Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.09.2018

pretežno oblačno
Danes bo zmerno do pretežno oblačno, več sonca bo popoldne v vzhodnih krajih. V hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno lahko rahlo deževalo ali rosilo. Popoldne in zvečer se bo krepil jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 °C.
12°C | 21°C
ponedeljek, 22.09.2018
16°C | 18°C
torek, 24.09.2018
13°C | 20°C
sreda, 25.09.2018
6°C | 16°C
četrtek, 26.09.2018
2°C | 16°C
Opozorila
Nedelja, 23.9.2018 ob 8h
V drugi polovici noči in jutri zjutraj bodo najmočnejši sunki severnega vetra ponekod v severni in severovzhodni Sloveniji lahko presegli hitrost 70 km na uro.
12°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dvajset let od obogatitve kulturne dediščine ......


LOKALNE SKUPNOSTI, SOSED SOSEDU, PROSTOVOLJSTVO, OSTALO, VERSKE, ZDRAVJE IN LEPOTA, UMETNOST

| |
19.02.2018      9:19
A A

Dvajset let od obogatitve kulturne dediščine na Logu, v Župniji Brezovica


Čas do Velike noči je idealen za čiščenje ne le zunanjih površin, pač pa tudi naše notranjosti, saj je od tega, kako imamo razčišene pojme v nas samih, tudi najbolj odvisen naš odnos do drugih ljudi in do celotnega stvarstva. Od nekdaj si torej prizadevamo za naravno ravnovesje in se pridružujemo vsem ribiškim, lovskim in drugim naravovarstvenim organizacijam, ki trdijo, da se brez škode posega v naravo samo takrat, ko ta še počiva. Zato počistimo zelene površine poreden jih preraste trava in prekrije listje. Podobno, kot naravno pa odkrivajmo, ohranjajmo in bogatimo tudi kulturno in vso drugo dediščino, ki je edinstvena v vsakem kraju in zaselku posebej, saj prav ta ohranja drugačnost in enkratnost ter neponovljivost vsakega bisera naše domovine Slovenije. V spodbudo pri vsem pa naj nam bo tudi v nadaljevanju opisana dvajsetletnica iz ene od podružnic Župnije Brezovica.


Deli:

Na Logu so leta 1996 asfaltirali cesto od križišča pri Mercatorju, mimo pokopališča, do cerkve. Naslednje leto pa so pri omenjemen križišču ob cesti, ki vodi k cerkvi, postavili križ, v kamit podstavek, na katerem je vklesano: »Na križu umiram in vam raj odpiram 1909«. Od tu proti cerkvi je bil potem že križev pot, ko še ni bilo križev. Po enem takih nazaj, v dolino grede pa so gospod Janez Kompare, Jure Demšar in Janko Logar izoblikovali pobudo in med tednom, ob poti že postavili štirinajst preprostih lesenih križev. Kasneje so te nadomestili lepo narejeni križi, ki jih je izdelal domačin Robi Novak. Tako se lahko, zlasti v postnem času, vsako nedeljo popoldan, ob treh, moli na Logu križev pot v naravi. V primeru slabega vremena pa je križev pot v kapeli. Za posamezno postajo pa še naprej skrbi druga družina oziroma rodbina. Je pa tudi ta kulturna dediščina že okusila človeško zlobo, saj so pred leti pokradli bakrene strehe in medeninaste številke. Kot po čudežu pa v žledu, ki je podrl na pot in tudi po tem gozdu res veliko dreves, ni bilo poškodovano niti eno znamenje.

Ložanke in Ložani ste s tem pomembno obogatili svojo krajevno kulturno dediščino, ki še vedno lepo služi svojemu namenu in zato zaslužite vso pohvalo. Prav tako pa tudi lokalna skupnost, saj je obogatila pot z več klopmi  ter novo povezavo sredi hriba, s potjo v smeri Log - vas.

 

Drago Stanovnik, 19.2.2018
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Brezovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Barjanski List
Številka: 19
Izšla: 03.09.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.