Logo MojaObčina.si

Dolenjske Toplice

DANES
19°C
12°C
JUTRI
22°C
12°C
3396

Po lokacijah človeške ribice

Glavni protagonist projekta Voda - (iz)vir življenja je človeška ribica, repata dvoživka, ki v dolžino meri do 30 cm, in s katero si delimo pitno vodo. Njen habitat so podzemne vode, in te so glavni vir pitne vode pri nas.

Kar 99 odstotkov pitne vode načrpamo prav iz podzemnih zalog. Vse škodljive snovi, ki jih človek odlaga na površju, počasi prodirajo skozi prepustna kraška tla in s tem, ko ogrožamo človeško ribico, neposredno ogrožamo tudi sebe.

V vseh štirih občinah so izbrali po en izvir (Sitarjev studenec v Dolenjskih Toplicah, izvir za Javornikovo žago v Dvoru pri Žužemberku, Krško jamo v vasi Krka v občini Ivančna Gorica in izvir Škauba v Mačjem Dolu pri Trebnjem), v katerem je bila zaznana človeška ribica. V septembru bodo vse občine na izbranih lokacijah postavile table, ki bodo mimoidoče seznanjale s prisotnostjo proteusa v podzemnih vodah na območju posamezne občine.

Maja Bahar

Več v prispevku: Voda - (iz)vir življenja - po lokacijah človeške ribice

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi