Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno.
15°C | 30°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 27°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 27°C
petek, 30.06.2017
17°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
30°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice skrita

Premikati vedenje ljudi je prava znanost


SKRITA

| |
15.06.2012      15:32
A A

Premikati vedenje ljudi je prava znanost


Dr. Metoda Dodič Fikfak se že dolgo trudi z osveščanjem slovenske javnosti o škodljivem vplivu azbesta na zdravje, sodeluje pri pripravi azbestne zakonodaje, podpiše se lahko tudi pod več kot 16-letno pionirsko strokovno delo na področju raziskav vpliva azbesta na zdravje ter raziskovanje novih poti za zgodnje odkrivanje azbestnih bolezni, predvsem mezotelioma. Kot predstavnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa opozarja na pomen skrbi za zdravje tudi na delovnem mestu. Obenem je letošnja nagrajenka Občine Kanal ob Soči.


Dr. Metoda Dodič Fikfak je letošnja občinska nagrajenka.
Dr. Metoda Dodič Fikfak je letošnja občinska nagrajenka.
Deli:

Tekst: Nataša Bucik Ozebek


Že dolgo let skrbite za osveščanje ljudi o nevarnosti azbesta in obenem raziskujete nove poti za zdravljenje bolezni, ki so posledica azbesta. Kaj je težavnejše: premikati vedenje ljudi ali znanost?

Odgovorila bi, da je prava znanost, kako premikati vedenje in predvsem obnašanje ljudi.

Koliko smo po vaših izkušnjah in opažanjih v dolini Soče ozaveščeni o škodljivosti nevarnega azbesta?

Gotovo bistveno bolj kot ostali del Slovenije, a še vedno ne dovolj!


V Sloveniji smo v zadnjih letih priča velikim čistilnim akcijam z množično udeležbo, njihove ponovitve in novi kupi zbranih smeti pa pričajo, da nas očitno nič ne naučijo. Ali nam res še vedno ni dovolj mar za okolje, v katerem živimo, ali je to posledica česa drugega?


Izhajam iz prvih dveh vprašanj: razlika med znati in vedeti in naslednjo stopnjo delovati in obnašati se v skladu z varovanjem svojega zdravja in zdravja zanamcev, ki jim puščamo doto, je velikanska. Mislim, da so slovenske in še nekatere druge akcije (npr. estonska) naredile veliko v vedenju splošne javnosti o pomenu čistega okolja, vprašanje pa je, ali in koliko ljudi je iz vedeti preskočilo v udejanjati. Seveda bi pa le opozorila, da imajo množičnih akcije lahko dve plati, poleg dobre tudi tisto, ki nam zaradi velike zagnanosti lahko škodi; ni dovolj reči ne pobirajte nevarnih odpadkov, ljudi je potrebno naučiti, kateri so ti odpadki in jih v primeru odkritja teh naučiti, kako ravnati in imeti organizirano službo, ki bo te odpadke profesionalno odstranila. Prebivalci denimo ne smejo sami pobirati cement-azbestne kritine, ki je bila odložena kar nekje v naravi. In če že, morajo biti podučeni, kako to narediti in kakšni so postopki zaščite ter kdo to lahko dela. Drugače je lahko škoda večja kot korist. Kot vidite: ozaveščenost je nedokončana pesem.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.06.2017
Danes ni dogodkov.
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik

Bodite prvi pri oddaji mnenja.