Razstavo leto za letom pripravljajo v želji, da bi z njihovim delom seznanili čim širši krog ljudi znotraj in tudi izven meje Borovnice. Tokratno, že 21. po vrsti, so naslovile “Narava v čipki”, k sodelovanju pa so povabile tudi klekljarice Kulturnega društva Rak iz Rakeka, ki so se vabilu prijazno odzvale. Na ogled so pod vodstvom Jasne Kočevar Nared postavile ovratnike iz čipk in tako pripomogle k še večji raznolikosti razstave.
Tematika letošnje razstave ni bila izbrana naključno. Kot so povedale, razstavljene čipke, ki upodabljajo posamezne izseke iz narave, lahko opazujemo dnevno. “Vsi smo del narave, zato je pomembno ozaveščanje, da jo prenehamo brezbrižno uničevati. Posamezni listi dreves, ptice, metulji, vse ponazorjene podobe v prikazanih čipkah, v svoji preprostosti opozarjajo na zares pomembne stvari v življenju,” so naglasile v predstavitvi razstave, ki je bila na ogled ves konec tedna Praznika borovnic, kasneje pa še ob občinskem prazniku.
Povedale so še, da jih klekljanje umiri in sprosti, kar je pomemben dejavnik današnjega hitrega življenjskega sloga. “Ko je okrog nas tišina, kleklji ustvarijo prijeten zvok, ki sprošča duha in telo. Med klekljanjem pozabimo na vsakodnevne težave, skoncentriramo se na tek prepletajočih se niti.” Kdor je že kdaj obiskal razstavo čipk, se je res lahko prepričal, da je nastajanje čipke dolgotrajen proces, ki terja umirjenost in vztrajnost. “Pri tem pozabimo na čas in dosežemo, da smo z mislimi samo “tukaj in zdaj”. In ko je čipka končana, ko odstranimo bucike in jo snamemo z bule, nas ob pogledu na tako nežno čipko preplavi neopisljiv občutek zadovoljstva.”
Letos je sekcija bogatejša za 8 novih članov, od tega so trije otroci. Trenutno deluje 27 članic, družijo in učijo se enkrat tedensko v prostorih osnovne šole. Nove članice so bile zelo toplo sprejete in ob pomoči starejših in izkušenih članic hitro napredujejo. Vesele pa bodo vsake nove članice oz. člana.
Otvoritev razstave, ki jo je idejno postavila Slava Marta Ošaben, so dodatno obogatili plesalci Folklorne skupine Bistra, ki so prepletanje niti in nevidnih vzorcev vizualizirali s plesom štajerišev. Svoje izdelke je na ogled postavila tudi mlada grafična oblikovalka Polona Drašler. Klekljarice so se za ves trud na koncu zahvalile še dolgoletni vodji odrasle skupine Tilki Belovič in Lilijani Kogovšek, ki poučuje mladi rod. Iz njihovih ust je menda slišati same pohvale, zato si obetajo, da se bo njihovo število s prihodnjim letom še povečalo.
Rok Mihevc