Logo MojaObčina.si

Bohinj

DANES
20°C
2°C
JUTRI
22°C
1°C
Deli
919

PROJEKT ZBIRANJA ODPADNEGA JEDILNEGA OLJA IZ GOSPODINJSTEV

Občina Bohinj je v šolskem letu 2018/2019 zopet pristopila k izvajanju projekta Zbiranje odpadnega jedilnega olja iz gospodinjstev, ki ga izvajamo v sodelovanju z JEKO, javnim komunalnim podjetjem, d.o.o., Jesenice. Cilj projekta je predvsem ekološko ozaveščanje učencev, preko njih pa tudi njihovih staršev in širšega lokalnega okolja. Z njim želimo dolgoročno zmanjšati škodljive vplive na okolje zaradi neprimernega načina odlaganja odpadnega jedilnega olja.

ZAKAJ LOČEVATI ODPADNO JEDILNO OLJE? 
Kaj storiti z oljem, ki vam ostane po cvrtju ali peki jedi? Nikakor ga ne zlijte v straniščno školjko, greznico ali odtočni sistem, saj s tem lahko ustvarite veliko škodo v odtočno-kanalizacijskem sistemu, saj lahko zamašite odtočne cevi ali celo čistilne naprave. 

KATERA OLJA ZBIRAMO KOT ODPADNA JEDILNA OLJA?
  • rastlinska olja (npr. olivno olje in olja iz različnih semen),
  • rastlinske maščobe (npr. margarina ali maslo, ki ostanejo po cvrtju).
  • Avtomobilskega olja ne smemo zmešati z odpadnim jedilnim oljem.
NASVET ZA ZBIRANJE: 
Za zbiranje lahko uporabite plastenke od olja, pijač, kozarce za vlaganje,… ki so predhodno očiščeni od prejšnje vsebine. Prosimo vas, da odpadno jedilno olje očistite morebitnih nečistoč oziroma ostankov hrane in sicer tako, da ga precedite. Zbrano odpadno olje mora biti brez ostankov hrane, brez primesi vode ali pomivalnih sredstev. 

KAM LAHKO BREZPLAČNO ODDATE ODPADNO JEDILNO OLJE?
V zbirnem centru se nahaja posebna posoda za zbiranje odpadnega jedilnega olja, kamor lahko prinesete ta odpadek. 

S PRAVILNIM RAVNANJEM Z ODPADNIM OLJEM BOSTE IZKAZALI SVOJO ODGOVORNOST DO OKOLJA

Omogočili boste namreč njegovo nadaljnjo predelavo v alternativna goriva – biodiesel torej ekološko gorivo, ki ne onesnažuje okolja. Glicerin, ostanek pri predelavi, pa se uporablja v farmacevtski industriji.

URNIK ZBIRNEGA CENTRA

POLETNI ČAS
16.3. - 14.11.

Ponedeljekod 7. do 18. ure
Sredaod 7. do 18. ure
Sobotaod 7. do 12. ure

ZIMSKI ČAS
15.11. - 15.3.
Ponedeljekod 7. do 16. ure
Sredaod 7. do 16. ure
Sobotaod 8. do 12. ure

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi