Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
3°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice skrita

Hišica ob progi in ščepec nostalgije


SKRITA

| |
06.09.2012      10:30
A A

Hišica ob progi in ščepec nostalgije


Ohranili so jo. Niso je podrli ob gradnji nove pretočne hidrocentrale. Namenjena je menda muzeju. Ne vem pa, če Soškim elektrarnam ali znameniti soški železniški progi. Vidim jo vsakokrat, ko grem v domači kraj in ko se vračam.


Hišica ob progi v Avčah. Foto: Toni Dugorepec
Hišica ob progi v Avčah. Foto: Toni Dugorepec
Deli:

Tekst: Cvetka Mrak

Moji spomini pa se vračajo 80 let nazaj. Takrat je v tej hiški stanovala družina italijanskega čuvaja proge. Mlajša hči Germana je začela obiskovati osnovno šolo v Avčah istočasno kot jaz. Sedeli sva v prvi klopi. Spočetka sva se samo čudno spogledovali. Ona ni znala niti besedice slovenske, jaz ne italijanske. Pouk je seveda potekal v italijanščini, čeprav smo bili prav vsi avški otroci Slovenci. Ona, edina Italijanka.

Lagala bi, če bi sedaj trdila, da smo se tedaj vsi otroci zavedali potujčevanja. Dobro pa so se ga zavedali naši starši, a so bili nemočni pred italijanskim zakonom. So pa nas materinega jezika naskrivaj učili doma.

Kot vsi mladi možgani hitro dojemajo, smo mi italijansščino kmalu za silo osvojili.

Za domačo nalogo smo morali pisati nekakšen dnevnik o tem, kaj smo prejšnji dan delali, doživeli … Izbran učenec ga je moral pred razredom na glas prebrati. Spominjam se, da so bili ti dnevniki vedno in pri vseh sošolcih enaki: Zjutraj sem vstala, se umila, počesala, se oblekla, pozajtrkovala in šla v šolo. Miselno smo seveda najprej dnevnik sestavili v slovenščini, in ker italijanske slovnice še nismo obvladovali, so bili ti stavki videti tako: Stamattina mi sono alzato, mi sono lavato, mi sono pettinato, mi sono vestito, mi sono mangiato e sono andato a scuola.

Le Germana je svoj dnevnik pisala drugače – italijansko. Enkrat ga je začela z naslovom „Rincasando“. Ta beseda mi je bila všeč, a je nisem razumela. Razložila mi je, da to pomeni „ob vračanju domov“. Od tedaj sem jo tudi uporabljala, verjetno celo prevečkrat in v napačni zvezi.

Z Germano sva se vsak dan lažje sporazumevali in postali celo nekakšni prijateljici. Povabila me je enkrat k njim domov, v čuvajnico. Zdelo se mi je zelo imenitno stanovati ob železniški progi, po kateri hitijo vlaki. Na desni strani, tik pod hiško teče Soča, tukaj kar precej globoka. Hiška – čuvajnica mi je bila zelo všeč in mi je vedno ostala v spominu. Prav vesela sem, da je niso podrli.

Čez nekaj let, ko je bil čuvaj Melandri premeščen v Ilirsko Bistrico, je šla tudi Germana, prišel je drugi italijanski čuvaj proge s svojo družino. To se je ponavljalo, in enako se je dogajalo tudi pri cestarjih in drugih javnih službah.

Niti misliti ni bilo, da bi tam zaposlili domačina, sploh pa ne Slovenca. Naši moški so se odseljevali čez lužo (tudi trije moji strici), ali pa bežali preko meje v nekdanjo Jugoslavijo. Le globoko v notranjosti Italije je bilo za Slovence mogoče dobiti zaposlitev. Tudi moj oče, čeprav izučen stavbni mizar, ni dobil dela nikjer v bližini in je hodil na sezonska gradbena dela na jug Italije. Dekleta pa je itak čakalo le delo služkinj pri italijanski gospodi.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 53
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.201 | Ostalo
Izdelava ikeban
24.10.2017 | Ostalo
Prižgimo luč za mir
25.10.2017 | Ostalo
Kogojevi dnevi 2017
27.10.2017 | Ostalo
Kostanjev piknik
27.10.2017 | Ostalo
Otvoritev razstave ročnih del
28.10.201 | Ostalo
Tržni dan
24.10.201 | Ostalo
Izdelava ikeban
24.10.2017 | Ostalo
Prižgimo luč za mir
25.10.2017 | Ostalo
Kogojevi dnevi 2017
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
ČUJEČE POTOVANJE S SARABRAJ - Ranljivi & nepremagljivi
27.10.2017 | Ostalo
Kostanjev piknik

Bodite prvi pri oddaji mnenja.