Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 28.04.2018

pretežno jasno
Zvečer in ponoči bo ob morju suho vreme. Drugod bodo sprva krajevne padavine, deloma plohe in na jugu posamezne nevihte. Do jutra bodo padavine povsod ponehale. Na Primorskem bo ponoči pihala šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 10, na Primorskem okoli 13 °C.
9°C | 28°C
nedelja, 29.04.2018
9°C | 28°C
ponedeljek, 30.04.2018
11°C | 26°C
torek, 01.05.2018
12°C | 22°C
sreda, 02.05.2018
10°C | 21°C
Opozorila
Četrtek, 26.4.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Naj bo novo leto tudi nova spodbuda k ......


SOSED SOSEDU, PROSTOVOLJSTVO, VERSKE, UMETNOST

| |
29.11.2017      8:53
A A

Naj bo novo leto tudi nova spodbuda k odprtosti, pogovoru, odpuščanju in ljubezni!


Tudi v naši Občini Brezovica so v vseh župnijah pred prvo advento nedeljo delili zgibanke Slovenskega pastoralnega sveta, v spodbudo, da bi bil vsak dom kraj odprtosti, pogovora, odpuščanja in ljubezni, v katerem se boste počutili varno in boste kos izzivom, ki vam jih prinaša življenje, vaši otroci pa bodo ob vas odraščali v samostojne in pokončne osebnosti. Povzetek zgibanke je predstavljen v nadaljevanju


Deli:

V času okoli novega leta si izmenjamo mnogo dobrih želja. Vendar realen pogled na stanje naših družin v okolju, kjer živimo potrjuje, da samo besede niso dovolj. Zato je prav, da spoštujemo določena pravila tudi v življenju, podobno, kot jih v prometu in v športu, kjer je vsem jasno, da brez treninga ni dobrih rezultatov.

V prometu ima vsak svoje prevozno sredstvo in se na svojevrsten način vozi proti svojemu cilju, podobno, kot ima vsak svojo enkratno in neponovljivo družino. Cilje pa brez nesreče  najbolj zagotovo in varno dosežemo pod pogojem, da na cesti spoštujemo prometne predpise, ki so jih preizkusili in uzakonili že naši predniki pred mnogimi leti. Podobno je tudi v športu in povsod drugod, kjer zaradi istih pravili in zakonitosti nepoznavanje jezika, različnih kultur, navad… in prepričanj, ne predstavljajo nobene ovire.

Še veliko več, kot promet in šport pa je seveda pomembno življenje. Da bi ohranili narod, katerega temelj je družina, so se med našimi predniki zato ohranile tudi življenske zakoniotosti. Nova priložnost za spremembo na bolje je cerkveno novo leto, ki se začenja z adventom. Latinska beseda adventus pomeni prihod. Štirje tedni pred božičem spominjajo na dolgo pričakovanje Kristusovega rojstva, na prihod pričakovanega Mesija, na prvi advent. »Toda beseda advent razpenja tudi most od sedanjosti do daljne prihodnosti, do konca sveta in časa …

V nadaljevanju pa je povzeta vsebina zgibanke:

NOVO CERKVENO LETO JE PRILOŽNOST ZA NOVE NAČRTE

Začetek leta je lepa priložnost, da premislimo, kako v naši družini vzgajamo otroke oz. otroka v veri. Vera se s staršev na otroke ne prenaša samo z veroukom, temveč predvsem z našim življenjem, besedami in simboli. Zato vas vabimo, da si na začetku tega cerkvenega leta vzamete čas, se pogovorite in naredite načrt:

• Kako je pri verouku?

• Kakšno mesto bo v naši družini imela molitev?

• Kdaj lahko vsa družina obišče sveto mašo?

• V katere skupine še lahko vključimo otroka (ministranti, otroški pevski zbor, skavti itd.)?

 
 

1. KAKŠEN JE KRŠČANSKI DOM?

Otrokom lažje posredujete vero v krščanskem okolju. Zato je zelo pomembno, da starši svojim trokom oblikujete takšno okolje, da bo samo po sebi lep krščanski dom. Predstavljamo nekaj predlogov, kako lahko postane vaše stanovanje oz. hiša odprt prostor, v katerem lahko otroci srečajo Boga:

 

• križ v kuhinji, v dnevni sobi ali drugih sobah,

• sveča z Marijino podobo,

• v sobi naj bo podoba godovnega zavetnika otroka,

• Marijina podoba, ikona ali kipec,

• blagoslovljena voda,

• Sveto pismo na vidnem mestu,

• molitvenik za otroke in družino,

• Katekizem katoliške Cerkve,

• rožni venec,

• znamenje ribe na vašem avtomobilu,

• verižica s križem ali Marijino svetinjo za otroka,

• adventni venec (v adventnem času vas bo vabil in zbiral k družinski molitvi),

 

 

2. SKRBIMO ZA SVOJO ŽUPNIJO IN PODRUŽNICO TER NEDELJSKI

POČITEK!

Katoličani:

• skrbimo za spoštovanje nedelj in praznikov,

• smo soodgovorni za domačo župnijo, podružnico, cerkev in duhovnike,

• darujemo za svete maše po različnih namenih: za pokojne, za blagoslov pri delu, za zdravje, v zahvalo,

• molimo za pokojne prednike in obiskujmo njihove grobove

 

3. KAKO SE DRUŽINA PRIPRAVI NA NEDELJSKO SVETO MAŠO?

Starši lahko svoje otroke pripravite na nedeljsko sveto mašo tako, da skupaj preberete svetopisemske odlomke za nedeljo. Pri sveti maši lahko sodelujemo tudi tako, da v duhu položimo na oltar svoje delo, študij, zahvale … Zato se v pripravi na mašno slavje tudi pogovorite, s katerim namenom (prošnjami, zahvalami) se je boste udeležili. Ob tem se lahko že doma z otroki naučite nekaj preprostih cerkvenih pesmi, da bodo laže sodelovali pri sveti maši. Za sveto mašo izberemo oblačila, ki naj bodo dostojna in primerna za cerkev.

 

 

4. MOLITEV JE BLAGOSLOV ZA NAŠE OTROKE (TUDI, ČE SO ŽIVAHNI)!

Vera je dar, ki ga ohranja skupna in osebna molitev. Vaša župnijska cerkev naj postane tudi vaš dom, kjer se boste dobro počutili vi in vsi, ki prihajajo k vam. Določite si, kdaj se boste srečali pri skupni molitvi. Iz raznih molitvenikov lahko izberete molitve, in z njimi oblikujete jutranjo in večerno molitev ter molitev, ki jo boste zmolili pred jedjo in po jedi. Pomembno

je, da starši vsak dan molite skupaj z otroki. Naučite jih moliti sveti angel, rožni venec, naj se srečajo z litanijami in križevim potom. Lepo je, če se znamo Bogu pri družinski molitvi zahvaliti z lastnimi besedami in v molitev vključiti prošnje ljudi, ki jih srečujemo. Seznanite otroke z bogastvom krščanskih molitev, saj jim boste s tem dali bogato popotnico v življenje. K tem molitvam se bodo kot odrasli vedno znova vračali.

 

5. KATOLIŠKI PRAZNIKI SO PRIVILEGIJ IN PRILOŽNOST, DA SE SREČAMO!

Prazniki povezujejo družino in družbo. Najlepše je, ko se družina zbere pri skupni molitvi in se odpravi k sveti maši. Prazniki, ki so za katoličana posebej pomembni so: božič, velika noč, binkošti, Sveto Rešnje Telo, vsi sveti, Marijino vnebovzetje idr. Za božič postavite jaslice, v postnem času je primerno moliti križev pot in se udeležiti obredov velikega tridnevja, velikonočne vigilije. Pomenljiva je priprava velikonočnih jedil skupaj z otroki, blagoslov jedil pa je že tradicionalno med najbolj obiskanimi obredi.

 

6. KATOLIČANI V SVOJIH DRUŽINAH PRAZNUJEMO GODOVE IN OBLETNICE

Posebno mesto v življenju (krščanske) družine ima skupno praznovanje rojstnega dne, godu in obletnice (npr. poroke). Zato v vašem domu na vidno mesto napišite, kdaj ima vsak družinski član rojstni dan in god. Slavljencu čestitajte, se ga spomnite v molitvi, pojdite z njim k sveti maši in si naredite lep družinski praznik. Ob tem ne pozabite na stare starše in druge s sorodnike in prijatelje.

 

7. OTROCI NAJ BEREJO KNJIGE Z VERSKO VSEBINO.

Bodite otrokom zgled v branju verske literature. Tudi otrokom priskrbite knjige z versko vsebino in jih vpišite k tekmovanju za Slomškovo bralno priznanje. Največ otrok se je dobro naučilo javno nastopati prav v domači cerkvi, kjer lahko berejo prošnje, zahvale in berila. Marsikje pa otroci v maju tudi skupaj s starši oblikujejo Šmarnice.

 

8. ZNAMENJE KRIŽA

Pred spanjem pokrižajte otroke na čelo, se z njimi zahvalite za preživeti dan in jih izročite v varstvo angelom varuhom. Pokrižajte jih tudi, ko odhajajo od doma ali pred večjo preizkušnjo. Ob teh in drugih priložnostih pokrižajte tudi svojega zakonca. S tem pokažete,

kako izročate svoje drage in vsak trenutek v Božje varstvo.

.

 

9. IZLETI IN ROMANJA – BOGASTVO KRŠČANSKIH DRUŽIN!

Skupne izlete lahko povežemo z družinskim romanjem, npr. na Brezje, Sveto Goro pri Novi Gorici, Novi Štifto na Dolenjskem, Ptujsko Goro idr. Obiskovanje romarskih poti in znamenitih samostanov je vedno priložnost, da na teh svetih krajih kot družina molimo

za blagoslov in zdravje. Tudi na dopustu razmislite, kdaj in kam boste šli k sveti maši, katero cerkev si boste ogledali in se v njej priporočili Bogu.

 

Vaš dom bo postal kraj odprtosti, pogovora, odpuščanja in ljubezni, v katerem se boste počutili varno in boste kos izzivom, ki vam jih prinaša življenje, vaši otroci pa bodo ob vas odraščali v samostojne in pokončne kristjane.

Svoje življenje nadgradite z dobrodelnostjo in skrbjo za vse v vaši okolici, ki so revni in potrebni pomoči.

Želimo vam, da bi svoje otroke vzgojili v veri in da bodo ponosni kristjani sredi tega sveta. Starši dajte zgled lepega krščanskega življenja (pogovor, odpuščanje, ljubezen, pohvala, zahvala) in naučite otroke, da bodo z vami govorili tudi o veri in Bogu. Naj vas pri oblikovanju

vašega krščanskega doma ter vzgoji otrok spremlja Blagoslov.

 

Povzeto po zgibanki, ki jo je izdal: Slovenski pastolralni svet, Ceril - Metodov trg 4, Ljubljana

 

Vnanje Gorice,29.11.2017, Drago Stanovnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Brezovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Barjanski List
Številka: 16
Izšla: 27.04.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.04.2018 | Družabni dogodki
Blagoslov konj na Pristavi
29.04.201 | Šport
Dovška baba
30.04.2018 | Družabni dogodki
Kresovanje na sv. Ani
01.04. - 31.05.2018 | Družabni dogodki
Šmarnice 2018, v Vnanjih Goricah, na Gulču
06.05.201 | Šport
Velika Baba
27.04.2018 | Družabni dogodki
Blagoslov konj na Pristavi
29.04.201 | Šport
Dovška baba
30.04.2018 | Družabni dogodki
Kresovanje na sv. Ani
01.04. - 31.05.2018 | Družabni dogodki
Šmarnice 2018, v Vnanjih Goricah, na Gulču
06.05.201 | Šport
Velika Baba

Bodite prvi pri oddaji mnenja.