Logo MojaObčina.si

Kanal ob Soči

DANES
34°C
18°C
JUTRI
30°C
20°C
5978

Valerija Ozebek in njenih 90 let

V letošnjem aprilu je Valerija (roj. Lipušček) dočakala svojo devetdeseto pomlad. Na svet je privekala v strmem pobočju tolminskega hribovja nad Mostom na Soči kot tretja izmed sedmih otrok. Njeno otroštvo in mladost so zaznamovali lakota, vsesplošno pomanjkanje in vojne grozote, a vse to ni zlomilo njene trdožive narave. V želji po boljšem življenju se je takoj po vojni še kot 16-letno dekle v vagonu za živino odpeljala v Beograd na udarniško delo, kjer so gradili predsedništvo vlade. Po vrnitvi je uspešno opravila gostinski tečaj v Dobrni in se nato zaposlila v hotelu na Mostu na Soči. Tam je spoznala bodočega moža Franca, ki jo je pripeljal v Kanal, kjer živi že celih sedemdeset let in pravi, da si ne želi nikamor drugam. V zakonu sta se jima rodila hčerka in sin. Ker so bile trgovine v povojnem času bolj prazne, je morala v skrbi za družino poprijeti za marsikatero delo. Opravila je šiviljski tečaj, rada je pletla in vrtnarila. Vse, česar se je lotila, ji je šlo dobro od rok, saj je natančna, delavna in vztrajna. Pri šivanju si je pomagala z »Našo ženo«, pri pletenju pa s hrvaško »Vuno«. Dolga leta je bila zaposlena v Salonitu Anhovo, kjer se je tudi upokojila. Žal pa ji niti v zasluženem pokoju ni bilo prizanešeno – prezgodaj se je morala posloviti od svojega sina. Tedaj je prišla njena pomoč za mlajša otroka, ki ju je zapustil, še kako prav. Bila je tudi poverjenica za Društvo upokojencev Kanal, sodelovala pri teritorialni obrambi, rada pa se je udeleževala tudi izletov in pohodov. Je večna oboževalka narave in rož; zaradi njenih »zelenih prstov« vsak vršiček, ki ga vtakne v zemljo, lepo uspeva. Že od malih nog rada prepeva in si turobne misli preganja s poslušanjem domače glasbe. Veselje in voljo do življenja pa ji vračajo tudi otroci – ima kar sedem pravnukov. Še vedno je bistrega duha, rada bere in ne zamudi nobenega kviza »Vem« na TV SLO. V skrbi za zdravje rada kaj zdravega skuha, posebno z zelenjavo iz svojega vrtička.

Vsi njeni ji želimo še veliko zdravja in dobre volje!

M. P.

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi