Logo MojaObčina.si

Gornja Radgona

DANES
35°C
18°C
JUTRI
29°C
14°C
8632

CERKEV MARIJINEGA ROJSTVA IN PRANGER V NEGOVI

Romarska župnijska cerkev Marijinega rojstva se nahaja v središču Negove, poleg gradu. Prvotna gotska cerkev, ki so jo postavili lastniki graščine,  je spadala v grajsko pristavo, in se ni ohranila. Obstoječo cerkev Marijinega rojstva so gradili koncem 17. stoletja, v 19. stoletju pa so ji dodali še Križevo kapelo. Zahodno fasado členijo portal in štiri niše s kipi. Cerkveni vhod krasi bogat plemiški grb rodbine Trauttmansdorff, notranjost pa stenske poslikave in baročni oltar. Cerkev je vključena v Marijino romarsko pot, v Pot sv. Martina; vsako leto pa je Mala maša tudi praznik krajevne skupnosti s tradicionalno sejemsko prireditvijo. Ob cerkvenem stopnišču se nahaja tudi srednjeveški sramotilni steber (pranger), ki ga je v Negovi delujoča sodna oblast uporabljala za kaznovanje obsojencev. Pred cerkvijo stoji na baročnem postavku kamniti kip Karla Boromejskega, ob poti med cerkvijo in gradom Negova pa še kamniti kip Janeza Nepomuka. 

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi