Je geslo letošnjega svetovnega dneva spanja, ki ga letos obeležujemo 14. marca, pod geslom »Dajmo prednost zdravemu spanju«.
Spanje je eden od temeljev zdravja in neločljiv del zdravega življenjskega sloga, enako pomemben kot prehrana, telesna dejavnost in skrb za duševno zdravje.
Spanje je tudi najučinkovitejši način za vsakodnevno uravnavanje telesnega in duševnega zdravja in zagotavlja boljšo kvaliteto življenja v vseh starostnih obdobjih.


Spanje je urejeno, ko spimo vsak dan ob približno istem času z zadostnim številom ur kakovostnega spanja.Za urejeno spanje so poleg zadostne dolžine in kakovosti spanja pomembna primerna časovna umeščenost in reden urnik spanja.
Priporočena dolžina spanja glede na starostno obdobje posameznika ima najbolj ugoden vpliv na zdravje pri zdravih osebah.


Dobro spanje omogoča procese regeneracije in rasti zato ugodno vpliva: na zdravje srca in ožilja, lažje uravnavanje telesne teže, boljšo telesno pripravljenost, dobro počutje, uravnavanje čustev in spoprijemanje s stresom, spominske in miselne sposobnosti, delovanje imunskega sistema in uravnavanje hormonov ter varnost v prometu, pri delu in vsakdanjih aktivnostih …
Kljub temu mnogi ljudje spijo manj od priporočene količine in/ali trpijo zaradi slabše kakovosti spanja. Spanje ima ključno vlogo za naše zdravje in vsakodnevno delovanje, zato je pomembno, da sami vplivamo na najpogostejše vzroke pomanjkanja spanja.


Motnje spanja so prisotne pri 10–30 odstotkih posameznikov, tako pri odraslih kot pri otrocih, poznamo jih več kot 90 vrst. Kažejo se kot težave pri uspavanju ali vzdrževanju spanja, smrčanje in pavze dihanja med spanjem, prekomerna dnevna zaspanost, nenavadno gibanje ali vedenje med spanjem. Najpogostejša motnja spanja je nespečnost.
Na motnje spanja lahko kažejo tudi razdražljivost, tesnoba, depresija, težave s koncentracijo, slabša učinkovitost v šoli ali službi, pomanjkanje motivacije in interesa, povečanje telesne teže.
S pomočjo priporočil za dobro spanje poskušajmo vplivati na urejenost spanja. V kolikor imamo kljub upoštevanju priporočil težave, se je potrebno posvetovati z družinskim zdravnikom, ki nas lahko napoti k specialistu za motnje spanja. Kadar gre za nespečnost, bo obseg težav zdravnik lažje ocenil z dnevnikom spanja. Pomembno je zgodnje odkrivanje motenj spanja in njihovo zdravljenje, saj lahko preprečimo razvoj dolgotrajnih posledic.
https://nijz.si/publikacije/tezave-s-spanjem-kdaj-ukrepati/



