitev grobov z zelenjem: namesto umetnih materialov lahko grobove okrasimo s svežimi vejicami borovcev, bršljana ali drugimi trajnicami.

 

6. Skupen prevoz in manj voženj

Že majhne spremembe lahko zmanjašajo negativen vpliv na okolje. (Vir: pixabay.com - katerinavulcova)

Na dan spomina na mrtve se mnogi odpravijo na pokopališča. Veliko avtomobilov pa pomeni več izpustnih toplogrednih plinov. Na pokopališče se odpravimo s kolesom, peš, javnim prevozom ali pa z deljenjem prevoza s sorodniki in prijatelji, s čimer zmanjšamo onesnaženje.

 

Pomen sprememb

Majhne spremembe v naših navadah, kot so izbira trajnostnih sveč in cvetja, lahko znatno zmanjšajo okoljski vpliv praznika. Z bolj trajnostnim pristopom ne zmanjšamo spoštovanja do pokojnih, ampak pokažemo tudi spoštovanje do okolja in prihodnjih generacij. Zavedanje o naših okoljskih odločitvah bo v prihodnje vse pomembnejše, zato lahko začnemo že z letošnjo obeležitvijo 1. novembra.

Praznujmo z ljubeznijo, spoštovanjem in skrbjo – ne samo do preminulih, ampak tudi do sveta, ki ga zapuščamo prihodnjim generacijam.

Oglejte si tudi