Logo MojaObčina.si

Gornja Radgona

DANES
34°C
18°C
JUTRI
29°C
14°C
8632

DOMAČIJA PETRA DAJNKA

Dajnkova rojsta hiša v Črešnjevcih pri Gornji Radgoni je ena redkih še ohranjenih in obnovljenih tipičnih panonskih hiš, kritih s slamo, izdelanih iz tramov (cimper) in obdanih z ilovico. Hiša je stara 350 do 400 let, ohranjen je bivalni del hiše v katerem je priklt z razstavo ohranjene etnološke zbirke starega orodja, hiška z originalnim kotom (miza in klop) in lončeno pečjo in črno kuhinjo. Ohranjenih je nekaj originalnih dokumentov lastnikov in Petra Dajnka, (1787 - 1873) jezikoslovca, slovničarja, pisca in pesnika, ki je skušal v slovenski književnosti uveljaviti vzhodnoštajersko narečje in po njem imenovano pisavo dajnčico. Njegov najpomembnejši dosežek je prvi slovenski priročnik o čebelarstvu (Čelarstvo, 1831), ki ni prevod. Dajnkov doprsni kip se nahaja v Aleji velikih.

 

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi