Logo MojaObčina.si

Horjul

JUTRI
4°C
-4°C
ČE.
3°C
1°C
2873

Obnova grobnice Lesno Brdo v novembru potekala po načrtu

Obnovitvena dela na grobnica so tudi v novembru potekala nemoteno, saj je vreme dopuščalo izvedbo restavratorskih del. Izvajalci so vse zaščitili in pokrili, da so se lahko kompleksni postopki izvajajo in bo po obnovi grobnica urejena po standardih, ki veljajo za zaščitene objekte.

Elemente, ki so bili poškodovani, so odstranili in jih dali v restavriranje. Da bodo stene ostale trdne, so uredili betonske ojačitve in temelje. Pri tem moramo poudariti, da so vsa dela na grobnici in med grobovi opravili v skladu s pieteto, torej spoštljivo do pokojnikov, ki so tam pokopani. Mojstri so odstranili ves odpadajoč omet, da so prišli do trdne osnove. Ker gre za dolgotrajne postopke, so podlago utrdili in na novo najprej grobo ometali stene. Tako, kot so to delali v starih časih, so tudi tudi poskrbeli, da se vse skupaj posuši in šele nato nanesli naslednji sloj. Ob zaključku redakcije, sredi novembra, je v načrtu še nanos finega sloja ometa in nato še pleskanje. Uredili so tudi nove fasadne robove. V izdelavi so tudi keramične ploščice po posebnih starih postopkih, ki bodo nadomestile staro keramiko. Na obnovo je šla tudi železna ograja in vsi ostali železni dodatki, ki jih je načela rja. S tem bo grobnica dobila svojo prvobitno podobo, kar je tudi cilj te obnove, s katero ohranjamo našo dediščino za naslednje rodove.  

Besedilo in foto: Peter Kavčič

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi