Logo MojaObčina.si

Gornja Radgona

DANES
34°C
18°C
JUTRI
29°C
14°C
8632

CERKEV SVETEGA PETRA

Župnijska cerkev sv. Petra je bila za bogoslužje določena po letu 1545, ko so na grajskem griču podrli cerkev sv. Ruperta in sedež prenesli v mesto Radkersburg. Cerkev se prvič omenja leta 1466, sedanja stavba pa je iz leta 1813, ko je bila zgrajena v glavnem nova stavba, saj je od prejšnje ostala le križeva kapela in cerkveni zid stolpa. Zgrajena je v romanskem slogu, konec 19. stoletja pa je bila še povečana in prenovljena. V vojni leta 1991 je bil uničen zvonik, ki je bil na novo postavljen in leta 1993 je bila celotna zgradba obnovljena. V fasado ima cerkev vzidano postgotsko razpelo in troje figuralnih nagrobnikov iz prve polovice 17. stoletja. Notranjost cerkve je še kar bogata in poslikana s freskami. Nemi zvon iz razbitin strešne kritine cerkvenega zvonika opominja na vojne dogodke v 1991.V povezavi s farnim patronom župnije Gornja Radgona, sv. Petrom, v domači cerkvi služijo še posebno sveto mašo, v mestu pa poteka vsako leto 29. junija tudi tradicionalna sejemska prireditev Petrovo.

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi