Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Popoldne bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 25 stopinj C.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Poslovne

Liko Vrhnika dolžan skoraj 7,4 milijona evrov...


GOSPODARSTVO, POSLOVNE

| |
14.02.2013      14:49
A A

Liko Vrhnika dolžan skoraj 7,4 milijona evrov


Liko Vrhnika ima na zemljiščih in objektih slabih 5,4 milijona evrov težko hipoteko, preostalim upnikom pa dolguje nekaj manj kot dva milijona evrov. Postopek prisilne poravnave teče, odločitev upnikov bo znana čez pol leta.


Deli:

Neuspešna dokapitalizacija družbe

Skupščina Lika Vrhnika, d. d., je, kot smo že poročali, sredi lanskega novembra sprejela sklep o dokapitalizaciji družbe. Želje uprave so bile, da bi z izdajo 2.750.000 novih delnic v Liko pripeljali za 8,17 milijona evrov svežega kapitala. 840.699 delnic, ki tvorijo že obstoječi osnovni kapital družbe, se sicer vsaj teoretično ceni na 3,5 milijona evrov. V prvem krogu naj bi nove delnice ponudili obstoječim lastnikom, šele v drugem krogu pa bi jih dali na prosti trg. Uspeh prodaje je bil verjetno pričakovan, saj je Likov 90-odstotni lastnik ciprski Ampelus holding Igorja Laha, ki je sistem Liko v samo petih letih od prevzema pripeljal do točke, kjer je danes. Še nadaljnjih osem odstotkov je v posredni lasti države, ki se vsaj na načelni ravni umika iz zasebnega sektorja. Da bi v sedanjem stanju Liko pritegnil kakega zunanjega investitorja, pa so najverjetneje le mokre sanje. Lani so se namreč razprodali edini produktivni deli družbe, hčerinska podjetja Pohištvo, Vrata in Trade, katerih osnovna vrednost je bila vsaj na papirju 2,2 milijona evrov. Za 3 evre jih je odkupil srbski poslovnež Dalibor Hemi, jih preimenoval in nato preselil na naslov brez poštnega nabiralnika – Bravničarjevo ulico 11 v Ljubljani, v lasti NLB Leasinga. Vrata (RVC projekti) so zdaj v postopku likvidacije, Pohištvo (HD projekti) je v stečaju (upravitelj Igor Bončina, Vrhničanom znan že iz zgodbe o IUV-ju, preostali Sloveniji pa po aferi z darili za sodnike), Trade (Lestrgo), ki je lastnik HD projektov, pa je že v postopku izbrisa iz sodnega registra. S tem so se resda otresli njihovih dolgov in zaposlenih, a načrt prenosa zadnjih vrednosti – strojev in zalog – iz teh družb se ni najbolj posrečil. Na njih naj bi namreč stala plomba Dursa, ki trenutno preiskuje poslovanje Likovih hčerinskih podjetij. A tudi matična družba, ki ji je od prevzema drastično upadel prihodek, glede zadolževanja ni ravno nedolžna. Tako danes na Likovih zemljiščih in objektih, ki so edina preostala realna vrednost družbe, s terjatvami, ki jih je za nekaj manj kot 5,4 milijona evrov, sedi Gorenjska banka.

 

Bolje prisilna poravnava kot stečaj

V luči navedenih dejstev in tega, da se je postopek prisilne poravnave začel že konec septembra, je bil poskus dokapitalizacije bolj kot ne samo – poskus. S trenutkom razglasitve prisilne poravnave, ki jo bo vodil znani odvetnik Milan Vajda, je bil Liko, d. d., poleg prej omenjenega dolga Gorenjski banki različnim upnikom dolžan še slaba dva milijona evrov. Največji med njimi naj bi bil s 400.000-evrsko terjatvijo Stol, pisarniški stoli, d. o. o., iz Kamnika, sledi država s 370.000 evri, kamor je verjetno vključeno tudi nepoplačano nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč Občini Borovnica v višini 73.700 evrov in Občini Vrhnika v višini 91.000 evrov, med večjimi upniki pa naj bi bil z 250.000-evrsko terjatvijo še Marino Samardžija, po poročanju Dnevnika bivši direktor propadlega GPG – še v času, ko je bil njegov lastnik Igor Lah. Tem naj bi Liko povrnil vsega 51 % terjatev oz. dober milijon evrov, a šele čez tri leta, medtem ko bi morala Gorenjska banka pristati na podaljšanje posojil za deset let in dveletni moratorij na odplačevanje glavnice. Za nekakšno garancijo poplačila dolgov Liko, d. d., predlaga vire prihodkov, kot je prodaja preostalih zalog in strojev, ki so pod pečatom Dursa, in najemnine od Lika Erlesa, lesne industrije, ter LP in BJ Solar, lastnika sončne elektrarne na strehah proizvodnih hal v Borovnici. Za oddajanje nepremičnin bo po napovedi skrbel CEEREF upravljanje, d. o. o., ki pa naj bi bil zgolj še ena izmed družb v lastniški verigi Igorja Laha. Ali če poenostavimo – Lahovo podjetje bo oddajalo nepremičnine zadolženega Lahovega podjetja, in to verjetno ne "pro bono". Če se upniki s takšno prisilno poravnavo na glasovanju čez šest mesecev ne bodo strinjali in bodo vztrajali pri stečaju Lika, pa jih po ocenah zapriseženih cenilcev menda čaka zgolj 31-odstotna poravnava terjatev.

 

Liko Erles želi graditi, pa ne more

V Borovnici so medtem vendarle usposobili Solarjevo sončno elektrarno, da ne sesuva več lokalnega električnega omrežja. Liko Erles od lanske ustanovitve izkazuje dobiček pri proizvodnji in prodaji pohištva, predvsem na zahodne trge, a mu z Gorenjsko banko kljub temu nikakor ne uspe najti skupnega jezika za razširitev proizvodnje s postavitvijo nove, moderne žage na Likovih zemljiščih. Če nič drugega, pa je pred kratkim od Lika Vrhnika, d. d., prevzel vsaj spletno stran. Sicer pa se bo, kot kaže, s podobno zemljiško težavo v kratkem spoprijel tudi morebitni investitor – koncesionar za daljinsko ogrevanje na biomaso. Toliko bolj, če občini, kot partnerici v javno-zasebnem partnerstvu, za postavitev kurilnice ne bo uspelo najti primernega občinskega zemljišča. Ljudje pa se ob tem vse glasneje sprašujejo, kje bi bila danes občina in kje Liko, če bi bila odločitev glede daljinskega ogrevanja na biomaso pred desetimi leti drugačna.

 

Damjan Debevec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
22.10.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, poskusi Nikole Tesle
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.