Logo MojaObčina.si

Brezovica

JUTRI
1°C
-2°C
TOR.
3°C
-4°C
Deli
1857

Čestitka g. Ivanu Malavašiču, avtorju občinske svečane pesmi, za 90. rojstni dan

Ivan Malavašič se je rodil 30. septembra 1927 v Rovtah, kot najstrarejši otrok, v revni petčlanski družini. V OŠ je hodil v Podlipo, kjer živi še danes.Že od mladih let pa se posveča tudi slikarstvu. Naslikal je veliko različnih del, tematika njegovih slik je zelo raznovrstna in velikokrat temelji na resničnem življenju. Naslikal je tudi naslovnice za 7 svojih knjig Poleg slikanja pa je njegovo največje veselje tudi pritrkavanje. Poročil se je leta 1950 in rodili so se mu štirje otroci.

Krajevna skupnost Podlipa – Smrečje in KUD Podlipa – Smrečje vas vabita na proslavo v počastitev 90-letnice svojega sovaščana Ivana Malavašiča in razstavo njegovih del, ki bo ta petek, 6. oktobra 2017 ob 18. uri v Gasilskem domu Podlipa – Smrečje.

Pisati je začel pri štiridesetih letih. Ko je delal v tovarni IUV, je začel pisati kratke zgodbe za tovarniško glasilo, kasneje za nekatere tednike in mesečnike. Povesti in romane piše po upokojitvi. V njih opisuje teme s podeželja in preproste, običajno zapostavljene ljudi ter zagovarja ljubezen in dobroto. Leta 2016 je postal častni občan Občine Vrhnika. Do sedaj je napisal okoli 93 povesti in romanov ter približno 130 črtic. V knjižni obliki pa je doslej izšlo 17 njegovih del. Ivan Malavašič piše tudi pesmi. Do sedaj jih je za skoraj 100 naradnozabavnih ansamblov napisal okoli 1700.

Veliko pesmi, ki opevajo najrazličnejše vrednote je napisal tudi za Ansambel Bobri. Občini Brezovca pa je posvetil besedilo za Svečano pesem Občine Brezovica. Ta je bila predvajana prvič ob blagoslovu občine ter razvitju občinske zastave, ter sprejemu grba.   


 

Takoje je bila obrazložena pred 15. leti:

OB PETI OBLETNICI PRIVZEMA GRBA ZASTAVE IN SVEČANE PESMI

 

V iskreni želji, da bi občinsko svečano pesem prav razumeli, jo podrobneje predstavljam: (debelejše tiskano je besedilo pesmi.)

 

Nad domovino Božja misel plava, ko iz spanja se prebuja vas. Ste že kdaj pomislili na čudovit in ubran sistem stvarstva, ki je deloval pred nami in bo tudi še, ko nas ne bo.

Tam na vzhodu že rodi se zarja, novega je dne napočil čas. Se  res zavedamo, da se je iz zarje rodil nov dan prav na vseh področjih in da se je včerajšnji dan za vedno poslovil?

Od Brezovice do Rakitne v zarji tisoč se lepot rodi. Še znamo ceniti naravno in kulturno dediščino naše občine? Domačo vas in svojo lastno znanje, sposobnosti in kulturo.

Bele hiše v venec so nabrane, v njih še slovenski rod živi. Venec povezuje hiše in ljudi v njih. Vprašajmo pa se ali smo res še Slovenci ali pa nas je svet preslepil in odtujil?

Da kot ena bi družina vsi živeli toplih rok. Saj sta nas ateizem in materializem tako zaslepila, da imajo mnogi kamnita srca in ledene roke.

Da bo pesem tu zvenela in odmeval vrisk otrok. Pesem je znamenje vesele skupnosti in otroci varne prihodnosti.

Da v novem tisočletju tu bo še naš rod živel. Le ob spoštovanju opisanega v tej pesmi bomo ohranili Slovenstvo pred utopitvijo v svetu.

Molil, delal in prepeval  Vse preveč je strahu pred dobrim in poviševanja nasprotnega na primer: preklinjanja, kraj, zlorab... to pa škoduje vsem.

V srcih srečo mir imel. Le pod pogojem priznanja pravice do drugačnosti vseh, vendar v mejah pravice do svobode bližnjega!

Plug obrača našo zemljo, sveže brazde v soncu se bleste. Ne pozabimo od kot prihaja hrana in na ohranjanje zdrave narave, pa tudi na to da smo del nje in se bomo v zemljo tudi vrnili.

In molitev z delom se prepleta med ljudmi več tisočletij že. Tudi opuščanje te vrednote vrača udarec. Zato se ne sramujmo pristnih modrosti naših staršev in starih staršev.

Kdo preštel bi vse nevidne niti, ki ljubezen med ljudmi jih tke. Poudarimo moč medsebojne ljubezni in ne sovraštva in nasprotij.

Glas zvonov oznanja nam dobroto, ki objame vsako naj srce. Dobrota ni rezervirana samo za ene ali druge, pač pa naj objame vse brez izjeme, tako kot nje znanilci - glasovi zvonov.

 

Seveda si lahko besedilo razlagate tudi drugače. Dejstvo pa je naslednje:

Občinska zastava, grb in svečana pesem so med nami od 31.3.1997 in so sad naših ljudi ter strokovne obdelave, kar ne drži pri mnogih drugih občinah in celo niti ne pri simbolih države. Vzrok temu je zakonska praznina na tem področju. In pa zapostavljenost stroke s političnimi odločitvami. V pristojni državni službi so zagotovili, da imamo vso izvirno pravico do svečane pesmi. Zahvaljujem se umetnikom, ki ste projekt izpeljali strokovno in ne politično. Nahaja pa se tudi v vseh arhivih radijskih postaj na CD BOBRI – Zapojmo vsi. (12.)

Hvala vsem, ki ste mi pri teh projektih pomagali, še posebej pa se zahvaljujem OŠ Preserje, g. Markotu Aliču iz Notranjih Goric, Tomanovim iz Rakitne, g. Božu Grabnarju Iz Brezovice, g. Janezu Reparju, g. Valtu Jurečiču, g. Iztoku Lipovšku, g. Ivanu Malavašiču, ge. Andreji Aljančič, g. Jožetu Skubicu, g. Arifu Sulejmanoviču, Slovenski godbi iz Trsta, Bobrom, Svetu Občine Brezovica in vsem, ki  zastavo in grb uporabljate in to pesem prepevate ter po nje modrosti tudi usmerjate svoje življenjske poti.

Drago Stanovnik, bivši župan 

 

»Za ljudi z ljudmi«

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij