Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
Danes bo spremenljivo oblačno, občasno bodo nastajale krajevne plohe in nevihte. Več sonca bo na vzhodu države. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 stopinj.
18°C | 27°C
petek, 30.06.2017
17°C | 25°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
15°C | 27°C
ponedeljek, 03.07.2017
13°C | 26°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
27°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice skrita

Veselje do narave, tovarištvo in smeh


SKRITA, DRUŠTVA

| |
02.06.2012      5:12
A A

Veselje do narave, tovarištvo in smeh


Članom Planinskega društva »Valentin Stanič« Kanal se je že daljnega leta 1998 porodila misel, da bi ustanovili Mladinski odsek. Ni ostalo samo »v mislih«, ampak je šlo kar v dejanje. V sodelovanju z osnovno šolo Kanal so ga ustanovili leta 2000. Odsek, ki ima razvejano dejavnost, ima danes kar 90 mladih planincev.


Zadnji izlet mladih planincev PD Valentin Stanič na kmetiji Abram na Nanosu. Foto: PD valetnin Stanič
Zadnji izlet mladih planincev PD Valentin Stanič na kmetiji Abram na Nanosu. Foto: PD valetnin Stanič
Deli:

Tekst: Diana Breščak

Na Vremščico pa so se odpravili že leta 2001 skupaj s osnovno šolo Deskle. Ta prvi skupni izlet v hribe je pokazal, da so na pravi poti in to jim dalo še dodatnega zagona za delo v prihodnje. Prvo leto je bila vpisanih le peščica učencev od 1. do 8. razreda. To število pa je iz leta v leto naraščalo. Danes njihovo število presega 90 učencev. Seveda govorimo o skupnem številu učencev obeh osnovnih šol.

Letno izpeljejo od 6 do 7 izletov. Pogosto se jih udeležijo tudi starši. Poleg vrhov, ki jih osvajajo, obiščejo tudi kakšno zanimivost in prijetno združijo s koristnim. Ob koncu koledarskega leta organizirajo zimski pohod skupaj s starši in zaključijo z zakusko. Mlade planince obdarita in jim zaželita varno in srečno pot v novem letu Božiček in dedek Mraz.

Organizirani pohodi niso samo hoja in dolgočasje, ampak tudi tovarištvo, strpnost, medsebojna pomoč, igrivost, smeh, druženje, pesem in znanost. Pri mladih želijo vzpodbuditi veselje do narave, družabnosti in razvijati dobre medsebojne odnose.

Vsak mladi planinec ob vpisu dobi svoj dnevnik, v katerega vpisujejo pohode, izlete, utrinke z izletov, opišejo rastline ki so jih videli, gozdne živali, kamnine itd. Najraje žigosajo dnevnike ob osvajanju vrhov. Za predpisano število osvojenih vrhov dobijo bronaste, srebrne in celo zlate znake Mladega planinca. Med drugimi dejavnosti, se udeležujejo srečanj in pohodov v okviru Mladinskih Odsekov Posočja (Planinske Zveze Slovenije). Sodelujejo tudi na tekmovanjih »Mladina in gore«.

V veliko veselje mladih planincev enkrat letno pripravijo planinski tabor na različnih lokacijah (planina Kuhinja, dom pod Ježo, Soriška planina). Na taborih v okviru delavnic poteka planinska šola, obiščejo jih gorski reševalci in markacisti. Zvečer pa že vsi nestrpno čakajo na priljubljeno Planinsko tombolo z nagradami. Naslednji dan se zgodaj zjutraj odpravijo na bližnje vrhove. Na šolah in na taborih so jih obiskali tudi alpinisti, ki so s svojimi diapozitivi odprli drugačen pogled na hojo v hribe. Na osnovnih šolah pripravljajo tudi razstave in predavanja na tematiko planinstva. S harmoniko in drugimi točkami radi nastopajo na različnih prireditvah.

Da so še vedno zelo aktivni, se lahko zahvalijo požrtvovalnemu delo vodnikov, mentorjev in učiteljic. Vendar ne gre brez vsestranske podpore ravnateljev obeh osnovnih šol. 

Žal, pa se stiki z večino otrok po končani osnovni šoli prekinejo. Zelo bi bili veseli in ponosni, da bi bili še naprej bili člani društva. Še naprej skupaj hodili in se z nami veselili izletov. Zato jih vabimo, da se zglasijo na društvu ali pri mentorjih na šolah.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik
08.07.201 | Ostalo
Tržni dan
08.07. - 09.07.2017 | Ostalo
Pokal Kanala
08.07.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik
08.07.201 | Ostalo
Tržni dan
08.07. - 09.07.2017 | Ostalo
Pokal Kanala

Bodite prvi pri oddaji mnenja.