Logo MojaObčina.si
DANES
4°C
3°C
JUTRI
5°C
2°C
1344

Pridite v Ampelografski vrt!

V vrtu je na ogled čez 70 različnih sort vinske trte.  Ob robu vinogradov stoji tudi spomenik Sv. Urbana  s potomko najstarejše trte na svetu.

V Dobrovniških goricah so na vznožju blagih gričev vinske kleti, nad njimi pa vzorno razporejeni manjši vinogradi. Nad vinogradi so jase s čudovitim razgledom  po ravninskem delu Prekmurja. V teh goricah z okrog 133.100 trtami vas vinogradniki vabijo na Gornji breg Felsöhegy, na Boršov breg – Borshegy in na Popov breg – Paphegy. Na Popovem bregu je ob kapelici sv. Urbana zasajena potomka najstarejše trte na svetu, modra kavčina.1

Blizu je ampelografski vrt z okrog 100 različnimi sortami oz. kultivarji vinske trte, ki je nastal po zamisli društva vinogradnikov Dobrovnik leta 1999. Ampelografija je veda, ki se ukvarja s proučevanjem kultivarjev vinske trte Vitis vinifera L. Z vrtom se omogoča vinogradnikom in ostalim zainteresiranim proučevanje izvora in klasifikacije vinske trte po filogenetskem in ontogenetskem razvoju ter »v živo« predstavitev posameznih žlahtnih in drugih vinskih trt na različnih podlagah. Na vrtu so vidne tudi zakonitosti biološkega, ekološkega in geografskega značaja trt, dednosti in merila za sistemizacijo ter klasifikacijo sort. Zanamcem pa želijo ohraniti vinske trte, ki so kdaj koli rasle v naših goricah. 2

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi